به گزارش پارس نیوز ؛  یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در شبکه خبر، اظهار کرد: در زمان کرونا مدارس کشورهای دیگر باز بودند و ما هم خیلی اصرار داشتیم تا مدارس ما باز شوند اما متأسفانه وقفه زیادی داشت و آسیب زیادی هم زد. 

وی ادامه داد: امسال شاهد بودیم که بر اساس عوامل گوناگونی چون آلودگی هوا، صرفه جویی در مصرف گاز و سرما، تعطیلی مدارس را داشتیم و بنده به آن تعطیلات بی‌سابقه می‌گویم.

نوری افزود: با دوستان صحبت کردیم که واقعا تعطیلات دارد به دانش‌آموزان ضربه می‌زند و جدی هم این موضوع باید پیگیری شود. آقای رئیس‌جمهور در جلسه قبل و این جلسه هیأت دولت دستور داد که تعطیلی نباشد. 

مدرسه+دانش

وی با بیان اینکه به شاخص‌های جهانی برای آلودگی هوا نگاه کردم و دیدم تعطیلات به این صورت نیست، گفت: ما در زمینه آلودگی هوا مصوبه‌ای داشتیم که قرار شد مصوبه تغییر کند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس تهران فردا باز است و با استاندار هم تماسی داشتیم، گفت: موضوع باز بودن مدارس برای کل کشور است و در این خصوص به مدیران‌کل آموزش و پرورش پیام دادیم با وزیر کشور هم صحبت کردیم. البته ممکن است در یک منطقه‌ای موردی به دلایلی چون یخبندان یا برف تعطیل باشد اما این موارد استثناست.

وی تأکید کرد: بارها این را عرض کردیم مدارس باید آخرین جایی باشد که تعطیل می‌شود اما اکنون مدارس را گذاشتیم اولین جایی که تعطیل می‌شود.

نوری درباره امتحانات دانش‌آموزان نیز گفت: برگزاری امتحانات داخلی نوبت اول به شورای مدارس سپرده شده است. مدارس ادامه تحصیل را داشته باشند و امتحانات را بین آنها برگزار کنند؛ باید کاستی‌هایی که بابت تعطیلات به وجود آمد، جبران شود. 

مدارس این شهر باز هم غیر حضوری شد

از نیمه آذرماه مدارس تهران دوباره غیرحضوری شده‌اند، این بار به دلیل آلودگی هوا. وزیر آموزش و پرورش در این مدت بارها از عدم رضایت آموزش و پرورش از تعطیلی مدارس سخن گفته است. او گفته در جلسه‌ای که با رئیس‌جمهور داشتیم، با توجه به نیاز دانش‌آموزان به آموزش‌های حضوری و نیز به حضور در مدرسه مقرر شد بر اساس میزان آلاینده‌های موجود در هوا و با توجه به مقطع تحصیلی دانش‌آموزان نسبت به تعطیلی مدارس بازنگری شود.

به گفته یوسف نوری در سال‌های گذشته مواردی بوده که تهران دومین شهر آلوده جهان بوده ولی مدارس تعطیل نبوده است. وقتی مدارس تعطیل می‌شوند این‌گونه نیست که دانش‌آموزان در خانه بمانند و در بیشتر شهرهای ما دانش‌آموزان بیرون می‌آیند و با دوستان خود بازی می‌کنند و حضور مؤثر در کلاس درس ندارند و این چیزی است که باعث نگرانی معلمان و اولیا می‌شود.

این در حالی است که وزارت بهداشت معتقد است در شرایطی که آلودگی هوا ادامه‌دار است، به‌جز دانش‌آموزان کارمندان هم باید دورکار شوند.

عباس شاهسونی، رئیس‌گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت، به ایسنا گفته است: با توجه به ادامه‌ آلودگی هوا و قرارگیری وضعیت هوا در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها، ما درخواست جدی دورکاری کارمندان تهرانی را داریم. البته این درخواست به طور جدی به‌خصوص برای کارمندان خانم باردار، کارمندان دارای فرزند زیر شش سال، کارمندان دارای بیماری تنفسی و قلبی و کارمندان بالای ۶۰ سال مطرح می‌شود. در روزهایی که هوا برای همه گروه‌ها ناسالم است، استنشاق چنین هوایی معادل استعمال سه تا هفت نخ سیگار برای همه جمعیت در معرض آلودگی از‌جمله کودکان است.

سید‌محمدمهدی میرزایی‌قمی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران هم معتقد است: تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی تأثیری بر کاهش آلودگی هوا ندارد و تصمیمات در این زمینه برای حفظ سلامت افراد است. تعطیلی و غیرحضوری‌شدن اگر به گونه‌ای اطلاع‌رسانی می‌شد که مردم از شهر خارج می‌شدند، شاید تأثیر اندکی بر کاهش آلودگی هوا داشت، اما تعطیلی مدارس تنها برای حفظ سلامت مردم است و راهکاری برای کاهش آلودگی هوا نیست.

آلودگی هوا

یکی از موضوعات مهم در رابطه با تداوم آلودگی‌ها بحث تعطیلی مدارس است. این موضوع از چند جهت حائز اهمیت بوده است. از یک سو میزان بسیار بالای آلودگی هوا می‌تواند در بلندمدت تأثیرات زیان‌باری بر سلامت دانش‌آموزان داشته باشد و لذا تعطیل‌کردن مدارس و ماندن کودکان در خانه، تصور می‌شود که تا حدی می‌تواند از اثرات آن بر سلامتی کودکان بکاهد. از طرف دیگر تصور می‌شود که با تعطیلی مدارس می‌توان تا حدی بار ترافیکی را کاهش داده و در نتیجه آلودگی هوا تا حدی کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر تعطیلی مدارس در صورت تداوم و طولانی‌شدن ممکن است پیامدهایی به بار آورد. اولین تأثیر آن می‌تواند افت تحصیلی دانش‌آموزان و کاهش درگیری تحصیلی آنها باشد. تعطیلات طولانی ممکن است ذهن و هوش و نشاط کودکان نسبت به مدرسه را کاهش دهد. همچنین این تعطیلات ممکن است والدینی را که هر دو شاغل هستند، با مشکلاتی مواجه کند.

مدتی پیش نیز بخش مطالعاتی شهرداری تهران، دیدگاه شهروندان را درخصوص تعطیلی مدارس ناشی از آلودگی هوا بررسی کرد. یکی از اولین مسائلی که در این تحقیق مورد ارزیابی قرار گرفته، بحث عوامل اصلی آلودگی هواست.

آری والدین به تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا

مریم داودی مسئول این طرح درخصوص نتایج به‌دست‌آمده از این نظرسنجی نوشته است: داده‌ها نشان می‌دهد که شهروندان معتقدند عوامل متعدد هر کدام سهم بالایی در آلودگی هوای شهر تهران دارند. مسائلی مثل خودروهای تک‌سرنشین، فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل عمومی، اتومبیل‌های غیراستاندارد و مواردی از این دست به عنوان مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر آلودگی هوا مطرح شدند.

در این بین حدود نیمی از پاسخ‌گویان معتقد بوده‌اند که تعطیلی مدارس به میزان زیادی منجر به کاهش آلودگی هوا خواهد شد و حدود 35 درصد نیز میزان آن را متوسط دانسته‌اند. به هر حال این میزان نشان از تمایل شهروندان به هر دلیل به تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا دارد. به واقع تعطیلی مدارس در کنار سایر عوامل به عنوان مهم‌ترین برنامه‌ها برای کاهش آلودگی مد‌نظر شهروندان بوده است.

درباره میزان موافقت با تعطیلی مدارس نیز 27 درصد از آنها موافق بوده و حدود 42 درصد نیز تا حد متوسطی موافق بوده‌اند. داده‌ها به طور کلی نشان از موافق‌بودن با تعطیلی مدارس دارد. با این حال هنوز هم 30 درصد از پاسخ‌گویان با تعطیلی مدارس در زمان آلودگی هوا موافق نیستند و این تعداد میزان زیادی را تشکیل می‌دهد.

برنامه‌های زیادی برای زمان تعطیلات کودکان برای والدین وجود دارد. هرچند در اغلب موارد یکی از والدین در خانه می‌ماند، اما 16 درصد از والدین کودکان خود را تنها در خانه می‌گذارند و حدود شش درصد نیز آنها را به خانه خویشاوندان برده و پنج درصد نیز کودکان خود را به سر کار می‌برند. به عبارتی همان 30 درصدی که با تعطیلی مدارس مخالف بوده‌اند در اینجا نیز با تعطیلات مدارس به مشکل برخورده‌اند و هر کدام راهکارهای خود را برای پرکردن مشغله‌های زندگی خود داشته‌اند.

بر همین اساس این سؤال مطرح شده است که تعطیلی مدارس تا چه حد زندگی شما را مختل خواهد کرد؟ 10 درصد به میزان زیاد و خیلی زیاد زندگی‌شان مختل شده و حدود 40 درصد نیز میزان آن را متوسط ارزیابی کرده‌اند. به هر حال این میزان رقم بالایی به نظر می‌رسد و برای این امر نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی هستیم تا بتوانیم تأثیرات منفی تعطیلات برنامه‌ریزی‌نشده برای خانواده‌ها را به حداقل برسانیم. اختلال در برنامه‌های کاری، توانایی برنامه‌ریزی برای کودکان، مشکلات مربوط به تحصیل همگی می‌تواند به نگرانی‌های خانواده‌ها تبدیل شود.

آلودگی هوا

اما یکی از مهم‌ترین مسائل در این حوزه بحث افت تحصیلی و به عبارتی درگیری تحصیلی دانش‌آموزان بوده است. داده‌ها نشان می‌دهد 40 درصد از کودکان درگیری تحصیلی بالا و خیلی بالایی داشته‌اند و بیش از نیمی از آنها دارای درگیری تحصیلی متوسطی بوده‌اند. 10 درصد نیز از درگیری تحصیلی‌شان کاسته شده است که می‌توان برای این افراد برنامه‌هایی جهت بهبود وضعیت تحصیلی‌شان ارائه کرد. برای فهم بهتر درگیری تحصیلی ما بین این شاخص و متغیرهای دیگر آزمون رابطه معناداری را اجرا کردیم.

آخرین اخبار آلودگی هوای شهرهای مختلف کشور

مدارس قزوین  ۱۷ دی  تعطیل شد

 

ساعاتی بعد با توجه به افزایش شاخص‌های آلودگی هوا، فعالیت مدارس پیش‌ دبستانی و ابتدایی و استثنایی ابتدایی نواحی یک و ۲ قزوین در نوبت صبح و عصر ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱ تعطیل اعلام شد.

آلودگی هوا

بنابراین این خبر آموزش‌ها برای مناطق ذکر شده به صورت مجازی بوده و در نرم‌افزار شاد برگزار می‌شود.

حضور عوامل اجرایی در مدارس جهت پاسخ‌گویی به اولیا و ارباب رجوع الزامی است.

تمامی مدارس مقطع ابتدایی شهر قم روز سه شنبه تعطیل شد

محسن اروجی در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به انباشت آلودگی هوا در شهر قم و بنا به مصوبه کارگروه اضطرار آلودگی هوا، کلیه مهدکودک و کودکستان‌های قم روز سه شنبه ۱۳ دی ماه تعطیل خواهند بود.

آلودگی هوا

مدیر کل مدیریت بحران استانداری قم بیان داشت: فعالیت‌های آموزشی دوره اول و دوم ابتدایی مدارس در شهر قم نیز فردا سه شنبه به صورت غیر حضوری می‌باشد.

وی همچنین عنوان داشت: مدارس سایر شهرستان‌ها و بخش‌های استان قم تغییری نخواهد داشت و به فعالیت خود همانند روزهای گذشته ادامه می‌دهند.

مدارس و دانشگاه‌های البرز غیرحضوری شد

با تصمیم کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوا، کلیه فعالیت‌های آموزشی و کلاس‌های درسی در تمامی مقاطع تحصیلی و دانشگاه‌ها در استان البرز، طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه غیرحضوری برگزار می‌شود.

مدارس و دانشگاه های استان تهران سه شنبه و چهارشنبه غیر حضوری است

عابد ملکی ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران از تشکیل جلسه کارگروه اضطرار آلودگی هوا با حضور اعضا خبر داد و گفت: بر اساس مصوبات این کارگروه، روز سه شنبه ۱۳ دی‌ماه و چهارشنبه ۱۴ دی ماه در تمامی شهرستان‌های استان تهران به جز دماوند و فیروزکوه کودکستان‌ها تعطیل و کلیه مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه و دانشگاه‌ها غیرحضوری و به صورت مجازی دایر است.

ملکی گفت: همچنین خانم‌های باردار، کارمندان خانم که فرزند دبستانی و یا زیر شش سال سن دارند، کارمندانی که بالای ۵۰ سال سن دارند، کارمندانی که بیماری‌های قلبی، ریوی و تنفسی دارند و کارمندانی که بیماری دیابتی، رماتیسمی، دارای فشار خون بالا و کارمندان سرطانی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه دورکار خواهند بود.

وی گفت: همچنین فعالیت‌های ورزشی در فضاهای باز ممنوع است و طی این دو روز نیز طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران افزود: مجوز روزانه ورود به محدود طرح ترافیک فردا و پس فردا، سه شنبه ۱۳ دی‌ماه و چهارشنبه ۱۴ دی ماه توسط شهرداری تهران صادر نمی‌شود و از شهروندان تقاضا داریم، از تردد غیرضروری خودداری کنند.

تداوم آلودگی هوا تا روز چهارشنبه

سازمان هواشناسی اعلام کرد: به دلیل سکون نسبی جو در شهرهای صنعتی و پرجمعیت، آلودگی هوا و انباشت آلاینده‌ها تا چهارشنبه در کلان‌شهرها ادامه دارد.

از چهارشنبه سامانه بارشی به تدریج از غرب وارد کشور می‌شود و در غرب، جنوب‌غرب، جنوب، شمال‌غرب و شمال خلیج‌فارس سبب بارش برف و باران گاهی وزش باد شدید می‌شود.

تعطیلی مدارس برخی شهرهای استان خوزستان 

مدارس شهرستان‌های اهواز، باوی، کارون و ماهشهر دوشنبه ۱۲ دی غیرحضوری شد.

به گزارش ایرنا، براساس تصمیم کارگروه اضطرار آلودگی هوا، با توجه به روند افزایشی آلودگی هوا دوشنبه ۱۲ دی فعالیت مدارس تمام مقاطع تحصیلی دو نوبت صبح و عصر در شهرستان‌های اهواز، باوی، کارون، بندر امام خمینی و ماهشهر به صورت غیرحضوری هستند.

امتحانات پایه نهم و دوازدهم طبق برنامه فردا برگزار می شود.فعالیت کلیه ادارات و دستگاه‌های اجرایی، مراکز امدادی ، درمانی، بهداشتی، اورژانس ۱۱۵، بخش‌های دارای نوبت کاری و عملیاتی، خدمات شهری شهرداری‌ها، بیمارستان‌ها و آتش نشانی‌ها در ساعت اداری برقرار خواهد بود.

وضعیت تعطیلی مدارس فردا استان مرکزی

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان مرکزی؛ بر اساس تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا، با توجه به تداوم آلودگی هوا و روند افزایشی آن و پیش بینی سکون هوا مدارس، موسسات و آموزشگاه های تحت پوشش آموزش و پرورش (اعم از دولتی و غیردولتی) در همه دوره های تحصیلی، در شهر اراک فردا دوشنبه ۱۲ دیماه در نوبت صبح و عصر به صورت غیر حضوری فعالیت می کنند.

امتحانات نهایی پایه دوازدهم و امتحانات هماهنگ پایه نهم دانش آموزان بزرگسال، داوطلب آزاد و ایثارگران همانند برنامه اعلامی برگزار خواهد شد.

وضعیت مدارس آبیک قزوین دوشنبه ۱۲ دی

آلودگی هوا موجب غیرحضوری شدن مدارس ابتدایی و پیش دبستانی در شهرستان‌های البرز و آبیک استان قزوین طی نوبت‌های صبح و بعدازظهر فردا دوشنبه (۱۲ دی ۱۴۰۱) شد.

آلودگی هوا

مدارس ابتدایی شهر قم دوشنبه ۱۲ دی غیر حضوری شد

 مدیرکل مدیریت بحران قم اعلام کرد: به دلیل انباشت آلاینده‌های هوا مدارس ابتدایی قم دوشنبه ۱۲ دی ماه به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد.

محسن اوروجی روز یکشنبه درگفت و گو با ایرنا ابراز داشت: بنا بر تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوای استان قم، تمام مدارس دوره اول و دوم ابتدایی و مهد کودک‌های شهر قم فردا به صورت غیرحضوری فعالیت می‌کنند.

وی افزود: مدارس در پایه‌های بالاتر در قم و مراکز آموزشی سایر شهرستان‌ها و بخش‌های این استان نیز روز دوشنبه دایر است.

کمیته اضطرار آلودگی هوا، امروز نیز مدارس دوره اول و دوم ابتدایی شهر قم را غیر حضوری کرده‌ بود.

مدارس و دانشگاه‌های اصفهان و برخی شهرستان‌ها غیرحضوری شد

دانشگاه‌ها و مدارس همه مقاطع تحصیلی مناطق شش گانه آموزش و پرورش شهرستان اصفهان، فلاورجان، خمینی شهر، برخوار، مبارکه، شاهین‌شهر، نجف‌آباد، زرین شهر، فولادشهر، سجزی، کاشان و آران و بیدگل در روزهای ۱۲ و ۱۳ دی‌ماه غیرحضوری اعلام شد.

منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اعلام این خبر، اظهار کرد: به دنبال استمرار شرایط آلودگی هوا، ریزش هوای سرد و سنگین، پایداری جو و وارونگی دما، کمیته شرایط اضطرار آلودگی هوای استان اصفهان که به‌صورت مستمر درحال برگزاری است، با تشکیل نشست اضطراری، دانشگاه‌ها و مدارس همه مقاطع تحصیلی مناطق شش گانه آموزش و پرورش اصفهان، فلاورجان، خمینی شهر، برخوار، مبارکه، شاهین‌شهر، نجف آباد، زرین شهر، فولادشهر، سجزی، کاشان و آران و بیدگل را در روزهای دوشنبه و سه شنبه ۱۲ و ۱۳ دی‌ماه غیرحضوری اعلام کرد.

وی تصریح کرد: مهدهای کودک، پیش دبستانی و آموزش استثنایی در این مناطق طی دو روز اعلام شده تعطیل و نیز مطابق با برنامه ریزی آموزش و پرورش، امتحانات دوره اول و دوم متوسط براساس زمان بندی اعلام شده برگزار خواهد شد.

مدارس البرز روز دوشنبه ۱۲ دی به جز آزمون‌های نهایی غیرحضوری شد

رئیس کارگروه کمیته اضطرار آلودگی‌ هوای البرز گفت: یکشنبه ۱۱ دی و دوشنبه ۱۲ دی آموزش و امتحانات همه مقاطع تحصیلی استان و دانشگاه‌ها به جز امتحانات نهایی غیرحضوری است.

احمد افضلی افزود: یکشنبه و دوشنبه، یازدهم و دوازدهم دی‌ماه ۱۴۰۱ آموزش و امتحانات همه مقاطع تحصیلی و دانشگاه‌های استان به جز آزمون‌های نهایی به دلیل آلودگی هوا به‌صورت غیرحضوری خواهد بود.

افضلی گفت : یکشنبه ۱۱ دی و  دوشنبه ۱۲ دی تنها امتحانات نهایی دانش‌آموزان و همچنین امتحانات هماهنگ استانی بزرگسالان و داوطلبان آزاد طبق برنامه به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

رئیس کارگروه کمیته اضطرار آلودگی‌ هوای البرز گفت: مهدهای‌ کودک و پیش‌دبستانی‌های استان نیز تعطیل هستند.

آلودگی هوا

مدارس تهران ۱۲ دی «غیرحضوری» شدند

 آموزش و پرورش شهر تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به استمرار آلودگی هوا در کلانشهر تهران و در راستای مصوبه کمیته اضطرار آلودگی هوای استانداری تهران، آموزش در همه مدارس پایتخت، در روز یکشنبه (یازدهم) و دوشنبه (دوازدهم) دیماه ۱۴۰۱ به صورت مجازی برگزار می شود.

شایان ذکر است، کلیه کودکستان ها و مراکز پیش دبستانی تهران نیز تعطیل خواهند بود.بر اساس این اطلاعیه، امتحانات نهایی پایه دوازدهم روزانه، بزرگسالان، آموزش از راه دور و داوطلبان آزاد رشته‌های شاخه نظری دوره دوم متوسطه و ایجاد سابقه تحصیلی برای ورود به آموزش عالی و ترمیم نمرات دروس نهایی شاخه‌های تحصیلی دی ماه ۱۴۰۱ و امتحانات هماهنگ استانی پایه نهم داوطلبان آزاد، بزرگسالان، آموزش از راه دور و ارزشیابی جامع طبق برنامه اعلامی برگزار خواهد شد.

همچنین ارزشیابی و امتحانات داخلی نوبت دی ماه ۱۴۰۱ دوره‌های تحصیلی، در ایام آموزش غیر حضوری مدارس، برگزار نمی‌شود و زمان برگزاری امتحانات داخلی این ایام، توسط مدیر واحد آموزشی متعاقبا به اولیاء و دانش آموزان اطلاع رسانی خواهد شد.