به گزارش خبرنگار مهر، محمدعلی زلفی گل شامگاه دوشنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با بیان اینکه اولویت دولت تکمیل پروژه‌های بالای ۵۰ درصد است، اظهار کرد: اعتبار لازم برای تکمیل این پروژه‌ها پیش بینی شده و تخصیص داده می‌شود و امیدواریم شاهد نتایج خیر این پروژه‌ها در همه استان‌ها باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه با تقویت زیرساخت‌های ریلی واردات و صادرات رونق می‌یابد، افزود: با تکمیل این پروژه‌ها زمان صادرات و واردات از ۳۰ روز به ۱۰ روز کاهش یافته و رونق منطقه را به دنبال خواهد داشت و انتظار داریم از محصولات دانش بنیان حمایت ویژه شود.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم ۵ برنامه را سرلوحه کار خود قرار داده و برای ارتقای سطح مرجعیت علمی و فناوری برنامه ریزی شده است، گفت: رتبه اول بلامنازع در زمینه انتشار اسناد علمی در منطقه را داریم و ۳۵ درصد از ۷۷ هزار سند علمی منتشر شده کشور با مشارکت مجامع بین المللی اتفاق افتاده که به معنای پذیرفته شدن نخبگان ما توسط دانشمندان دنیا است.

زلفی گل با بیان اینکه رتبه علمی کشور در آی‌اس‌آی ۱۶ است، بیان کرد: گیلان به دلیل داشتن دانشگاه مادر جز ۱۰ دانشگاه برتر در حوزه علم و فناوری است و دانشمندان بین المللی و پژوهشگران نمونه کشور در این استان هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ۷ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال است، افزود: در نظر داریم تمام واحدهای مستقر در پارک‌های علم و فناوری را به شرکت تبدیل کرده تا محصولات خود را صادر کنند.

زلفی گل با بیان اینکه ساخت خوابگاه متاهلی در راستای حمایت از قانون جوانی جمعیت است، تصریح کرد: ۱۰ درصد از ساخت این خوابگاه از طریق دانشگاه، ۱۰ درصد اعتبارات عمرانی همچنین از طریق ظرفیت‌های قانونی ایجاد شده انجام می‌گیرد و عدم توجه به این کار امری غیرقانونی تلقی شده و مسئولان ذیربط مورد بازخواست قرار می‌گیرند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: آموزش در سال تحصیلی جدید به صورت حضوری خواهد بود و آموزش آنلاین نداریم اما اگر معلم یا استادی برای ارتقای سطح آموزش‌ها از فضا و بسترهای آنلاین اضافه بر سازمان استفاده کند امتیازاتی دریافت می‌کند.