بعضی افراد سۆالاتی در مورد نحوه ی زندگی حضرت مهدی علیه السلام برایشان مطرح است؛ مثلا این که کجا زندگی می کنند؟ آیا مردم ایشان را می شناسند؟ ازدواج کرده اند؟ و ... .

دوران زندگی امام زمان:

دوران زندگی امام زمان (عج) به چهار دوره تقسیم می شود:

• از تولد تا غیبت امام زمان (عج):

امام زمان (عج) پس از تولد حدود پنج سال تحت سرپرستی پدر بزرگوارشان امام عسکری (ع) به صورت نیمه مخفی زندگی کردند. یکی از کارهای بسیار مهمی که امام حسن عسکری (ع) در این دوره انجام دادند این بود که امام زمان (عج) را به بزرگان شیعه معرفی کردند تا در آینده در مسئله امامت دچار اختلاف نشوند.

• غیبت صغری امام زمان (عج):

پس از شهادت امام حسن عسکری (ع) در سال 260 قمری دوره غیبت صغری آغاز شد و تا سال 329 قمری ادامه پیدا کرد. در این دوره حضرت مهدی (عج) از طریق چهار نائب به ادامه امور مردم می پرداختند.

• دوره غیبت کبری حضرت مهدی (عج) :

این دوران از سال 329 قمری شروع شد و تا زمانی که خداوند صلاح می دانند ادامه خواهد داشت در این دوره پاسخ به پرسش ها و احکام مردم بر عهده نایبان عام آن حضرت است و حضرت نایب خاصی برای این دوره معرفی نکرده اند.

• دوره حکومت امام زمان (عج) :

پس از ظهور، امام زمان (عج) براساس احکام اسلام حکومت واحد جهانی تشکیل خواهند داد که در سایه آن سرتاسر عالم پر از عدل و داد خواهد شد.

امام زمان چگونه زندگی می کند, نحوه ی زندگی امام زمان, زندگی امام زمان به چه صورت است

 

شاید برای بسیاری سوال شده باشد که اکنون امام زمان چگونه زندگی می کند؟

حضرت مهدی علیه السلام در بین مردم زندگی و رفت و آمد دارند اما کسی ایشان را نمی شناسد. همانطور که امام صادق (ع) می فرمایند: «حضرت صاحب الامر علیه السلام از این جهت با حضرت یوسف علیه السلام شباهت دارد که برادران یوسف، با این که عاقل و دانا بودند و قبلا هم با وی معاشرت داشتند، وقتی به محضرش شرفیاب شدند تا خودش را معرفی ننمود، او را نشناختند و با این که بین ایشان و حضرت یعقوب علیه السلام بیش از 18 روز را فاصله نبود، حضرت یعقوب علیه السلام از وی اطلاعی نداشتند.»

بنابراین حضرت مهدی (عج) در بین مردم در رفت و آمد می باشد و مانند مردم عادی زندگی می کند و کسی ایشان را نمی شناسد؛ وی با همین وضع زندگی می کند تا زمانیکه خداوند به ایشان اجازه بدهد که خود را معرفی کند.

امام زمان (عج) در مکان هایی که لهو و لعب و فساد و حرام وجود دارد، وارد نمی شود. ایشان در مکان هایی خاص حضور پیدا می کنند. ایشان به زیارت ائمه علیهم السلام می روند. ایشان هر ساله در مراسم حج شرکت می کنند.

وجود امام زمان (عج) و نحوه ی زندگی ایشان برای همه پنهان است و نمی توان اطلاعی درباره ی این موضوع بدست آورد. ایشان مانند خورشید پشت ابر است. اگر چه او را نمی بینیم اما می توانیم از نور وجودشان استفاده کنیم. امام زمان (عج) به احوال و مشکلات ما آگاهند، در مواقع گرفتاری و حساس از مردمان دستگیری کرده و برای ما دعا می کنند و هم چنین از جانب ما به درگاه الهی توبه می کنند.

حضرت مهدی (عج) فرموده اند: «ما از یاد شما غافل نیستیم و در رعایت شما سهل انگاری نمی کنیم؛ اگر چنین نبود بلاها بر شما نازل می شد و دشمنان شما را ریشه کن می کردند.»

در مورد ازدواج ایشان و فرزندانشان اطلاعی در دست نمی باشد.