به گزارش خبرنگار مهر، محمد صادقی در گفت‌وگویی تلویزیونی با درخواست از مردم برای استفاده از کارت‌های سوخت شخصی به جای کارت‌های اضطراری جایگاه داران، اظهار کرد: هدف ما کاهش عرضه سوخت نیست؛ بلکه می‌خواهیم کارت‌ها را ساماندهی کنیم. کارت سوخت تمام افرادی که در سال ۱۴۰۱ با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ تقاضای صدور کارت سوخت ثبت کرده اند، تولید شده است.

وی تاکید کرد: اگر افرادی تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند، توصیه می‌کنیم که با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ نسبت به دریافت کارت سوخت شخصی اقدام کنند.

مدیر سامانه هوشمند سوخت در پاسخ به این شایعه که پس از افزایش هزینه ثبت نام کارت سوخت شخصی از ۱۰ به ۱۰۰ هزار تومان در ماه‌های اخیر، دولت می‌خواهد بخشی از کسری بودجه خود را با سرمایه‌های مردم و با الزامی شدن دریافت کارت سوخت شخصی جبران کند، گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی فقط هزینه تمام شده تولید کارت سوخت را از مردم دریافت می‌کند و صدور کارت سوخت، هیچگونه درآمدی برای این شرکت و دولت ندارد.

صادقی تاکید کرد: دولت هزینه‌ای را هم علاوه بر هزینه دریافتی از مردم، متقبل می‌شود تا بتواند هزینه‌های مربوط به نفرات درگیر در این کار مثلا بابت تامین تراشه کارت‌های سوخت را تامین کند؛ پس دولت درآمدی از محل فروش کارت‌های سوخت ندارد.

 وی با اشاره بر هزینه‌های صرف شده برای راه اندازی این سامانه و تاکید مجدد بر لزوم استفاده از کارت سوخت شخصی، گفت: حدود ۱۵۰ هزار نفر نیز در فروردین ماه امسال برای دریافت کارت سوخت ثبت نام کرده اند. زمان انتظار از ثبت درخواست تا صدور کارت‌های سوخت، حداکثر یک ماه است.

دپو شدن ۴۰۰ هزار کارت سوخت در دفاتر پستی

مدیر سامانه هوشمند سوخت گفت: افرادی که چند ماه از ثبت درخواست آن‌ها می‌گذرد، اما هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده اند، قطعاً جزو افرادی هستند که کارت سوختشان صادر شده، اما به هر دلیلی پست موفق به تحویل مرسوله به آن‌ها نشده است.

 صادقی با تاکید بر این که دفاتر پستی در انتظار هستند تا مالکان خودرو برای دریافت کارت سوخت خود به این دفاتر مراجعه کنند، تشریح کرد: نزدیک به ۴۰۰ هزار کارت سوخت در باجه‌های معطله پستی باقی مانده و مردم باید برای دریافت آن‌ها از پست، پیگیری کنند.

 به گفته وی یک روش پیگیری کارت‌های باقی مانده در باجه‌های پستی، دریافت بارکد پستی با مراجعه حضوری به دفاتر پلیس + ۱۰ و سپس درج آن بارکد در سامانه پیگیری مرسوله‌های پستی به نشانی tracking.post.ir معرفی کرد.

مدیر سامانه هوشمند سوخت همچنین گفت: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نیز سامانه‌ای را طراحی کرده که مالکان این ۴۰۰ هزار کارت سوخت باقی مانده در باجه‌های پستی، می‌توانند با مراجعه به آن، متوجه شوند که کارتشان در کدام شعبه شرکت ملی پست نگهداری می‌شود. باید اطلاعات مربوط به خودرو را با مراجعه به نشانی اینترنتی scs.niopdc.ir وارد کنند تا نشانی محل نگهداری کارت سوخت خود را به دست آورند.

 صادقی تاکید کرد: این همان سامانه‌ای است که اگر افراد کارتشان را در جایگاه‌های سوخت جاگذاشته باشند، می‌توانند با درج اطلاعات خودرو، متوجه شوند که آن کارت در کدام جایگاه سوخت نگهداری می‌شود.

 امکان افزایش تعداد کارت‌های اضطراری جایگاه‌ها وجود دارد

وی در پاسخ به این سوال که اگر افراد فاقد کارت سوخت از جایگاه داران درخواست کارت اضطراری داشته باشند، اما جایگاه داران همکاری نکنند یا شارژ کارت سوخت جایگاه داران تمام شود، باید چه اقدامی انجام دهند؟ گفت: مردم می‌توانند این موارد را با شماره ۰۹۶۲۷ در میان بگذارند، ضمن این که جایگاه داران نیز در شرایط اضطرای می‌توانند از شرکت پخش منطقه خود، درخواست کارت سوخت یدکی داشته باشند.

 مدیر سامانه هوشمند سوخت با اشاره به این که طرح آزمایشی ساماندهی کارت‌های سوخت در برخی جایگاه‌ها موفق بوده، گفت: تقسیم بندی استانی در این طرح نداریم و ملاک ما، پرفروش یا کم فروش بودن جایگاه ها است؛ یعنی جایگاهی که مراجعه کننده بیشتری دارد، کارت اضطراری بیشتری در اختیار خواهد داشت و اگر تقاضای مردم بیشتر باشد، امکان افزایش تعداد کارت‌های اضطراری به ازای هر سکو نیز افزایش می‌یابد.

بنزین بدون کارت سوخت ممنوع

درباره اجرای بند (ح) تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال مبنی بر الزامی شدن استفاده ۹۰ درصد خودرو‌های بنزین سوز و ۹۵ درصد خودرو‌های گازوئیل سوز از کارت‌های سوخت شخصی گفت: طبق این قانون، مردم باید تشویق شوند که از کارت سوخت خود استفاده کنند.

وی افزود: هدف از این اقدام، توزیع نظام‌مند سوخت است و اولین قدم این است که مردم از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند.

این مقام مسئول مزیت اجرای این قانون را، دقیق‌تر شدن داده‌های مدیریت مصرف سوخت دانست و گفت: وقتی در حوزه تحلیل داده‌ها به آمار‌ها و داده‌های سالم نیاز داریم که مردم باید از کارت سوخت خود استفاده کنند تا این هدف محقق شود.

وی تشریح کرد: وقتی مردم از کارت آزاد جایگاه استفاده می‌کنند، عملاً نوع خودرو مشخص نیست و نمی‌تواند اطلاعات دقیقی برای مدیریت مصرف بنزین به دست آورد.

آقای صادقی همچنین با تاکید بر این که در شرایط فعلی، کارت‌های اضطراری جایگاه با نرخ به نازل‌ها متصل هستند، ادامه داد: قرار است به ازای هر سکو، دو کارت سوخت در اختیار جایگاه داران قرار داده شود و مردم به هر دلیلی کارت سوخت شخصی در اختیار نداشتند، بتوانند از کارت جایگاه استفاده کنند.

وی با تاکید بر این که برنامه‌ای برای تغییر نرخ سوخت وجود ندارد، گفت: مردم همچنان می‌توانند از ۶۰ لیتر بنزین هزار و ۵۰۰ تومانی و ۱۵۰ لیتر بنزین سه هزار تومانی در هر ماه استفاده کنند و اگر کافی نبود، از کارت جایگاه داران استفاده کنند.

مدیر سامانه هوشمند سوخت در ادامه گفت: هر کارت جایگاه دار، هشت هزار لیتر در شبانه روز سهمیه دارد.

خبر بد برای کسانی که فاقد کارت سوخت هستند

 اسدالله قلی زاده با بیان اینکه اینکه چرا در قانون بودجه به الزام استفاده از کارت سوخت شخصی تاکید شده است برای ما مشخص نیست و تناسبی بین این دو نمی‌بینیم، اظهار کرد: با این حال همواره توصیه می کنیم مردم از کارت سوخت شخصی خود استفاده کنند و طی روزهای آتی حتما کارت سوخت همراه خود داشته باشند تا با مشکل و معطلی برخورد نکنند.

وی ادامه داد: اگر این روال ادامه یابد طی ماه های آینده در هر جایگاه نهایت دو تا چهار کارت آزاد باقی می ماند، به عبارت دیگر تعداد کارت‌های آزاد تا ۷۰ درصد در جایگاه ها کمتر می شود، لازم است مسوولان به تمام کسانی که کارت سوخت دریافت نکرده اند، کارت بدهند و کارت های المثنی نیز صادر و ارائه شوند.

به گفته رئیس صنف جایگاهداران کشور، زمانی که مسوولان بدون حق نظر مشورتی از متخصصان تصمیماتی در مورد توزیع سوخت می گیرند و چون خودشان در میدان عمل قرار ندارند، طبیعی است که مردم و جایگاهداران با مشکلاتی روبرو می شوند.

قلی زاده اظهار کرد: قطعا همه متخصصان مخالف روش های اجباری تند و بدون مشورت در این حوزه هستند و مشخص است که در موضوع سوخت راحت ترین راه حل لزوما بهترین راه حل نیست و این جمع آوری سریع کارت های آزاد مورد اعتراض مجموعه صنفی ما است و مشکلاتی را ایجاد می کند که بار اصلی آن روی دوش جایگاهداران است نه مسئولان تصمیم گیر، لذا در حال پیگیری موضوع هستیم.

این کارت سوخت‌ها تا پایان اسفند ماه باطل می‌شوند

 

 به نقل از مشرق، بهمن علیپور درمورد کارت‌های هوشمند سوخت فاقد تراکنش گفت: درصورتی که مالکان خودروهای سواری از کارت هوشمند خود در سال ۱۴۰۱ استفاده نکرده و کارت آن‌ها فاقد تراکنش دریافت سوخت باشد؛ تا پایان اسفند ماه کارت سوخت آن‌ها ابطال و بلا استفاده خواهد شد؛ لذا لازم است مالکان خودروهای سواری، جهت حصول اطمینان از صحت عملکرد کارت سوخت خود تا آخر سال ۱۴۰۱ حداقل یک بار سوخت گیری انجام دهند تا کارت سوخت آن‌ها باطل نگردد.

او افزود: مالکان خودروهای فاقد کارت سوخت نیز جهت صدور کارت المثنی از طریق پلیس +۱۰ اقدام نمایند.

شرط مهم برای تحویل بنزین در ایام نوروز اعلام شد

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای به مناسبت ایام نوروز از هموطنان خواست، در هنگام سوختگیری در جایگاه‌های عرضه سوخت، از کارت سوخت شخصی استفاده کنند.شرط مهم برای تحویل بنزین در ایام نوروز اعلام شد

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از هموطنان تقاضا کرده در حفظ و نگهداری کارت هوشمند سوخت خود دقت بیشتری کنند و در صورت جاماندن کارت سوخت در جایگاه، برای اطلاع از وضعیت کارت، به نشانی اینترنتی scs.niopdc.ir مراجعه کنند یا با سامانه یکپارچه ارتباط با مشتریان ۰۹۶۲۷ تماس بگیرند.

قابل ذکر است کارت‌های هوشمند سوخت موجود در جایگاه‌های عرضه سوخت، فقط برای سوختگیری موارد اضطراری در نظر گرفته شده است.

استفاده از کارت سوخت شخصی الزامی شد

نمایندگان در جلسه علنی صبح امروز (سه شنبه، ۱۶ اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، با بند الحاقی ۳ تبصره ۱۴ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

بر اساس این مصوبه، به منظور بهبود نظام توزیع بنزین و نفت گاز در کشور و کاهش قاچاق سوخت، وزارت نفت از طریق شرکت تابعه ذیربط مکلف است تدبیری اتخاذ نماید که تا پایان شش ماه ابتدایی سال، حداقل نود درصد (۹۰%) خودروهای بنزین سوز و نود و پنج درصد (۹۵%) خودروهای نفت گاز سوز صرفاً از کارت‌های سوخت مختص خودرو استفاده نمایند.