شاخص کل بورس در ابتدایی معاملات امروز روندی صعودی داشت و پس از رشد بیش از ۷ هزار واحدی به سطح یک میلیون ۴۸۱ هزار واحدی رسید اما در ادامه معاملات مسیرصعودی شاخص تغییر کرد و در نهایت شاخص کل با رشد ۳ هزار و ۲۱۳ واحدی در سطح یک میلیون و ۴۷۶ هزار واحد به کار خود پایان داد. شاخص هم وزن نیز با افت ۲۲۴۸ واحدی به رقم ۴۲۲ هزار و ۵۷۸ واحد رسید.

در معاملات امروز نمادهای فارس، تاپیکو، فملی، ومعادن، پارسان، شپدیس و کچاد بیشترین تاثیر را در روند شاخص کل بورس داشتند و نمادهای کیمیاتک، فسبزوار، کالا، برکت، شبندر، خودرو و شستا پر تراکنش های بازار بودند.

در راستای این روند احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه به «پارس‌نیوز» گفت: بازار به لحاظ بنیادی در نقاط ارزندگی‌ قرار دارد اما توأم با نوسان است. رویه کنونی بازار هم امری طبیعی‌ست چراکه هرگاه سهامی با رشد ۱۵ و چه بسا بالاتر مواجه می‌شود، نوسان گیری نیز فعال می‌گردد.

وی افزود: مدتی‌ست که سرمایه جدیدی وارد بازار نشده و همین اتفاق از خرید مستمر و رو به بالای بازار جلوگیری کرده است چراکه تنها سرمایه اهالی بازار در گردش و فعالیت است. با ورود پول جدید مواجه نیستیم و تنها افراد در نقاط بهینه سهم خود را می‌فروشند و از محل فروش خود، سهام با نقاط پایین‌تر را می‌خرند.

اشتیاقی تصریح کرد: به جرأت می‌توان عنوان کرد که شاخص ۱ میلیون و۴۰۰ هزار واحد از دست نخواهد رفت. اگرچه در این برهه نمی‌توان انتظار روند افزایشی داشت چراکه پتانسیل حال حاضر مناسب این رویه نیست.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین خاطرنشان کرد که روند کاهشی دلار نیز موجب شده تا سهام‌داران نسبت به هفته گذشته، تصمیم به ذخیره سازی سود خود کنند.

وی در پایان متذکر شد: عامل تاثیرگذار دیگر در روزهای آتی بازار، امکان رشد دلار نیمایی‌ست که اکنون در کانال ۲۳ هزارتومان قرار دارد. این موضوع بر عدم ریزش مجدد بازار تاکید و حاکی از سیر صعودی بازار در بلند مدت است‌.