به گزارش خبرنگار مهر، ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با بیان اینکه در این روزهای پرکار دیپلماتیک الحمدالله همه در کنار وزارت خارجه، ریاست جمهوری و دولت برای پوشش خوب رسانه‌ای تحولات بودند، گفت: پس از چندین هفته ترافیک دیپلماتیک در تهران به واسطه حضور مقامات کشورهای همسایه، منطقه و جهان، ایران میزبان یک نشست بسیار سازنده و روزی درخشان برای دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران بود.

تهران به پایتخت دیپلماسی تبدیل شده است

وی با اشاره به اینکه تهران به پایتخت دیپلماسی و ائتلاف علیه تروریسم و مقابله با یکجانبه گرایی و نظامی گری تبدیل شده است، افزود: دیپلماسی هوشمند، با نشاط و عمل‌گرای ایران در ماه‌های گذشته همه توان و ظرفیت خود را برای تثبیت ثبات و امنیت در منطقه و تعمیق دوستی بین کشورهای همسایه و مسلمان به کار گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: ایران در مسائل منطقه‌ای یک وزنه تعادل است که نقش تعیین کننده‌ای در معادلات از جمله تثبیت ثبات و امنیت در سوریه دارد. در بحران اوکراین، تهران محل رجوع و مشورت است.

کنعانی با بیان اینکه صاحبان منطقه به نسخه پیچی‌های سودجویانه قدرت‌های فرامنطقه‌ای نیازی ندارند، تاکید کرد: منطقه ما بیش از آنکه نیازمند ائتلاف‌های ساختگی و پوشالی و سامانه‌های پدافند ناکارآمد با هزینه‌های گزاف از جیب ملت‌های منطقه باشد به سامانه دوستی و مکانیسم امنیت جمعی منطقه‌ای نیاز دارد. منطقه غرب آسیا و خلیج فارس خانه همه ما و ملت‌ها و کشورهای منطقه است.

جهش چشمگیری در مناسبات ایران و ترکیه فراهم می‌شود

وی در پاسخ به سوالی در توضیح برنامه جامع بلند مدت بین ایران و ترکیه، گفت: سفر آقای اردوغان به تهران بسیار مهم بود. سابقه این برنامه به ۳۰ آبان ماه سال گذشته و در جریان سفر وزیر امور خارجه ترکیه به تهران برمی‌گردد که پیشنهاد وزیر امور خارجه به طرف مقابل مبنی بر اینکه ما برای جهت‌دهی به همکاری‌های بلند مدت دو کشور و توسعه مناسبات همه‌جانبه نیاز داریم، ارائه شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: پیش‌نویس این صنعت در اوایل تیرماه و در جریان سفر «امیرعبداللهیان» به ترکیه به آن‌ها ارائه و درباره پیش نویس سند نیز مذاکره شد و نهایی شد و خوشبختانه در روز گذشته در جریان این سفر به امضای مقامات دو کشور رسید.

کنعانی تصریح کرد: این سند به طور جامع در خصوص برنامه همکاری بلند مدت دو کشور است که می‌تواند روابط دو کشور را در چارچوب سیاست همسایگی، مدیریت و برنامه‌ریزی کند و فعالیت‌ها را به طور مشترک بر مبنای منافع و مصالح دو کشور هدایت و جهت‌دهی کند.

وی افزود: این سند به توسعه مناسبات در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری حقوقی و قضائی، انرژی، آب، محیط زیست و مبارزه با جرایم فرامرزی پرداخته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: این سند جهش جهش چشمگیری را در مناسبات دوجانبه ایران و ترکیه فراهم خواهد کرد.پ

زمینه برای توافق خوب وجود دارد

کنعانی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین روند مذاکرات برای رفع تحریم‌ها، گفت: حقیقت امر این است که برخلاف ادعای طرف آمریکایی در خصوص ناکام بودن و نافرجام بودن مذاکرات دوحه، واقعیت امر این است که مذاکرات دوحه مذاکرات خوبی بود و راه را برای ادامه مذاکرات و گفتگوها باز گذاشته است و اطراف پیگیر موضوع برای آماده‌سازی ادامه مذاکرات در دوره بعدی هستند.

وی افزود: طرف ایرانی با حُسن نیت و جدیت از مذاکرات حمایت می‌کند. زمینه برای توافق وجود دارد. معتقدم مشکل اصلی در این توافق وجود ندارد؛ طرف آمریکایی نیاز به تصمیم سیاسی دارد و باید تصمیم خود را اتخاذ کند و باید هزینه‌های بازگشت به توافق را پرداخت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: دولت آمریکا نمی‌تواند تصمیم سیاسی مستقل در این رابطه بگیرد و گمان می‌کنیم اگر دولت آمریکا در این موضوع از دریچه منافع ملی آمریکا و نه از دریچه رژیم غاصب صهیونیستی به موضوع نگاه کند به نظر ما زمینه برای توافق در آینده نزدیک وجود دارد.

کنعانی افزود: جمهوری اسلامی ایران نیازمند تضمین جدی واضح و راستی‌آزمایی برای تأمین منافع اقتصادی خود ناشی از توافق هسته‌ای است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نشست روز گذشته تهران، گفت: احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه همواره مورد تاکید کشورمان است و خوشبختانه این موضوع تبدیل به یک نگاه مشترک است و ایران، ترکیه و روسیه به عنوان رویکرد بر آن تاکید می‌کنند.

دولت آمریکا به حضور نظامی خود در اراضی سوریه پایان دهد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: دولت آمریکا باید حضور نظامی خود را در بخش‌هایی از اراضی سوریه پایان ببخشد و از حمایت تروریست‌ها دست بردارد.

کنعانی درباره سفر امروز وزیر امور خارجه سوریه به تهران گفت: وزیر امور خارجه سوریه در پاسخ به دعوت قبلی آقای امیرعبداللهیان به تهران سفر می‌کند و در این سفر موضوعات مرتبط با همکاری‌های دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در خصوص اختلافات موجود در مورد شمال سوریه و نگرانی‌های دولت ترکیه و مباحثی که در خصوص احتمال اقدام به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه مطرح بود که خوشبختانه ایران در این زمینه دیپلماسی بسیار فعال و عملگرایانه‌ای را دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تصریح کرد: به صورت مستمر در سطوح مختلف از جمله وزرای امور خارجه کشورمان و سوریه و ترکیه تماس‌ها و گفتگوهای دوجانبه و تلفنی برقرار بوده است.

ایران تاکید دارد که اقدام نظامی می‌تواند به تشدید بحران در مناطق سوریه بیانجامد و تأمین کننده ثبات و امنیت نخواهد بود.

کنعانی افزود: آقای امیرعبداللهیان در گفتگو با همتای ترک تاکید کرد، توافقات قبلی دو کشور مکانیسم آستانه بهترین و مناسب‌ترین روند غیرنظامی برای حل و فصل بحران و تأمین نگرانی‌های امنیتی دولت ترکیه است.

وی در واکنش به مصاحبه رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان گفت: ظرفیت‌های هسته‌ای ایران بسیار بالا است؛ اما همانطور که بارها اشاره شده است، فناوری هسته‌ای ایران کاملاً صلح آمیز است و تحت نظارت مستمر آژانس قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: در بحث سلاح‌های کشتار جمعی فتوای مقام معظم رهبری را داریم و تغییری در نگاه و موضع ایران ایجاد نشده است.

کشورهای اروپایی در عمل به شعارهای خود پایبند باشند

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به برگزاری تجمعات پراکنده تروریست‌های منافق در برخی از کشورهای اروپایی، توصیه وزارت امور خارجه به این کشورها چیست؟، گفت: ماهیت گروهک منافقین روشن است و دستان پلید و جنایتکار این جریان تروریستی به خون بیش از ۱۷ هزار شهروند ایرانی و مسئولان عالی‌رتبه ایران و برخی شهروندان خارجی و عراقی آلوده است.

وی افزود کشورهای اروپایی در یک مقطع زمان و با رویکرد سیاسی این سازمان را با این توجیه که این سازمان از رویکرد نظامی و مسلحانه دست برداشته و صرفاً وارد فاز سیاسی شده است، آن را از لیست سازمان‌های تروریستی خارج کردند!

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: کشورهای اروپایی همانگونه که شعار ضدیت با تروریسم و حمایت از حقوق بشر را می‌دهند باید در حوزه عمل نیز به این شعارها پایبند باشند و منافع و مصالح سیاسی و اقتصادی خودشان با ایران را به سرنوشت این سازمان تروریستی گره نزنند. این موضوع همواره در مذاکرات دوجانبه با برخی از کشورهای اروپایی مورد توجه بوده است.