به گزارش پارس نیوز به نقل از تسنیم، امیرحسام علیرضایی در اجلاس معاونان درمان وزارت بهداشت در تهران، از ارائه خدمات به بیماران صعب‌العلاج و خاص در کلینیک‌های طرح سلامت نوروزی خبر داد و عنوان کرد: امکان ارائه خدمات بهینه به بیماران صعب‌العلاج و خاص در کلینیک‌های مرتبط، توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی در طرح سلامت نوروزی فراهم است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت اظهار کرد: تمامی واحدهای شناسایی و فراهم‌آوری اعضا و بخش‌های پیوند اعضا در کشور برحسب مورد، در ایام نوروز به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی با اعلام این‌که تمام اورژانس‌های مراکز تخصصی درمان سرطان در ایام تعطیلات فعال هستند، ادامه داد: به‌منظور عدم وقفه در درمان بیماران لازم است تمام مراکز شیمی‌درمانی و پرتودرمانی دولتی پاسخگوی تمام مراجعان باشند و در بخش خصوصی با فعالیت حداقل یک‌سوم تعداد تخت‌های شیمی درمانی سرپایی (حداقل 2 روز در هفته) خدمات لازم ارائه شود.

علیرضایی با تأکید بر این‌که دانشگاه‌های علوم پزشکی باید در مورد مراکزی که ایام تعطیلات نوروز امکان ارائه خدمات تشخیصی، تخصصی و درمانی سرطان را دارند، به عموم مردم اطلاع‌رسانی کنند، گفت: در هر دانشگاه حداقل یک مرکز دندانپزشکی شبانه‌روزی دولتی و در کلان‌شهرها علاوه بر مراکز دولتی، حداقل 2 مرکز دندانپزشکی شبانه‌روزی خصوصی در ایام نوروز باید فعالیت داشته باشند و اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه نیز انجام شود.

بیشتر بخوانید
  • آماده‌باش بیمارستان‌های کشور برای پذیرش مصدومان چهارشنبه‌سوری

وی گفت: در زمان حاضر شاخص اهدای عضو در کشور 13.4 در هر یک میلیون نفر است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی با تصریح به این‌که "راه‌اندازی و توسعه دیالیز صفاقی مورد تأکید ماست"، اضافه کرد: افزایش تعرفه نیروی انسانی، اعمال سیاست‌های تشویقی، ارتقای کیفیت و استانداردسازی و در اختیار داشتن فضا از جمله اقدامات مورد نیاز توسعه این مراکز است.

علیرضایی از ابلاغ بخشنامه «تعالی نظام ارائه خدمات توانبخشی» خبر داد و بیان کرد: ایجاد و ارتقای واحد بازتوانی (توانبخشی) قلبی و ریوی، کلینیک توانبخشی (فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتاردرمانی) در بیمارستان‌های عمومی بالای 100 تخت دارای بخش‌های مرتبط، واحد فیزیوتراپی در بیمارستان‌های زیر 100 تخت (بالای 64 تخت) و ایجاد بخش توانبخشی بستری بزرگسالان، در این آیین‌نامه مورد تأکید قرار گرفته است.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت درباره کلینیک‌های توانبخشی راه‌اندازی‌شده، گفت: موافقت اصولی برای 175 تخت بستری جدید توانبخشی بزرگسالان صادر شده است، همچنین 14 واحد گفتاردرمانی، 10 واحد فیزیوتراپی، 10 واحد کاردرمانی راه‌اندازی و 4 بخش بازتوانی قلبی در زمینه ارتقای خدمات توانبخشی در کشور راه‌اندازی شده است.

علیرضایی افزود: براساس ماده 41 قانون جوانی جمعیت مبنی بر تجهیز یا راه‌اندازی حداقل یک مرکز تخصصی درمان ناباروری سطح دو در دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکنون 77 مرکز سطح دو ناباروری در کشور جهت دسترسی به خدمات تخصصی سطح دو فعال شده است.