به گزارش  پارس نیوز به نقل از صدا و سیما،  علی بهادری جهرمی، امروز سه‌شنبه ۲۵ مهر در نشست خبری، حادثه زلزله در افغانستان را به مردم این کشور و خانواده‌ جان‌باختگان، تسلیت گفت و تصریح کرد: دولت و ملت ایران نیز کمک‌های خود را به کشور همسایه در قالب اعزام ۲۳ گروه امدادی و ارسال ۴۵۰ تُن کمک‌های بشردوستانه، شامل مواد غذایی، دارو، وسایل گرمایشی، پتو و چادر انجام داده‌اند و این کمک‌ها ادامه خواهد داشت.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در این روزها، شاهد حمله رژیم صهیونیستی به غزه هستیم، اظهار داشت: جنایت‌های رژیم صهیونیستی را به شدت محکوم می‌کنیم. این رژیم جنایتکار، مجموعه‌ای از جنایات جنگی که در حقوق بین‌الملل مطرح بوده، بر ملت مظلوم فلسطین اِعمال کرده است. حملات به غزه و کشتار کودکان و زنان باید فوری به پایان برسد.
 
سخنگوی دولت، تأکید کرد: از سازمان ملل، مجامع بین‌المللی و کشور‌های اسلامی درخواست می‌کنیم برای جلوگیری از ادامه حملات و نقض حقوق بشر و همچنین، توقف جنایات جنگی اسرائیل، تلاش کنند.
 
بهادری جهرمی با توجه به سفر استانی رئیس جمهور، گفت: در سفر آقای رئیسی به استان فارس، طولانی‌ترین آزادراه کشور افتتاح شد که موجب کاهش دو ساعت سفر اصفهان ـ شیراز می‌شود. در این سفر، واگذاری ۱۰ هزار و ۲۰۹ واحد مسکونی و ۳۰ هزار قطعه زمین در استان فارس و افتتاح دو بیمارستان ۶۴ تختخوابی شهرستان رستم و ۶۰ تختخوابی شهرستان فسا را شاهد بودیم.
 
سخنگوی دولت، بهره‌برداری رسمی از طرح عظیم خط دوم انتقال آب شرب کلان‌شهر شیراز از سد درودزن و افتتاح همزمان ۶۵ طرح آب و برق با اعتباری بالغ بر ۱۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را از دیگر کارهای انجام شده در سفر رئیس‌ جمهور به استان فارس برشمرد.
 
مقدمات برداشت ۲ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای تأمین مالی مسکن 
 
بهادری جهرمی درباره آخرین جزئیات برداشت ۲ میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی برای تأمین مالی مسکن، بیان داشت: این کار با مدیریت کلان وزیر راه و شهرسازی و همکاری بخش‌های اقتصادی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصادی و دارایی در حال پیگیری مستمر است و آقای رئیس جمهور، همواره برای تسهیلات و سرعت بخشیدن به این کار، تأکید داشته‌اند.
سخنگوی دولت گفت: یکی از این موضوعات اصلی، استفاده از منابع ارزی بود که مقدمات آن فراهم شده و با هماهنگی وزیر راه و شهرسازی، وزیر اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک‌ مرکزی در حال اقدام است. البته تأمین مالی مسکن به یک روش، اختصاص ندارد.بهادری جهرمی درباره برخورد با بانک‌های متخلف در این زمینه، اظهار داشت: گزارشی در شورای عالی مسکن در این‌باره به تفکیک استان و نهاد‌ها ارائه شد.
سخنگوی دولت با توجه به دو بانکی که عملکرد خوبی در ارائه تسهیلات مسکن داشته‌اند، تصریح کرد: بانک‌های مسکن و ملت، عملکرد خوبی در حوزه تأمین‌ مالی مسکن داشته‌اند.
 
رفع مشکلات حوزه خودرو
 
بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی پیرامون دستور رئیس‌ جمهور برای رفع مشکلات حوزه خودرو، گفت: یکی از موضوعات اصلی دستور آقای رئیسی، کاهش خودرو‌های انباشت‌شده بود که هم‌اکنون به حد خوبی کاهش یافته و افزایش ظرفیت تولیدی ۵۰ درصدی نیز به خوبی محقق شده است و البته ادامه خواهد داشت. در سال گذشته، تولید چند خودرو متوقف شد تا ارتقای کیفیت داشته باشند و برخی خودرو‌های با کیفیت، افزایش تولید داشته است.
 
سخنگوی دولت، تصریح کرد: همچنین، تولید خودرو‌های برقی و تأمین ایستگاه‌های شارژ این خودرو‌ها در دستور کار بوده و بخشی از آن به سرانجام رسیده است. آیین‌نامه واردات خودرو نیز به سرانجام رسیده و برخی رفت و برگشت‌ها نیاز داشت تا اصلاحات انجام شود که در حال پیگیری است. درباره عرضه خودرو، مقرر شد که امکان ارائه آن، خارج از سامانه و از راه‌های مختلف انجام نشود. هم‌اکنون، نظارت مناسبی در حال انجام است و باید پیگیری شود. همچنین، واگذاری خودروساز‌ها به بخش خصوصی نیز با حساسیت و جدیت، دنبال می‌شود.
 
توضیح درباره کمک‌های ایران به مردم غزه
 
بهادری جهرمی در پاسخ به پرسشی درباره کمک‌های ایران به مردم غزه، عنوان کرد: با عملکرد وحشیانه رژیم صهیونیستی، شاهد فاجعه انسانی در غزه هستیم و همه کشور‌های انسان‌دوست جهان باید تلاش کنند تا کمک‌های انسان‌دوستانه به دست مردم فلسطین برسد؛ ایران، رایزنی‌های خود برای ارسال این کمک‌ها را انجام داده و البته متأسفانه، محاصره غزه، مانع ارسال آن به مردم این منطقه شده است؛ کشور‌هایی که از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند، در این جنایات شریک هستند و باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.
 
مهاجران غیر قانونی، پس از شناسایی، به کشور خود بازگردانده می‌شوند
 
سخنگوی دولت درباره ساماندهی مهاجران غیر قانونی افغانستانی، تأکید کرد: با شرایط حاکم بر کشور افغانستان که از دهه‌های گذشته به واسطه اشغالگری آمریکا به‌وجود آمده است، بسیاری از اتباع افغانستانی به کشور‌های همسایه، از جمله ایران، مهاجرت کرده‌اند.
 
بهادری جهرمی گفت: کسانی‌که به‌طور غیر قانونی وارد شده‌اند، از طرف نیروی انتظامی، شناسایی و مسترد می‌شوند؛ بخشی از مهاجران به‌صورت رسمی و قانونی وارد کشور شده‌اند و بخشی دیگر از روش‌های غیر قانونی در کشور ما سکونت دارند.
 
سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه دولت برای ساماندهی آن دسته از افرادی که به‌طور قانونی وارد شده‌اند، لایحه‌ای با عنوان سازمان ملی مهاجرت، تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است، اظهار داشت: این لایحه از سال گذشته تاکنون، بررسی و تصویب نشده و معطل مانده است. امیدواریم که پس از برنامه هفتم توسعه، تسهیل شود.
 
به گفته بهادری جهرمی، رئیس جمهور نیز تأکید کرده است که وزیر کشور، سریع‌تر درباره ساماندهی اتباع خارجی، اقدام کند.
 
پول‌های آزاد شده ایران با موفقیت از یون به یورو تبدیل شد
 
سخنگوی دولت درباره ۶ میلیارد دلار آزاد شده نیز تصریح کرد: این توافق در زمان خود با دقت و تضمین کافی، انجام شد. رسانه‌های آمریکایی برای بازی‌های سیاسی خود، مطالبی را منتشر می‌کنند.
 
بهادری جهرمی با بیان‌ اینکه پول‌ها با موفقیت از یون به یورو تبدیل شده است، گفت: این پول‌ها به حساب‌های ۶ بانک ایرانی در قطر منتقل شد. این کارها به تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز رسید و پول‌ها اکنون زیر کلید این بانک است.
 
سخنگوی دولت، اظهار داشت: ابتدا اصل آزادسازی منابع را انکار کردند، سپس آن را بی‌اهمیت خواندند، بعد، آن را خرج شده اعلام کردند، سپس گفتند که هزینه تبدیل ارز بالا بوده، بعد گفتند، محدود به چند کالای خاص است. حال اینکه، این منابع در اختیار کشورمان است و برای رشد تولید کشور استفاده خواهد شد.
 
مجوز واردات یونیت دندان‌پزشکی بزرگسالان داده نمی‌شود
 
بهادری جهرمی درباره برنامه دولت برای جلوگیری از واردات کالا‌های دارای مشابه داخلی، گفت: مجوز واردات یونیت دندان‌پزشکی بزرگسالان که کفایت تولید داخل دارد، به هیچ وجه داده نشده و نخواهد شد. موضوع مورد اعتراض، مربوط به مجوز واردات یونیت دندان‌پزشکی اطفال بوده است که تولید مشابه داخلی ندارد.
 
سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه دولت، خود را موظف می‌داند از واردات کالا‌های دارای مشابه داخلی جلوگیری کند، عنوان کرد: از مردم و رسانه‌ها درخواست می‌کنم که اگر گزارشی بر خلاف این دارند، ارسال کنند.
 
رویکرد دولت در برابر قیمت‌گذاری شورای رقابت
 
بهادری جهرمی درباره رویکرد دولت در برابر قیمت‌گذاری شورای رقابت، گفت: دولت، شورای رقابت را تشکیل نداده و این مصوب مجلس بوده و دولت، مجری قانون است. نگاه دولت در حوزه بازار‌های مختلف، این است که بازار را با افزایش تولید، رقابتی کند که در سال گذشته، حدود ۵۰ درصد تولید خودرو را شاهد بودیم و امسال بیش از این خواهد بود. افزایش تولید و فراهم شدن شرایط وارداتی، بازار را به سمت رقابتی شدن پیش می‌برد و در این صورت، قیمت‌ها مهار می‌شود و کیفیت در رقابت، افرایش می‌یابد.
 
سخنگوی دولت درباره تلاطم اخیر در بازار ارز، تصریح کرد: واکنش جهانی و منطقه‌ای به ناامنی و مسائل جغرافیایی، مانند جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، وجود دارد و طبیعی است که در بازار، واکنش‌هایی ایجاد شود.؛ اما با کارهای بانک مرکزی، ثبات نسبی به بازار بازگشت و آثار این واکنش‌ها، مقطعی و کوتاه مدت است.
 
گفتگو‌های رئیس‌ جمهور با مقامات سایر کشور‌ها درباره غزه
 
بهادری جهرمی درباره گفتگو‌های آقای رئیسی با مقامات سایر کشور‌ها درباره غزه، گفت: رئیس جمهور با سران کشور‌های مختلف، از جمله فرانسه، روسیه، عربستان، ترکیه، قطر، عمان، عراق و سوریه، وارد گفتگو شد. آقای رئیسی در گفتگو با بن سلمان، با توجه به اعتقادات و منافع مشترک ایران و عربستان، به‌ویژه در مسائل مربوط به امت اسلامی، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های جهان اسلام برای توقف جنایت جنگی رژیم صهیونیستی، تأکید کرد و گفت که دو کشور در مقطع حساس کنونی، باید به عنوان دو بازیگر کلیدی، از ملت مسلمان و مظلوم فلسطین، حمایت کنند.
 
سخنگوی دولت، اظهار داشت: کشور‌های اسلامی، وظیفه دارند که برای توقف سریع‌تر جنایات صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان، همکاری و همگرایی داشته باشند. تنها راه‌ حل اساسی مشکل فلسطین به عنوان مسئله اصلی منطقه، توجه به حقوق حقه مردم مظلوم این سرزمین است که بر اساس آن و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، همه فلسطینیان در روندی مردم‌سالارانه و انتخاباتی آزاد و عادلانه، سرنوشت خود را تعیین کنند.
 
جزئیات تغییر دهک‌بندی
 
بهادری جهرمی در پایان، درباره جزئیات تغییر دهک‌بندی نیز توضیح داد و گفت: قرار است که روش دهک‌بندی، تغییر کند و از دهک‌بندی به صدک‌بندی، تغییر یابد! این به علت افزایش دقت و میزان اِشراف بر دسته‌بندی دهک‌ها است و تغییری در پرداخت یارانه‌ها انجام نمی‌شود و بر اساس رویه سابق، با دقت صدکی! محقق خواهد شد.