علی‌اکبر علیزاده، نماینده مردم دامغان درمجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پارس نیوز با اشاره به وضعیت اخیر مذاکرات هسته‌ای وین تاکید کرد: ما یک تجربه بدی از عهد شکنی‌های آمریکا داریم. یعنی همان روز امضای توافق نامه در سال 94 رئیس جمهور وقت آمریکا تمام دنیا را تهدید کرد که اگر با ایران قراردادی ببندید یا نفت بخرید با ما طرف هستید و بعدا هم گفتند ما با شما توافق را امضا کردیم اما کشورهای دیگر از شما نفت نمی‌خرند.

وی افزود: یعنی از همان روز اول انتفاع اقتصادی ایران را از برجام منتفی کردند و پس از زمان کوتاهی بعد از روی کار آمدن رئیس جمهور بعدی آمریکا عملا در پیش چشم تمام دوربین‌های سراسر دنیا از برجام خارج شدند و به اقدام خود افتخار هم کردند.

علیزاده بیان می‌کند که بعد از اروپایی‌ها هم آمدند و پیشنهاد اینستکس را به ایران دادند که عملا خرید نفت در قبال غذا و دارو بود اما به همان هم حتی عمل نکردند. لذا ایران حق دارد که عهد آن‌ها را قبول نداشته باشد و خواستار تضمین‌های محکم باشد.

این نماینده مجلس گفت: موضوع دوم این است که یکسری مواردی به عنوان پی ام بی وجود داشته است که سازمان انرژی اتمی همواره آن‌ها را به مثابه یکسری استخوان‌های در زخم نگه می‌دارد و در زمانی که آمریکا به ‌آن‌ها نیاز دارد آتش آن را تند می‌کنند و یک مطلب جدیدی را به شورای حکام می‌برند و ایران را محکوم و به پرونده را شورای امنیت می‌برند.

*آمریکا باید بپذیرد که ایران هیچ تخطی از پادمان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی ندارد

او افزود: ما در در مواجه با آمریکا گفتیم که شما از زمان دولت خاتمی تا به امروز که شاید نزدیک به 30 سال مذاکره شده ، همواره این کار را تکرار کردید در صورتی که هیچ وقت تخلفی از ایران پیدا نکردید. اما این سنگر را همواره برای خود حفظ کردید و ما خواهان آن هستیم تا به‌طور کامل این پرونده را ببندند و اعلام کنند که ایران هیچ گونه انحرافی از پادمان آژانس هسته‌ای ندارد.

علیزاده یادآورشد که ما بارها در سالیان گذشته هم این عدم تخطی را ثابت کرده‌ایم که تعهدات خودمان را انجام می‌دهیم و عهد شکن نیستیم اما این گونه هم نیست که همواره با عهدشکن‌ها ممشات کنیم.

نماینده مردم دامغان در مجلس خاطرنشان کرد که موضوع بعدی این است که آمریکا و اروپا بدانند که زمستان سخت در پیش است و آن‌ها برای بحث انرژی گرفتار هستند و این ایران است که می‌تواند مشکل انرژی آن‌ها را حل کند. ما خیلی به اینکه برجام امضا شود یا نه حساسیت نداریم و کار خود را پیش می‌بریم و غربی‌ها هستند که محتاج برجام‌اند.