علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی  در گفت‌وگو با خبرنگار پارس نیوز، با اشاره به ابلاغ قانون عضویت شانگهای توسط رئیس جمهور، اظهار داشت: اهمیت اتمام روند قانونی عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای اقدام مثمر ثمر بود و کشورهایی مانند روسیه، چین و غیره در این مجموعه در ابعاد اقتصادی، سیاسی و حتی امنیتی همکاری های چندجانبه انجام می دهند که بیانگر اهمیت عضویت در این سازمان است.

وی افزود: امروزه یکجانبه گرایی دیگر در سیاست های خارجی جایی ندارد از این رو حضور ایران در این سازمان می تواند این مولفه را به چالش بکشد؛ در واقع استقلال طلبی کشورمان موجب خواهد شد دیگر اعضا نیز به سمت عبور از یکجانبه گرایی برخی کشورها حرکت کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه فرصت های فراوانی با عضویت ایران در این سازمان در مقابل فعالان اقتصادی قرار می گیرد، گفت: چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و غیره از جمله بازارهای هدفی هستند که می توانند مقصد خوبی برای تولیدات محصولات ایرانی باشند.

سلیمی با بیان اینکه غربی ها همواره تلاش کرده اند میان ایران و دیگر کشورها فاصله ایجاد کنند و به عبارتی با ترسیم دیوار تحریم از همکاری های دوجانبه اقتصادی و غیره جلوگیری کنند، تصریح کرد: بر این اساس می توان اذعان کرد اتمام روند قانونی عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای به معنای به چالش کشیدن این محدودیت ها و عبور از تحریم ها و از بین رفتن آنها است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در این میان باید یادآور شد پیوستن ایران به سازمان همکاری های شانگهای سبب خواهد شد رویکرد غرب‌گرایی تضعیف شود و یک جهان چند قطبی شکل گیرد زیرا در حوزه اقتصادی گذاشتن همه تخم مرغ ها در یک سبد اشتباه است و ما باید با تمام کشورها روابط داشته باشیم.