به گزارش پارس نیوز ، اپل برای معتادان به گوشی‌های هوشمند که در حالی که دستگاه خود را به شارژرشان وصل کرده به خواب می‌روند هشداری جدی دارد. این غول فناوری در راهنمای کاربر آنلاین خود می‌گوید کاربران گوشی‌های آیفون برای شارژ آن باید گوشی را صرفا در یک "منطقه با تهویه خوب" شارژ کنند. در نتیجه، شارژ باید روی یک میز صاف و نه روی یک لحاف ضخیم صورت گیرد.

اپل اشاره کرده که گوشی‌های آیفون هنگام شارژ گرم می‌شوند. بنابراین، اگر این گرما فضایی برای فرار و آزاد شدن نداشته باشد می‌تواند باعث بروز سوختگی و حتی آتش سوزی شود. به همین دلیل نگهداشتن تلفن در حال شارژ زیر بالش یا لحاف یکی از بدترین کار‌هایی است که کاربران گوشی‌های تلفن همراه هوشمند می‌توانند انجام دهند.

اپل توصیه می‌کند که اجازه ندهید آیفون در هنگام خواب تان در شارژ باقی بماند. اپل می‌افزاید:" تماس مداوم با سطوح گرم برای مدت زمان طولانی ممکن است باعث ناراحتی یا آسیب شود. از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که پوست تان با دستگاه، آداپتور برق آن یا شارژر بی سیم در تماس است هنگامی که برای مدت طولانی کار می‌کند یا به منبع برق متصل است اجتناب ورزید.

برای مثال، روی دستگاه، آداپتور برق یا شارژر بی‌سیم نخوابید یا آن را زمانی که به منبع برق متصل است زیر پتو، بالش یا بدن خود قرار ندهید. گوشی آیفون، آداپتور برق و هر شارژر بی سیم خود را هنگام استفاده یا شارژ کردن در مکانی با تهویه مناسب نگه دارید. اگر شرایط فیزیکی خاصی دارید که بر روی توانایی شما در تشخیص گرما بر بدن تاثیر می‌گذارد مراقب باشید".

البته اپل به صراحت توصیه نمی‌کند که گوشی خود را یک شبه شارژ نکنید. در واقع، پست وبلاگ اپل نشان می‌دهد که تا زمانی که گوشی در حال شارژ در یک "منطقه با تهویه مناسب" باشد ایمن است. با این وجود، برخی از خدمات آتش نشانی با توصیه به هرگونه شارژ شبانه یک گام فراتر رفته اند. ماموران خدمات آتش نشانی سه دلیل را برای شارژ گوشی تلفن همراه در هنگام بیدار بودن ذکر کرده اند: نخست آن که زمانی که در خواب به سر می‌برید نمی‌توانید چیزی را حس کند.

بنابراین، اگر سوختن گوشی تلفن همراه آغاز شود و به دنبال آن آتش سوزی ایجاد شود شما را از خواب بیدار نمی‌کند. دوم آن که تنها مقداری استشمام دود ناشی از آتش سوزی کافی است تا شما را بیهوش کند و سوم آن که بسیاری از افراد شارژر‌های تلفن ارزان یا معیوب دارند، اما حتی شارژر‌های واقعی نیز به عنوان عامل ایجاد آتش شناخته شده اند.

جدا از دستگاه فاجعه بار گلکسی نوت ۷ سامسونگ که به دلیل نقص در طراحی آن منفجر شد احتراق ناگهانی گوشی‌های هوشمند نادر است، اما این بدان معنا نیست که هرگز اتفاق نمی‌افتد.

بر اساس گزارشی در سال ۲۰۱۵ میلادی یک آیفون ۷ پس از آن که روی میز کنار تخت شارژ شد با صدای بلندی در چین منفجر شده بود. خوشبختانه در جریان آن حادثه به هیچ فردی آسیبی وارد نشد، اما متاسفانه همواره این گونه نبوده است. در سال ۲۰۲۱ میلادی یک دانش آموز در ویتنام بر اثر انفجار گوشی تلفن همراه اش هنگام شارژ شدن به طرز غم انگیزی کشته شد اگرچه مشخص نیست که او از چه مدل گوشی‌ای استفاده می‌کرد. دو سال پس از آن دختری در قزاقستان به طور مشابه بر اثر انفجار گوشی روی بالش خود پس از اینکه به خواب رفت و آن را به شارژر متصل کرده بود کشته شد.

مورد دیگری از سال گذشته نشان می‌دهد که اگر دستگاه‌ها به اندازه کافی شارژ شوند می‌توانند در هر زمانی در ساعات روز یا شب منفجر شوند. یک خانواده در گلاسکو بر اثر آتش سوزی گوشی‌های هوشمند زندگی شان نابود شد اگرچه مشخص نیست که دستگاه برای چه مدت زمانی به برق متصل بوده است. دلیل دیگر برای شارژ نکردن آیفون در طول شب این است که کم‌تر با خطرات آن ارتباط دارد و بیش‌تر به تاثیر آن بر طول عمر دستگاه شما می‌پردازد.

گوشی‌های تلفن همراه معمولا پس از دو ساعت کاملا شارژ می‌شوند، اما زمانی که یک شب کامل گوشی به برق متصل است بسته به مدت زمانی که می‌خوابید هشت ساعت یا بیش‌تر شارژ می‌شود و این مدت زمان در برق بودن میزان گرمای باتری را افزایش داده و در نهایت طول عمر آن را کاهش می‌دهد به این معنی که احتمال این که مجبور شوید یک گوشی جدید خریداری کنید افزایش خواهد یافت.

به همین دلیل است که اگر در طول شب از خواب بیدار می‌شوید بهتر است به یاد داشته باشید که گوشی خود را از شارژ خارج کنید یا عادات شارژ خود را کاملا تغییر دهید. گزینه‌های جایگزین شامل نگه داشتن یک شارژر پشت میز در محل کار است تا بتوانید به محض این که به ۱۰۰ درصد رسید آن را از برق بکشید.

در iOS ۱۳ و نسخه‌های بعدی اپل قابلیتی به نام "شارژ باتری بهینه" وجود دارد که پس از رسیدن به ۸۰ درصد شارژ را به تاخیر می‌اندازد. اپل ادعا می‌کند که این قابلیت تاثیر شارژ شبانه را محدود می‌کند و طول عمر باتری دستگاه را افزایش می‌دهد. کارشناسان توصیه می‌کنند باید سطح شارژ گوشی تان را بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید.

منبع: فرارو