محمود عباس‌زاده، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با  پارس نیوز به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: آمریکا باید خواسته‌های ایران را بپذیرد، ضررهایی که متحمل شدیم را جبران کند و تضمین دهد که دیگر در برجام چنین اتفاقی رخ نخواهد داد؛ به توافق می‌رسیم.

وی افزود: بنابراین مسئله بسیار ساده است. اما اگر می‌بینیم که هنوز طرف غربی خواسته‌های ما را نپذیرفته و آمریکا برای برگشت مقاومت می‌کند دو دلیل دارد.

عباس‌زاده بیان کرد: یکی از دلایل فشار به ایران برای کوتاه آمدن از مواضع به حق و قانونی‌اش است و این نیز دلیل دارد؛ بایدن می‌خواهد هم در مذاکرات موفق شود و هم نظر موافقان داخلی خود را جلب کند اما به دلیل مخالفت جریان مقابلش برای اجرای برجام و لابی صهیونیست‌ها هنوز موفق به اتخاذ تصمیم نشده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: بنابراین دلیل دوم در دل دلیل اول نهفته است. به نظر می‌رسد اختلافات داخلی در آمریکا یکی دیگر از دلایل عدم حصول توافق است.

او خاطرنشان کرد: درهمین راستا نیز دولت بایدن قدرت و اختیار کافی را از خود ندارد اما گویا درتلاش است تا این توافق به نتیجه برسد بلکه بتواند از آن به عنوان ابزاری برای ادامه عمر سیاسی خود استفاده کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس عنوان کرد: اکنون تنها راه باقی مانده این است که مواضع و خواسته‌های ایران را تمام و کمال بپذیرند تاکنون جمهوری اسلامی ایران راهکارهای ابتکاری برای اصول توافق ارائه داده است بهتر است که آن‌ها را مد نظر قرار دهند.

عباس‌زاده درانتها خاطرنشان کرد: اگر تاکنون مذاکرات به درازا کشیده است، تلاش و غربی‌ها برای پذیرفتن خواسته های ایران تمایل شان به فشار به جمهوری اسلامی ایران و شکل‌گیری بلوک شرق افزایش قدرت و اتحاد آن‌ها و از طرف دیگر لابی صهیونیست است.

اگر آمریکا بتواند درک کند که رسیدن به توافق می‌تواند موانع بسیاری را از سر راه بردارد در مقابل تمام فشارها خواهد ایستاد.