به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، ۸۲ طرح صنعتی، عمرانی و کشاورزی با سرمایه‌گذاری بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، ارس، کیش، انزلی و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد، بجنورد و نمین به‌صورت همزمان و ارتباط تصویری، امروز پنجشنبه با دستور رئیس جمهور در سالن شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد. 

 
در این مرحله از افتتاح طرح‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم برای بیش از ۸ هزار نفر، کار ایجاد خواهد شد.
 
بر این اساس، ۲۵ طرح صنعتی و کشاورزی در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری می‌رسد که مهم‌ترین آن افتتاح واحد‌های پرشیان خودرو ارس، ساخت گلخانه هیدرویونیک و صنایع سازه است. ارزش سرمایه‌گذاری در طرح‌های «منطقه آزاد ارس» ۱۰ هزار و ۴۵۴ میلیارد ریال و ۸.۵ میلیون دلار است که برای ۳۹۵ نفر به صورت مستقیم، فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.
 
۲۶ طرح نیز در منطقه آزاد قشم به بهره‌برداری می‌رسد. ارزش سرمایه‌گذاری این طرح‌ها ۲۰۷ میلیارد ریال و ۹۰ میلیون یورو بوده و تعداد فرصت شغلی ایجاد شده نیز برای ۴۷۷ نفر است. 
 
همچنین در نخستین مراسم افتتاح طرح‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ۸ طرح در منطقه آزاد کیش افتتاح می‌شود. ارزش سرمایه‌گذاری طرح‌ها در کیش، ۱۴ هزار و ۵۰۵ میلیارد ریال است که بخش دولتی و خصوصی تأمین کرده‌اند.
 
فرصت شغلی ایجاد شده در این طرح‌ها نیز برای ۳۷۴ نفر خواهد بود که مهم‌ترین آن افتتاح هلی‌ پورت و هلی‌ پد فرودگاه، ساخت انبار و سامانه انتقال بار از دریا به خشکی و بازسازی و بهسازی سالن‌های ورزشی اسکواش است.
 
در منطقه آزاد انزلی نیز ۱۲ طرح به ارزش سرمایه‌گذاری ۳ هزار و ۴۷۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد. این طرح‌ها امکان اشتغال ۳۵۵ نفر را به‌صورت مستقیم فراهم کرده است. ساخت خطوط لوله انتقال فراورده‌های فله مایع، واحد تولید تجهیزات پزشکی و واحد تولید لوازم جانبی تلفن همراه از جمله طرح‌هایی بوده که قرار است در منطقه آزاد اروند افتتاح شود.
 
بهره‌برداری از مرحله نخست پرورش ۱۰ هزار رأس دام در منطقه آزاد ماکو نیز با سرمایه‌گذاری ۲ هزار میلیارد ریالی و ایجاد ۳۰۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، انجام می‌شود.
 
همچنین، ۱۱ طرح نیز در مناطق ویژه اقتصادی پارسیان، نمین، سهلان، بوشهر، لرستان، لامرد و بجنورد به بهره‌برداری می‌رسد. 
 
مجموع ارزش طرح‌های قابل افتتاح در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، ۲۷.۹ میلیون یورو بخش دولتی است. پست شماره ۷ و شماره ۸ بندر پارسیان، از جمله مهم‌ترین موارد قابل افتتاح در این منطقه است. این طرح‌ها در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان، اشتغال ۱۰۰ نفر را به همراه دارد.
 
در منطقه ویژه اقتصادی سهلان نیز واحد‌های طراحی و نصب قطعات ماشین‌آلات صنایع کاغذسازی، تولید مواد ضد عفونی‌ و پاک‌کننده غیر الکلی، انواع یخچال و فریزر افقی و عمودی غیر خانگی و یخچال و فریزر صندوقی خانگی با حجم سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۴۲۱ میلیارد ریال و ایجاد کار برای ۲۷۵ نفر به بهره‌برداری می‌رسد. 
 
طرح‌های توسعه کود شیمیایی و توسعه واحد تولید قند کله نیز در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با سرمایه‌گذاری ۵۲۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی به بهره‌برداری می‌رسد و بالغ بر ۸۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم ایجاد می‌کند.
 
تصفیه خانه فاضلاب در منطقه ویژه اقتصادی لرستان نیز امروز به بهره‌برداری می‌رسد که قابلیت تصفیه ۶۰۰ متر مکعب آب در روز را دارد و ۱۷ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد می‌کند. این طرح با سرمایه‌گذاری ۱۴۴ میلیارد ریالی بخش دولتی ساخته شد.
 
تکمیل عملیات اجرای سیل بند غربی در منطقه ویژه لامرد که ۱۱۰ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده است نیز با سرمایه‌گذاری ۸۴ میلیارد ریالی بخش دولتی به نتیجه رسید.
سید ابراهیم رئیسی
 
اجرای شبکه روشنایی معابر در منطقه ویژه اقتصادی بجنورد، طرح دیگری است که با سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد ریالی به بهره‌برداری خواهد رسید و ۲۰ فرصت شغلی ایجاد می‌کند.
 
در مجموع، این ۱۱ طرح در مناطق ویژه اقتصادی، ۵۱۷ فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و بالغ بر ۲ هزار و ۳۳۰ فرصت شغلی به‌صورت غیر مستقیم ایجاد می‌کند که با سرمایه‌گذاری ۲۴۱ میلیارد ریالی بخش دولتی، ۱۹۴۱ میلیارد ریالی بخش خصوصی و ۲۷.۹ میلیون یورویی ارزی به سرانجام رسید.
 
گفتنی است، در مجموع، ۳۹ طرح صنعتی، ۳۹ طرح عمرانی و ۴ طرح کشاورزی در نخستین مرحله از افتتاح طرح‌های صنعتی، عمرانی و کشاورزی مناطق آزاد در دولت سیزدهم افتتاح می‌شود و بالغ بر ۸ هزار فرصت شغلی به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در این مناطق ایجاد می‌کند که نقش مهمی برای رفع بیکاری در مناطق محروم دارد.