به گزارش پارس نیوز به نقل از مهر، شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) اعلام کرد: در آستانه فرا رسیدن روز ۱۶ اسفند که مصادف است با سالروز بهره‌برداری از نخستین ایستگاه مترو در تهران (مربوط به سال ۱۳۷۷) ذکر این نکته جالب توجه است که در ۲۵ سال گذشته ۴۴ ایستگاه شبکه مترو پایتخت در ماه‌های اسفند سال‌های گذشته افتتاح شده‌اند.

آخرین مورد این موضوع مربوط به اسفندماه سال ۱۴۰۲ است، که طی آن ۵ ایستگاه شهید دادمان، میدان شهدای هفتم تیر، میدان حضرت ولیعصر (عج)، بوستان لاله و کارگر در خطوط ۶ و ۷ مترو آغاز به کار کرد.

به لحاظ آماری نیز می‌توان گفت بیش از ۲۸ درصد ایستگاه‌هایی که تاکنون به بهره‌برداری رسیده‌اند، در اسفند ماه افتتاح شده و البته امسال نیز قرار است به این اعداد و ارقام، نام ۳ ایستگاه دیگر اضافه شود؛ این ایستگاه‌ها در خط ۶ واقع شده و به نام های بهار شیراز (بیمارستان خانواده)، آیت الله کاشانی و شهدای کن خوانده می‌شوند.

با افتتاح ۳ ایستگاه مورد اشاره در آخرین روزهای اسفند ۱۴۰۲، می‌توان گفت از جمع ۱۵۸ ایستگاه فعلی شبکه مترو تهران، ۴۷ ایستگاه در واپسین ماه هر سال به بهره‌برداری رسیده‌اند. گفتنی است اولین ایستگاه‌هایی که در این شبکه مورد استفاده قرار گرفت، اسفند ماه سال ۱۳۷۷ و مربوط به خط ۵ مترو (وردآورد، صادقیه و کرج) بود.

البته اسفند ماه امسال غیر از ۳ ایستگاه بهار شیراز، آیت الله کاشانی و شهدای کن که طی روزهای باقی‌مانده از سال جاری افتتاح می‌شوند، ورودی‌های دوم ایستگاه‌های شهر زیبا و شهران در خط ۶ به بهره‌برداری رسیده و عملیات حفاری مکانیزه و ساخت تونل پروژه توسعه جنوبی خط ۶ نیز به پایان می‌رسد.

همچنین آغاز عملیات اجرایی پروژه توسعه شمال غربی خط ۷ به همراه افتتاح ورودی دوم ایستگاه شهید دادمان هم در اسفند ماه ۱۴۰۲ محقق شد.