به گزارش خبرگزاری مهر، شب گذشته در جریان دیدار «ژانگ مینگ» دبیرکل سازمان همکاری شانگهای با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، سند یادداشت تعهدات یا ترتیبات الحاق جمهوری اسلامی ایران به این سازمان به امضا رسید.‌

وزیر امور خارجه کشورمان پس از امضای این سند، اظهار داشت: اخیراً تمام اسناد مربوط به تکمیل فرایند عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان شانگهای به تصویب هیئت وزیران رسید و جهت بررسی و طی مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای نیز پس از امضای سند یادداشت تعهدات، گفت: امروز برای جمهوری اسلامی ایران و سازمان همکاری شانگهای روز مهم و تعیین کننده ای است و از این بابت به دوستان و همکاران ایرانی و همینطور همکاران خودم در سازمان، عضویت ایران را تبریک می‌گویم.

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای افزود: موقعیت جمهوری اسلامی ایران در منطقه به عنوان یک کشور قدرتمند و دارای ثبات و امنیت برای سازمان حائز اهمیت است و ورود ایران به جمع کشورهای عضو باعث تقویت و ارتقای این سازمان خواهد شد.

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای با آیت‌الله رئیسی دیدار کرد                                     

ژانگ مینگ، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای امروز (پنجشنبه ۲۴ شهریور) در شهر سمرقند ازبکستان با رئیس‌جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد.

رئیسی به دعوت رسمی همتای ازبکستانی خود و به منظور دیدار رسمی دوجانبه و نیز شرکت در بیست و دومین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، به ازبکستان سفر کرده است.

سازمان همکاری شانگهای (SCO) در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ در شانگهای (PRC) توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

هشت کشور هند، جمهوری قزاقستان، جمهوری خلق چین، قرقیزستان، پاکستان، فدراسیون روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.

چهار کشور افغانستان، بلاروس، جمهوری اسلامی ایران و مغولستان در سازمان همکاری شانگهای دارای وضعیت ناظر و شش کشور شامل جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان، پادشاهی کامبوج، جمهوری دموکراتیک فدرال نپال، جمهوری ترکیه و جمهوری دموکراتیک سوسیالیستی سریلانکا شرکای گفت‌وگوی سازمان همکاری شانگهای هستند.