به گزارش پارس نیوز به نقل از ایسنا، در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا از این اشتباهات رایج اجتناب کنید تا بتوانید بهبودی خود را تسریع کنید.

 

در ادامه به نقل از «وب ام دی» به چند مورد از این عادات اشتباه خواهیم پرداخت.

۱. خود را قوی نشان می‌دهید: در هنگام بیماری از روال معمول خود پیروی نکنید. بدن شما برای مبارزه با ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا به انرژی نیاز دارد. استراحت را در اولویت قرار دهید. برنامه های خود را لغو کنید و از محل کار یا مدرسه مرخصی بگیرید و در خانه بمانید. با این اقدام در کنار کمک به بهبودی بدنتان، از انتشار میکروب ها در محیط اطراف خود نیز جلوگیری خواهید کرد.

۲. علائم آنفلوآنزا را نادیده می گیرید: معمولاً برای سرماخوردگی معمولی نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. اما اگر علائم آنفلوآنزا مانند تب بالا، بدن درد و خستگی دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشکان معمولا یک داروی ضد ویروس برای شما تجویز می‌کنند.

۳. به اندازه کافی نمی‌خوابید: نداشتن خواب کافی سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند که مبارزه با آن عفونت را برای شما سخت تر خواهد کرد. یک مطالعه نشان داد افرادی که کمتر از شش ساعت در شبانه روز می‌خوابند، چهار برابر بیشتر از افرادی که حداقل هفت ساعت می‌خوابند، دچار بیماری می شوند. بنابراین شب‌ها زود به رختخواب بروید و در طول روز چرت بزنید. اگر علائم بیماری شما را بیدار نگه می دارد، سرفه های شبانه را با کمی عسل تسکین دهید و برای کمک به تنفس راحت تر، از یک مرطوب کننده محیط استفاده کنید.

۴. سریعا سراغ آنتی‌بیوتیک می‌روید: این نسخه به شما احساس بهتری نمی دهد. آنتی بیوتیک ها فقط باکتری ها را از بین می برند و سرماخوردگی و آنفلوآنزا توسط ویروس ها ایجاد می شوند. تقریباً یک سوم نسخه های آنتی بیوتیکی غیر ضروری هستند. این می تواند خطر عوارض جانبی مانند اسهال و واکنش های آلرژیک را افزایش دهد. همچنین به یک مشکل بزرگ سلامت جهانی کمک می کند یعنی مقاومت آنتی بیوتیکی. این وضعیت زمانی است که باکتری ها به داروها عادت می کنند و اثر درمانی آنها را کاهش می دهند.

۵. به اندازه کافی آب نمی‌نوشید: وقتی گلوی شما درد می کند، بلعیدن مایعات کار راحتی نیست. اما وقتی هیدراته بمانید، می توانید مخاط خود را رقیق کرده و احتقان را از بین ببرید. همچنین نوشیدن آب می تواند سردرد را از بین ببرد. مطمئن شوید که مقدار زیادی آب می نوشید. برای تسکین بیشتر، یک نوشیدنی گرم مانند چای گیاهی مصرف کنید. تحقیقات نشان می دهد که می تواند به کاهش علائم سرماخوردگی مانند خستگی یا گلودرد کمک کند.

۶. وعده های غذایی و میان وعده ها را حذف می کنید: ممکن است اشتهای زیادی نداشته باشید، اما مهم است که چیزی بخورید. کالری و مواد مغذی تبدیل به سوخت سلول های ایمنی می شود که به ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا حمله می کنند. سعی کنید یک کاسه سوپ مرغ بخورید. تحقیقات نشان می دهد که این غذا ممکن است در واقع برخی از علائم بیماری را تسکین دهد.

۷. سیگار می‌کشید: سیگار به ریه های شما آسیب می رساند و گلو را تحریک می کند. این کار می تواند علائم سرماخوردگی شما را بدتر کند. بنابراین سیگار و سیگارهای الکترونیکی را کنار بگذارید و از دود دست دوم (قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران) نیز دوری کنید.

۸. استرس دارید: هورمونی که بدن شما در هنگام استرس تولید می کند، برای سیستم ایمنی بدن مضر است. همچنین التهاب را افزایش می دهد که می تواند گرفتگی بینی شما را حتی بدتر کند. سعی کنید روی آرامش و ریکاوری تمرکز کنید.

قبل از شیوع گسترده سرماخوردگی و آنفلوآنزا بهتر است برای مقابله با آن‌ها آماده شویم. این کار به ما کمک می‌کند تا در صورت ابتلا، بهتر روند درمان را پشت سر بگذاریم یا از سرایت بیماری به اطرافیانمان پیشگیری کنیم.

این آماده‌سازی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* منابع و لوازم مورد نیاز را تهیه کنید - قبل از شروع فصل سرماخوردگی و آنفلوآنزا آماده باشید. دستمال کاغذی، صابون دست و ضدعفونی کننده دست به اندازه کافی تهیه کنید. همچنین ماسک های اضافی در دسترس داشته باشید زیرا ثابت شده است که در برابر انتشار ویروس ها از شما محافظت می کنند. در صورت مریض شدن فرزندانتان نیز برای گذران وقت در مواقعی که کودک دوران نقاهت و بهبودی از بیماری را می‌گذراند از کتاب‌های رنگ‌آمیزی، پازل‌ها و... استفاده کنید.

* در صورت لزوم از وسایل یکبار مصرف استفاده کنید - اگر همه بیمار هستند و شرایط انتقال بیماری تا حدی شدید شده است  به جای حوله دستی از دستمال کاغذی استفاده کنید. همچنین می‌توانید به جای استفاده از لیوان ها از لیوان های کاغذی یکبار مصرف استفاده کنید و پس از یک بار استفاده، آن ها را دور بیاندازید. با این کار کمتر احتمال دارد که میکروب ها را منتشر کنید.

* شستن دست‌ها را جدی بگیرید - دست های میکروبی باعث گسترش سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شوند. دست های خود را به مدت ۲۰ ثانیه با صابون خوب بشویید.

* ضد عفونی کنید - لازم نیست تمام روز را صرف اسپری کردن هر سطحی با مواد ضدعفونی کننده باشید. ممکن است نیاز باشد هر روز برخی از وسایلی را که زیاد لمس می‌شوند - مانند دستگیره‌های در، کنترل تلویزیون و تلفن‌ها - را ضدعفونی کنید.

* مواد غذایی سالم‌ و مورد نیاز برای این دوران را تهیه و در صورت لزوم در یخچال نگهداری کنید - در صورت نیاز به چند روز استراحت و ریکاوری، می‌توانید برای ناهار و شام برخی از غذاهای آسان را تهیه کنید. نوشیدنی‌ها و میان‌وعده‌های سالم و مورد علاقه کودکانتان را در دسترس داشته باشید.

* ظرف داروی خود را بررسی کنید - مطمئن شوید که ظرف داروی شما حاوی مسکن‌های ضد درد، کاهش‌دهنده تب، شربت‌های سرفه و هر داروی غیرنسخه‌ای (قابل تهیه بدون نیاز به نسخه پزشک) است که هنگام مبارزه با سرماخوردگی یا آنفلوآنزا استفاده می‌کنید. همچنین بررسی کنید که آیا داروها با هم همپوشانی یا تداخل دارند یا خیر. همچنین دستگاه‌هایی مانند دماسنج و رطوبت ساز را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید به درستی کار می کنند.

* برای روزهای بیماری برنامه ریزی کنید - ممکن است به چند روز مرخصی نیاز داشته باشید. حتی اگر بیمار نشوید، ممکن است لازم باشد از فرزندان بیمار خود مراقبت کنید. بهتر است قبل از مواجه با این موقعیت برنامه‌های کاری و ... خود را بررسی کنید و ببینید در صورت بیماری وضعیت چگونه خواهد بود.

* به فکر نیروی کمکی باشید - ممکن است در صورت درگیر شدن با بیماری نیاز به نیروی کمک داشته باشید. از قبل بررسی کنید که آیا هیچ یک از اعضای خانواده یا اطرافیان شما می توانند از فرزندان بیمارتان مراقبت کنند یا خیر.

* استراحت کنید - چه در حال تلاش برای بهبودی از سرماخوردگی یا آنفلوآنزا هستید یا سعی در اجتناب از آن را دارید، خواب کافی داشته باشید. فرزندانتان را هم به موقع بخوابانید.