محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پارس نیوز، با اشاره به طرح کنترل و ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی، اظهار داشت: مردم انتظار دارند، در حوزه اجاره بها املاک مسکونی ساماندهی و کنترلی صورت بگیرد.  از این رو طرح دو فوریتی 15 ماده‌ای را تحت عنوان «کنترل و ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی» تدوین و به هیات رئیسه مجلس تحویل دادیم .که دو روز است در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته و مواد ابتدایی آن نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: اکنون در فصل نقل و انتقال مستاجران هستیم و بزرگترین مشکل در این بازار این است که هرکسی هر طور که دلش می خواهد در این بازار قیمت ها را بالا می برد که این درست نیست و باید دولت هر چه زودتر به این بازار ورود پیدا کند و اجازه سواستفاده را به دلالان ندهد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: بحث‌های در خصوص ساماندهی مشاوران املاک و نحوه تعیین تعرفه و حق الزحمه بنگاه‌های مالکی توسط سامانه ثبت املاک و مستغلات و ثبت پرداختی مستاجران نیز در سامانه مورد بررسی قرار گرفت. از طرفی مشاوران املاک را ساماندهی و رتبه بندی کردیم تا مردم  از عملکرد آنها مطلع باشند. اگر این موارد ساماندهی پیدا کند قطع به یقین بازار مسکن کنترل خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر تاثیر ساماندهی مشاوران املاک بر کاهش قیمت تمام شده اجاره خانه‌ها، تصریح کرد: تعیین تکلیف بانک‌ها برای پرداخت مبلغی تحت عنوان ودیعه به مستاجران موضوع دیگری بود که در راستای حمایت از مستاجران در طرح مذکور پیش بینی و مورد بررسی قرار می‌گیرد. و ما قصد داریم اندازه تورم ودیعه مسکن توسط دولت افزایش پیدا کند.