به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، محمدمهدی اوچی، فارغ‌التحصیل مقطع دکترای نانو تکنولوژی از دانشگاه تهران گفت : تولید نانو مکمل‌های مولتی ویتامین از محصولات تولید شده در این پروژه است و ما با دستگاه "نانو هموژنایزر راکتور اولتراسونیک" که طراحی کرده و به مرحله ساخت رساندیم، توانستیم نانو مکمل مولتی ویتامین را عرضه کنیم.

وی کاربرد دستگاه نانو هموژنایزر راکتور اولتراسونیک را در تولید نانوذرات مایع مورد استفاده در صنایعی، چون غذایی، دارویی، شیمیایی و رنگ سازی دانست و افزود :  این نانو مکمل به گونه‌ای تولید شده که در آن ویتامین‌هایی را که به صورت غیر نانومتری هستند، به صورت غشایی از چربی در داخل یک نانو کپسول لیپوزومی قرار دادیم تا قابلیت جذب آن در بدن ارتقا یابد.

اوچی با بیان اینکه این مواد قابل استفاده برای سطح پوست است، گفت : فرمولاسیون این نانومکمل به گونه‌ای طراحی شده است که بعد از ۵ دقیقه قرار دادن آن بر روی پوست، به طور کامل جذب پوست خواهد شد.

مجری طرح با اشاره به استفاده خوراکی از این نانو مکمل، افزود : در دنیا مصرف خوراکی این نانو مکمل، به صورت اسپری است که روزی ۳ بار در دهان (با دو بار پاف) اسپری می‌شود.

به گفته وی، ۲۰ ثانیه پس از اسپری، کل ویتامین موجود در این نانو مکمل جذب بدن خواهد شد.

این محقق حوزه نانوتکنولوژی از آمادگی برای انتقال این دانش فنی در صنایع خبر داد و گفت: نانو کپسوله کردن اسانس‌های گیاهان دارویی گام دیگر این تحقیقات است. برای نانو مکمل خوراکی تولید شده از اسانس گیاه دارویی "نعنا فلفلی" برای طعم دهندگی فرم خوراکی این مکمل استفاده کردیم.

وی گفت : این محصول در مراحل دریافت تاییدیه سازمان غذا و دارو است . 

اوچی، افزود : حوزه نانو فناوری،  حوزه علمی نوینی با سابقه ۱۰ تا ۱۵ ساله است، و ما در این حوزه رتبه ۴ جهانی را داریم .