هارد اکسترنال یکی از ابزارهایی است که امروزه اگر نگوییم هر فرد، حداقل هر خانواده به آنها نیاز دارد و بهترین وسیله برای ذخیره سازی اطلاعات، عکس‌ها و فایل‌های شما است. هارد اکسترنال همان هارد رایانه یا لپ تاپ است که فقط با یک کاور محافظت شده و یک پورت برای انتقال اطلاعات دارد.
 
با انتقال اطلاعات و دیتاهای تلفن همراه و لپ تاپ به هارد، هم فضای خالی بیشتری برای ثبت اطلاعات جدید دارید و هم اگر خدایی نکرده مثلا تلفن همراه شما گم شد و یا آسیب دید، نگرانیی برای از دست دادن اطلاعاتتان ندارید. یادتان باشد سرقت تلفن یا لپ تاپ شما می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برایتان فراهم کند. اول اینکه عکس و فیلم‌های شخصی شما به دست دیگران می‌افتد و همین امر آزار و اذیت شما در فضای مجازی را فراهم می‌کند. دوم اینکه اطلاعات و مدارک سرقت شده سبب سواستفاده و خدای نکرده خالی کردن حساب‌های بانکی شما می‌شود.

 این نکته رو هم فراموش نکنید که هاردهای مکانیکی hhd که داخل رایانه و لپ تاپ هستند، عمر محدودی دارند و به ضربه بسیار حساس هستند. پس هیچ وقت اطلاعات و عکس‌های شخصی را در تلفن همراه و لپ تاپ نگه ندارید و با خرید یک هارد اکسترنال به این کابوس خاتمه دهید. اما برای خرید آگاهانه یک هارد باید به چند مورد توجه داشته باشید که در ادامه برای شما بازگو می‌کنیم.

ظرفیت

در بازار با هاردهایی با ظرفیت 500 گیگا بایت، 1 ترابایت، 2 ، 4 و حتی 6 ترابایت روبرو می‌شوید، شاید فکر کنید پر کردن یک هارد 1 ترابایتی خیلی اطلاعات می‌خواهد و به کارتان نمی‌آید، اما باید بگوییم که چنین نیست و رفته رفته داده‌‌های شما با‌ گذشت زمان زیادتر و حجیم‌تر می‌شود. پس توجه داشته باشید همیشه یک ظرفیتی بخرید که ظرفیت ذخیره‌سازی آن از نیاز فعلیتان بیشتر است. اما گزینه‌های 4 و 6 را زیاد پیشنهاد نمی‌کنیم چرا که به کار افراد عادی نمی‌آید و بسیار گران است.

برای درک اندازه ظرفیت به این مثال توجه کنید: اگر یک قطعه موسیقی به طور معمول 4 مگا بایت باشد، 2500 قطعه موسیقی نیاز است تا یک هارد 1 ترابایتی پر شود.

 اکثر هاردهای اکسترنال از درگاه‌ USB برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. USB 3.1، USB 3.0، USB 2.0 در کنار درگاه تاندربولت رایج‌ترین درگاه‌های این‌روزها هستند. اما پیش از خرید مطمئن شوید که سیستم شما از درگاه‌های جدید پشتیبانی می‌کند.

سرعت

سرعت و ظرفیت هارد اکسترنال باهم رابطه معکوس دارند. هرچه ظرفیت هارد بیشتر باشد، سرعت انتقال داده‌های آن کمتر است. سرعت هاردها 5400 و 7200 rpm است. rpm مخففminute  Revolutons per است. 5400 یعنی یک دیسک گردان داخل هارد 5400 دور در دقیقه می‌چرخد. اگر هدفتان از خرید هارد ذخیره سازی اطلاعات است، یک هارد 5400 دور برای شما مناسب است ولی اگر قرار است از هارد برای نقل و انتقال اطلاعات استفاده کنید، هزینه بیشتری در نظر بگیرید و یک هارد 7200 دور بخرید.

درگاه‌

اکثر هاردهای اکسترنال از درگاه‌ USB برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کنند. USB 3.1، USB 3.0، USB 2.0 در کنار درگاه تاندربولت رایج‌ترین درگاه‌های این‌روزها هستند. اما پیش از خرید مطمئن شوید که سیستم شما از درگاه‌های جدید پشتیبانی می‌کند.

در نهایت...

با توجه به نوع نیاز و بودجه مورد نظرتون می‌تونید از برندهایی مثل وسترن دیجیتال، سیگیت، ای دیتا، سامسونگ یا سیلیکون پاور یک هارد مناسب تهیه کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم حتما هارد اکسترنال‌های ضد ضربه و ضد شوک را خریداری کنید چون حادثه خبر نمی‌کند و اینکه اگر هارد معمولی خریدید، حتما از کاورهای ژله‌ای برای گرفتن ضربه احتمالی استفاده کنید.