به گزارش پارس نیوز به نقل از صدا و سیما ، علی بهادری جهرمی، امروز چهارشنبه در نشست خبری، با اشاره به اقدام جنایتکارانه و تروریستی رژیم صهیونیستی در حمله موشکی به منطقه مسکونی سوریه، اظهار داشت: سردار سید رضی موسوی در این اقدام تروریستی به شهادت رسید و این اقدام تروریستی در زمان و مکان مناسب قطعا با پاسخ مناسبی پاسخ داده خواهد شد. این رژیم و حامیان آن‌ها از جمله آمریکا و انگلیس نمی‌توانند سرپوشی بر شکست تاریخی خود در جنگ غزه بگذارند.
شکستن حد نصاب دولت سیزدهم در حوزه وارد مدار کردن برق
 
وی در ادامه با اشاره به بازدید میدانی روز گذشته رئیس جمهور از وزارت نیرو گفت: یکی از طرح‌هایی که آغاز شد، احداث ۴هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی بود که با تکمیل این طرح از ۱۱۰۰ مگاوات برق خورشیدی به ۵۱۰۰ مگاوات دسترسی پیدا می‌کنیم. البته برنامه وزارت نیرو افزایش ۱۰ هزارمگاوات تولید برق از منابع تجدیدپذیر است.
 
سخنگوی دولت افزود: در دولت سیزدهم تاکنون ۸۸۰۰ مگاوات ظرفیت جدید برق وارد مدار شده است که یک حد نصاب محسوب می‌شود. امسال ۸۵ درصد از تامین انرژی‌های جدید به بخش تولیدی اختصاص یافته است تا به رشد اقتصادی کمک کند. البته ضروری است در حوزه مصرف، همکاری مردم و بخش خصوصی با دولت ادامه یابد.
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه رئیس جمهور، پس از درخواست ورزشکاران، دستور ایجاد ورزشگاه جدیدی را داد، گفت: روز گذشته، تفاهم‌نامه ایجاد مجموعه بزرگ ورزشی به مساحت ۳۷۰ هکتار امضا شد. منابع ساخت این مجموعه از تهاتر نفت تامین می‌شود.
 
وزیر ارتباطات، درخواست رفع فیلتر گوگل‌پلی را داده است
 
سخنگوی دولت، همچنین در پاسخ به سوالی درباره فیلترینگ اینترنت اظهار داشت: رویکرد دولت، افزایش سرعت، کیفیت و آزادسازی شبکه‌های اجتماعی در چارچوب قانونی است تا هم حقوق مردم تامین شود و هم تکالیف اجرایی شود. با همین رویکرد، رئیس جمهور دستور داد تا مرکز ملی فضای مجازی بازبینی در ضوابط و رویکرد‌ها انجام دهد. کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در قوه قضائیه هم مسئول محدودسازی است، اما رویکرد دولت این است که جایی اگر تخلفی از قانون صورت می‌گیرد، رویه خطا اصلاح شود، نه اینکه مسدودسازی شود.
 
وی ادامه داد: به سکوهای خارجی، اعلام شده است که طبق روال فعالیت در کشور‌های اروپایی اقدام کنند تا نماینده‌ای داشته باشند و امکان استیفای حقوق مردم وجود داشته باشد. انتظار مردم این است که اگر تخلفی صورت گرفت، امکان استیفای حقوق آنان وجود داشته باشد. وزیر ارتباطات، درخواست رفع فیلتر گوگل‌پلی را داده است، اما کارگروه تعیین محتوای مجرمانه این کار را هنوز انجام نداده است.
 
سخنگوی دولت درباره انتقاد نمایندگان از دولت درباره حقوق بازنشستگان گفت: افزایش حقوق بازنشستگان در لایحه اول دولت پیش‌بینی شده بود. چیزی اضافه یا کم نشده است. نظر نمایندگان این بود که افزایش حقوق بازنشستگان از منبع پایدار و مطمئن تامین شود. افزایش یک درصدی مالیات بر ارزش افزوده برای تضمین پایدار بودن تامین منابع برای افزیش حقوق بازنشستگان مد نظر قرار گرفت که مجلس تایید کرد.
 
اصلی‌ترین علت آلودگی هوا، خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها است
 
بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی درباره برنامه دولت برای کاهش آلایندگی و توسعه ناوگان جمل و نقل عمومی، اظهار داشت: اصلی‌ترین علت آلودگی هوا، خودرو‌ها و موتورسیکلت‌ها است، به همین علت، اصلی‌ترین اولویت دولت، برقی‌سازی خودروهاست.
 
وی افزود: دولت با سرعت زیاد در حال تامین خودرو‌های برقی به‌ویژه در حمل و نقل عمومی است. ۴۰ دستگاه اتوبوس برقی تولید داخل تحویل استان البرز شد. ۸۸ دستگاه تاکسی برقی تحویل شهرداری شد. برنامه ما این است که در یک‌سال ۱۰۰ هزار تولید برقی تامین کنیم. باید همچنین در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم. الگو‌های مصرف باید اصلاح شود تا سوخت مایع کمتری در نیروگاه‌ها استفاده شود. باید منابع آلاینده کمتری وارد محیط زیست کنیم. اخیرا در اصفهان، گازوئیل یورو ۵ تولید می‌شود که کیفیت بالاتری دارد.
 
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا نظارت دولت بر مجوز‌های کسب و کار انجام می‌شود، گفت: قانون‌گذار، نظارت بر مجوز کسب و کار را پیش‌بینی کرده است. با توجه به تسهیل صدور مجوز کسب و کار باید نظارت بیشتری شود و در همین‌باره، هیئت مقررات زدایی، نهاد‌های مربوطه را مکلف کرده است که نظارت خود را بیشتر و نظارت الکترونیکی هم ایجاد کنند.
 
نهاد‌های نظارتی باید در قبال نحوه اجرای قانون هوای پاک در دولت‌های قبل نظر دهند
 
سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که کدام دستگاه‌ها در اجرای قانون هوای پاک ترک فعل کرده اند؟ تصریح کرد: نهاد‌های نظارتی باید در قبال نحوه اجرای این قانون از سوی دولت‌های قبل نظر دهند.
 
بهادری جهرمی با بیان اینکه در اجرای قانون هوای پاک در این دولت، اقدامات متعددی صورت گرفته است، اظهار داشت: تامین ارز برای واردات خودروی‌های برقی و هیبریدی را در اولویت قرار داده‌ایم. در تهران بیش از ۱۰۰ ایستگاه شارژ خودرو‌های برقی ایجاد شده است. رئیس جمهور، استانداران را مکلف کرده است تا این قانون اجرایی شود. معاون اجرایی رئیس جمهور، علاوه بر ساز و کار‌های موجود، از سوی رئیس جمهور مکلف شده است که گزارشی از اجرای قانون هوای پاک تهیه کند که اخیرا این گزارش ارائه شده است. جمع‌آوری گاز‌های فلر در دولت شروع شده است. این گاز‌ها به سمت تولید هدایت می‌شود. بنزین و گازوئیل تهران یورو ۴ و ۵ است. ۱۵ میلیون لیتر گازوئیل تولیدی در اصفهان به کیفیت یورو ۵ رسید.
 
وی درباره تعیین تکلیف قیمت خرید تضمینی گندم، گفت: شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی که شورایی فرابخشی است، باید قیمت را تعیین کند. دولت، منابعی در بودجه پیش‌بینی کرده و کار خود را انجام داده است.
 
ایران آماده مذاکرات فنی، تخصصی و حقوقی درباره میدان گازی آرش است
 
بهادری جهرمی درباره اقدام دولت در زمینه ادعای مالکیت بر میدان گازی آرش، گفت: بر اساس اسناد و مدارک، هر سه کشور ایران، کویت و عربستان در این میدان مشترک هستند و هر اقدامی غیر از این از سوی ایران پذیرفته نیست. ایران آماده مذاکرات فنی، تخصصی و حقوقی در این زمینه است.
 
واکنش دولت به مواضع روسیه درباره جزایر سه گانه

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که چرا رئیس جمهور به مواضع روسیه درباره جزایر سه گانه واکنش نشان نداد، گفت: بلافاصله از سوی وزارت خارجه، واکنش نشان داده شد. کاردار سفارت روسیه احضار شد که در گذشته کمتر شاهد این اقدام بودیم. وزیر خارجه هم اعلام موضع رسمی کرد. دولت با هیچ طرفی در این زمینه تعارف ندارد.

نحوه برخورد با حمید نوری مشخص کرد که حقوق او رعایت نمی‌شود

بهادری جهرمی درباره امکان تبادل حمید نوری با جاسوسان دو تابعیتی نیز تصریح کرد: مسئله اصلی این است که یک سازمان بدنام تروریستی مورد استناد محاکم دولت‌های غربی قرار گرفته است و این یک آبروریزی سیاسی و حقوقی برای این کشورهاست. نحوه برخورد یا حمید نوری مشخص کرد که حقوق او رعایت نمی‌شود.

وی اضافه کرد: دستگاه قضایی  و وزارت امور خارجه، همه تلاش خود را برای آزادی شهروندان بی‌گناه ایرانی به کار بسته است و بعد از این هم اقدامات حقوقی و سیاسی انجام می‌شود. در این دولت ۳۵۰  زندانی ایرانی را به کشور بازگردانده ایم، البته برخی از آنان محکوم بودند و در چارچوب استرداد مجرمان این کار انجام شده است. درباره حمید نوری، معتقدیم اصلا جرمی روی نداده و دادگاه به مدارک یک سازمان تروریستی استناد کرده است.

هیچ تصمیمی برای افرایش نرخ بنزین در دولت گرفته نشده است

وی در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است قیمت بنزین افزوده شود، تصریح کرد: لایحه بودجه به صورت عمومی در رسانه‌ها منتشر می‌شود. متن این لایحه وجود دارد. هیچ تصمیمی برای افرایش نرخ بنزین در دولت گرفته نشده است.

بهادری جهرمی درباره پول‌های آزاد شده ایران نیز گفت: پول‌ها تبدیل به یورو شده است تا ارزش آن حفظ شود. در بانک‌های ایرانی این پول‌ها وجود دارد. استفاده از منابع ارزی بانک مرکزی در اختیار این بانک است و به شیوه‌های مختلف از آن‌ها بهره‌برداری می‌شود.