به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، معاون پرستاری وزارت بهداشت از پرداخت کارانه در قالب تعرفه گذاری خدمات پرستاری در ۳ روز آینده خبر داد و گفت: ۱.۲ هزار میلیارد ریال برای پرداخت علی الحساب سه ماه پرستاران در قالب تعرفه گذاری خدمات پرستاری اختصاص یافته است.

 

عباس عبادی با اعلام این خبر، اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ دستورالعمل نهایی قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در هیات دولت تصویب، با ارزش سنجی نسبی خدمات پرستاری توسط بیمه، قیمت گذاری‌ها بر اساس بسته خدمتی تدوین و به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شد.

وی افزود: پرداختی‌ها در فاز اول برای ۲۰۰ هزار پرستار شاغل در مراکز درمانی برای سه ماه بصورت علی الحساب است که امروز نامه آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی ارسال شده و تا ۳ روز آینده به پرستاران پرداخت می‌شود و هفته آینده نیز در فاز دوم، دوباره مبالغی واریز خواهد شد.

وی تصریح کرد: در مجموع پنج هزار میلیارد تومان برای اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در بودجه سال ۱۴۰۱ تخصیص یافته و همه پرستاران در تمام مقاطع تحصیلی، در تمام بخش‌های پرستاری، با هر نوع وضعیت استخدامی در همه مراکز درمانی و بیمارستانی در بخش‌های دولتی و خصوصی مشمول این قانون تعرفه گذاری هستند.

به گفته دکتر عبادی، این مبلغ به عنوان تعرفه خدمات پرستاری (کارانه) بر اساس مصوبه هیات وزیران که امسال تعیین شده بطور مستقیم در اختیار سازمان بیمه سلامت قرار می‌گیرد و بر اساس دستورالعمل نحوه بازتوزیع قانون تعرفه گذاری پرستاری که با همکاری سازمان نظام پرستاری و معاونت‌های پرستاری، توسعه و درمان وزارت بهداشت تدوین شده، کارانه پرستاران پرداخت می‌شود.

معاون وزیر بهداشت افزود: در دولت سیزدهم برنامه را بر سه محور مطالبات، توسعه و ایجاد کلینیک‌ها و تخصصی سازی متمرکز کردیم تا اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پس از ۱۵سال، ایجاد کلینیک‌های پرستاری و پیگیری بیمار و افزایش انجمن‌های تخصصی پرستاری به سرانجام رسید.

گفتنی است قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و تعدیل کارانه‌های پرستاری به صورت طرح نمایندگان مجلس در قالب یک ماده واحده و دوتبصره در تاریخ ۶ تیر ۱۳۸۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و ۱۳ تیر همان سال به تایید شورای نگهبان رسید. با تاکید رهبر معظم انقلاب، پس از ۱۴ سال مسکوت ماندن قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، روند اجرایی شدن آن به جریان افتاد.