به گزارش پارس نیوز به نقل از دانشجو، سردار سعید منتظر المهدی سخنگوی فراجا با بیان اینکه پلیس ضمن بهره‌گیری از تجربیات سنوات گذشته به منظور تسهیل و تسریع در تردد زائران عزیز در اربعین حسینی تمهیدات لازم را اندیشیده است، گفت: همکاران پر تلاش من در فراجا همه همت خودشان را به کار بستند تا فرایند صدور گذرنامه به کمترین زمان ممکن و راحت‌ترین نحو انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه به همین منظور برای کسانی که اعتبار پنج ساله گذرنامه شأن به اتمام رسیده و گذرنامه آنان پانچ (سوراخ) نشده باشد صرفاَ با چسباندن برچسب در کمترین زمان ممکن، بدون محدودیت و برای یک بار خروج، تمدید میسر می‌شود، اعلام کرد: تا کنون نیز بیش از ۲۰۰ هزار گذرنامه که اعتبار آنها منقضی شده بود، تمدید شده است.

به گفته وی در همین راستا ۳۷۰ مرکز جهت اخذ مدارک و ثبت نام گذرنامه زیارتی در سراسر کشور فعال شده‌اند. به طور مثال در میدان آزادی تهران این مهم انجام و از ساعت هفت عصر تا پاسی از شب صرفاً مدارک متقاضیان اخذ و پس از چاپ به در منازل آنها ارسال می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا با اعلام اینکه بیش از نیم میلیون درخواست گذرنامه زیارتی در سامانه‌های پلیس ثبت شده، افزود: از این تعداد، ۳۸۱ هزار درخواست به صورت اینترنتی و از طریق برنامه کاربردی پلیس من به ثبت رسیده است.

وی ضمن توصیه به متقاضیان برای بهره‌گیری از برنامه کاربردی پلیس من گفت: در این صورت نیاز به مراجعه حضوری نیست و چه بسا درخواست‌هایی که از طریق این برنامه، اقدام شود با سرعت بیشتری چاپ و ارسال می‌گردد.

این مقام ارشد انتظامی متذکر شد: برای متقاضیان گذرنامه عادی کماکان از طریق دفاتر پلیس ۱۰+ و یا برنامه کاربردی پلیس من درخواست صورت گرفته و فرایند ثبت تا صدور گذرنامه عادی در حال حاضر ۱۰ الی ۱۵ روز می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد: افزایش سه برابری دستگاه‌های پست، اختصاص حدود ۸۰ دستگاه چاپگر و تقویت ۳۰۰ درصدی تجهیزات و سالن‌های صدور گذرنامه در راستای تسهیل و افزایش سرعت این روند از سوی پلیس انجام شده است؛ البته چاپ گذرنامه بسان چاپ بلیط قطار و هواپیما نبوده و متفاوت و زمان‌بر است.

منتظر المهدی با بیان اینکه در روزهای اخیر، شاهد افزایش جمعیت در مراکز گذرنامه و همچنین افزایش درخواست‌ها از طریق برنامه کاربردی پلیس من هستیم، گفت: این موضوع سبب شده که فرآیندِ ثبت تا صدور طولانی و این زمان گاهاً به حدود یک هفته برسد.

سخنگوی فراجا با تاکید بر اینکه گذرنامه یک سند امنیتی و یک سند معتبر جهانی است، گفت: برای صدور آن رفت و برگشت‌های متعدد در بستر سامانه‌های امن، بین سازمان‌های متعددی از جمله ثبت احوال و وزارت ارتباطات انجام می‌شود و خود این رفت و برگشت‌ها نیاز به بررسی و تأیید دارد که این امر فرآیند را طولانی کرده است ما در دریافت اطلاعات و ثبت نام، هیچ محدودیتی نداریم لیکن انجام تشریفات امنیتی زمان بر است.

وی یادآور شد: برنامه کاربردی پلیس من در این ایام برای ثبت درخواست گذرنامه زیارتی و عادی، به صورت ۲۴ ساعته فعال است و محدودیت زمانی نداشته و در تمام ایام سال این سامانه فعال خواهد بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی پلیس با اشاره به اختلال در سامانه پلیس من در اوایل هفته گذشته، گفت: این اختلال به سامانه‌های سایر نهادهای ذیربط نظیر ثبت احوال مربوط می‌شد که با پیگیری‌های لازم بخشی از این اشکالات برطرف شد و سرورهای سامانه نیز افزایش و تقویت یافتند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه به تمهیدات ویژه برای بانوان، فرزندان زیر ۱۸ سال، سربازان حاضر و معاف از خدمت، دانشجویان و دانش‌آموزان و طلاب گرامی اشاره کرد و گفت: شهروندان گرامی از طریق سایت پلیس می‌توانند از جزئیات و ریز به ریز اطلاعات گذرنامه زیارتی آگاه شوند.

سخنگوی پلیس با تاکید بر این موضوع که بانوان، بر اساس قانون برای خروج از کشور نیاز به اخذ اجازه همسر دارند، افزود: اما اگر چنانچه قبلاً گذرنامه داشته و اجازه نامه اخذ کرده بودند، نیازی به اجازه مجدد نیست، در غیر این صورت، این افراد باید ضمن مراجعه به ادارات گذرنامه در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها بعد از احراز زوجیت، نسبت به درخواست مجوز همسر اقدام کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا تصریح کرد: فرزندان زیر ۱۸ سال هم برای دریافت گذرنامه نیاز به اجازه ولی (پدر، قیم) دارند که این افراد نیز باید به همراه ولی، به ادارت گذرنامه مراجعه نمایند؛ البته اگر سابقه یک بار اجازه را داشته باشند، نیاز به اجازه و امضای مجدد ولی ندارند.

به گفته وی برای شهروندان گرامی که ممنوع‌الخروج باشند پیامک نقص مدارک ارسال می‌شود و بعد از مراجعه حضوری برای آنها توضیح داده می‌شود که علت ممنوع‌الخروجی آنان چیست.

افزایش ساعات کاری ادارات گذرنامه جهت صدور گذرنامه زیارتی از ۶ صبح تا ۱۹ عصر و فعالیت ۲۴ ساعته این مراکز برای چاپ و همچنین مهیا بودن ۶ مرز مهران، شلمچه، تمرچین، باشماق، خسروی و چذابه برای تردد زائران به صورت شبانه روزی، افزایش گیت های تردد به ۲۷۴ گیت از دیگر محورهای سخنان سخنگوی پلیس بود.

سردار منتظر المهدی اذعان داشت: برای سهولت تردد زائران، رایزنی‌های انجام شده با طرف عراقی منجر به افزایش دو برابری گیت های ورود به کشور عراق شده است.