به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری مهر یوسف نوری در نشست ارائه و نقد الگوی اجرایی‌سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی مبنی بر امکان برگزاری کلاس‌های جبرانی برای جبران تعطیلی‌ها به دلیل تداوم آلودگی هوا با توجه به اینکه همه دانش آموزان دسترسی به اینترنت و شاد ندارند اظهار کرد: معلمان ما در دوران کرونا هم با هزینه‌های خودشان زحمت کشیدند و کلاس برگزار کردند و رهبری هم از آن‌ها قدردانی کردند.

وی افزود:، اما به طور کلی درخواست می‌کنم برای آلودگی هوا فکری کنند. دانش آموزان ما نباید تعطیل باشند، چراکه از تحصیل و تربیت مؤثر محروم می‌شوند. همه هم به ما اعتراض می‌کنند که چرا مدارس تعطیل است. در حالی که ما هم در دوران کرونا و هم این ایام، تابع تصمیم دوستان ذی ربط هستیم و این موارد را اعلام می‌کنند؛ اما ما قلبا ناراحت هستیم.

رایزنی با دولت برای تخصیص اعتبار جهت تأمین تبلت برای دانش‌آموزان نیازمند

وی با بیان اینکه نمونه تدریس‌ها در شاد گذاشته شده و معلمان با دانش آموزان به صورت انفرادی در ارتباط هستند تا رفع اشکال کنند گفت: یک علت عقب ماندن بچه‌ها به دلیل نداشتن وسایلی است که با آن ارتباط برقرار می‌کنند. در دولت مطرح می‌کنیم ببینیم می‌توانیم برایش اعتباری بگیریم یا خیر.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یک سال از ورود ما به وزارت آموزش و پرورش می‌گذرد اظهار کرد: همکاران اقدامات مناسبی در راستای اجرای سند تحول بنیادین انجام داده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به آسیب‌شناسی عدم اجرای سند تحول بنیادین و تنظیم یک برنامه راهبردی برای اجرایی سازی آن اشاره کرد.

نوری افزود: پیشنهاد شده که این برنامه‌ها در معرض نقد کارشناسان قرار بگیرد و از این طریق مشارکت داشته باشیم چرا که بدون شک تضارب آرا و اختلافی که میان افراد وجود دارد می‌تواند به هم افزایی و وفاق در اجرای سند تحول بنیادین بیانجامد.

ارزیابی مدارس در قالب «رتبه‌بندی مدارس» / ‌‬ رتبه‌بندی معلمان مصداق اجرای سند تحول است

وی با بیان اینکه سند مدرسه‌ای سند تحول بنیادین در دست تدوین است گفت: بر این اساس مدارس به تدریج وارد چرخه دستیابی به شاخص‌های سند تحول خواهند شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا پایان برنامه هفتم توسعه همه مدارس در جریان سند تحول بنیادین قرار گرفته و ارزیابی مدرسه‌ای در قالب رتبه‌بندی مدارس انجام شود.

نوری با تاکید بر اینکه ستاد آموزش و پرورش باید به این باور برسد و بخواهد سند را اجرا کنند عنوان کرد: تصویب قانون نظام رتبه بندی معلمان نیز مصداق سند تحول بنیادین است که هم افزایش کیفیت آموزش و هم اصلاح نظام پرداخت را به دنبال داشت.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم سند اجرایی شود آموزش و پرورش باید دغدغه ملی باشد، از دانش آموزان و معلمان گرفته تا نهاد‌های مردمی و رسانه باید به این امر ورود کنند تا این کار به سرانجام برسد. ما دست نیاز به سوی همه دراز می‌کنیم تا این دغدغه ملی ایجاد شود.