مسلما تمام افرادی که روی کره زمین زندگی می کنند دوست دارند تا به مناطقی سفر کنند که برایشان جدید و جذاب است، خبرهای گردشگری مربوط به این افراد را نیز قطعا در مستندهای گردشگری دیده اید. برخی از این افراد مسافرت های خانوادگی و دوستانه را ترجیح می دهند، برخی نیز همسفر مناسبی ندارند و ناچار هستند تا به تنهایی سفر کنند. فرقی نمی کند جز کدام دسته از این افراد هستید، زیرا آن چیزی که مهم است نحوه مسافرت کردن شما است.

تور گردشگری یکی از راه هایی است که می توانید با آن به مسافرت بروید و اگر دقت کرده باشید در خصوص تورهای مختلف در اخبار گردشگری مطالب و موضوعات بسیاری مطرح شده است. در ادامه قصد داریم تا ویژگی های یک تور گردشگری مناسب را به شما معرفی کنیم تا بتوانید سفر بهتر و با کیفیت تری داشته باشید.

1-تور لیدر

اولین مورد رهبر گروه شما است که با نام تور لیدر آن را می شناسید. تور لیدر فردی است که شما را به اماکن مختلف می برد، درباره جاذبه های طبیعی و تاریخی که می بینید توضیحاتی را به شما ارائه می کند و همچنین به تمام مجهولات و سوالات ذهنی شما در هر موردی که مربوط به سفرتان باشد پاسخ می دهد. تمام این موارد اگر در یک فرد وجود داشته باشد، او می تواند تور لیدر مناسبی برای شما به حساب بیاید که لذت سفر را برایتان چند برابر می کند.

2-حمل و نقل

در حوزه اخبار گردشگری و در میان ویژگی های یک تور خوب، نام وسایل حمل و نقل نیز به چشم می خورد. اینکه کیفیت وسیله نقلیه به چه شکل باشد، زمان حرکت برای شروع سفر و زمان بازگشت در چه ساعتی از شبانه روز باشد و یا هر مورد دیگری در این زمینه در حوزه حمل و نقل قرار می گیرد. مسیر رفت و برگشت را می توان حدود 40 درصد از کل سفر در نظر گرفت؛ بنابراین اگر در این 40 درصد از تور گردشگری دچار مشکل و یا ناراحتی شوید، می توان گفت که خاطره تقریبا بدی از سفر برایتان به جا خواهد ماند.

3-آژانس گردشگری

زمانی که می خواهید یک تور گردشگری را انتخاب کنید بهتر است به آژانسی که برگزار کننده آن تور است نیز توجه کنید. اخبار گردشگری که در مورد آن موسسه می شنوید می تواند به شما اطلاعات خوبی را ارائه دهد زیرا این اخبار معمولا بازخوردهایی است که مشتریان قبلی این آژانس و تورهای گردشگری آن ها داشته اند. سعی کنید مرکزی را انتخاب کنید که سابقه و تجربه برگزاری تورهای زیادی را داشته باشد. هرجه میزان برگزاری تورهای گردشگری یک آژانس مسافرتی بیشتر باشد، خدمات بهتر و امکانات رفاهی بیشتری را می تواند برای شما فراهم کند.

4-محل اسکان مسافران

مورد چهارمی که معمولا در اخبار گردشگری در مورد آن زیاد می شنویم و در یک تور گردشگری نیز اهمیت بسیار زیادی دارد، محل اسکان مسافران است. اگر قرار است به یک تور طبیعت گردی بروید باید محل اسکان شما ایمن باشد، حیوانات درنده نزدیک شما نباشند. چادرهای با کیفیت و عایقی را به شما تحویل دهند و...

در صورتی که به تور گردشگری داخلی و یا خارجی هم می روید، بایستی مهمان خانه و یا هتلی که قصد اقامت در آن را دارید، کیفیت و خدمات رسانی مناسبی داشته باشد، هر روز اتاق ها تمیز شوند و مواردی از این قبیل کاملا در آن ها رعایت شود.

5-وجود برنامه ریزی

مورد بعدی که شاید آن چنان به چشم نیاید مربوط به برنامه ریزی سفر می شود. برنامه ریزی ها معمولا پیش از شروع سفر و تور انجام می شوند، اما طی هر سفری اتفاقات غیرمترقبه وجود دارد که نمی توانید هیچ برنامه ریزی برای آن ها داشته باشید. مدیر تور باید بتواند چنین پیشامدهایی را به خوبی و درستی مدیریت کند تا رفاه مسافران دچار مشکل نشود.

جمع بندی

به طور کلی پیش از آن که بخواهید یک تور گردشگری را انتخاب کنید بهتر است در مورد ویژگی هایی که در بالا ذکر شد، در کنار اخبار اقتصادی مختلفی که می شنوید، اطلاعاتی را جمع آوری نمایید. مولفه های ذکر شده در کنار هم می توانند سفر مفرح، ایمن و همچنین جذابی را برای شما به وجود بیاورند و این در حالی است که در صورت فقدان هر کدام از این موارد مسلما خلا آن را حس کرده و حتی ممکن است سفر خوبی نیز نداشته باشید.