به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، آیت‌الله کاظم صدیقی خطیب نماز عید فطر تهران صبح امروز (سه شنبه) در خطبه‌های نماز عید سعید فطر که در دانشگاه تهران و با حضور نمازگزاران تهرانی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، گفت: نشانه قبولی روزه در عید فطر توجه به فقرا و مستمندان است و زکات یک واجب است که شامل همه نوع عبادت مالی می‌شود.

صدیقی ضمن اشاره به حوادث اخیر افغانستان و برخورد دوگانه مدعیان حقوق بشر با موضوع افغانستان، اوکراین و یمن گفت: کسانی که مدعی حقوق بشر هستند بویی از حقوق بشر نبرده‌اند. از هیئت حاکمه افغانستان به جد می‌خواهیم امنیت را برای ملت افغانستان تامین کند و هرچه زودتر همه شبکه‌های تروریستی را شناسایی و نابود کند.

خطیب نماز عید فطر تهران ضمن تشکر از همه امت اسلامی و جبهه مقاومت، به ویژه ملت پیشوای مبارزه برای اینکه به میدان آمدند و در راهپیمایی روز قدس حضور پیدا کردند، عنوان کرد: بعد از دو سال رکود به علت کرونا، در روز قدس ایران و کشور‌های اسلامی با حضور خود در میدان، نشان دادند که هیچ مسئله‌ای، مسئله فلسطین را کمرنگ نمی‌کند و همچنان فلسطین مسئله اول جهان اسلام است، قدس و فلسطین زنده است و امت اسلامی در ارتباط با حمایت از فلسطین قهرمان قد برافراشته حضور دارند.

وی افزود: این حضور گام جوانان فلسطینی که جان به کف گرفته‌اند و با خون و ایثار خود عرصه را بر این رژیم نژادپرست، کودک‌کش، غاصب و جعلی یعنی رژیم صهیونیستی تنگ کرده‌اند را تثبیت می‌کند.

خطیب نماز عید فطر تهران بیان کرد: صهیونیست‌ها روزی موضع تهاجمی داشتند، اما امروز از ترس دلهره و اضطراب دارند و چهره‌هایشان نشان می‌دهد که به پایان خط رسیده‌اند. جوانان فلسطینی با مقاومت و با حملات جانانه و پی‌درپی از جنین تا حیفا و تل‌آویو و البته با حمایت‌های ملت اسلامی به خود جرئت می‌دهند و با عملیات‌های شجاعانه اسرائیل را در انزوای کامل و تدافعی قرار داده‌اند.

آیت‌الله صدیقی در ادامه ضمن تبریک روز کارگر و روز معلم عنوان کرد: کارگر در اسلام جایگاه خاصی دارد، تا جایی که پیامبر اسلام وقتی دست زبر و سخت کارگر زمان خود را دیدند دست او را بوسیدند. هیچ مکتبی، به اندازه اسلام به قشر کارگر و کار ارزش قائل نیست.

وی با بیان اینکه گارگران در این 43 سال از آزمون‌های مختلف سرافراز بیرون آمدند و هیچ منافق و فتنه‌گر و آشوبگری نتوانست آن‌ها را علیه انقلاب و نظام به خیابان‌ها بکشاند، تأکید کرد: قشر کارگر از همه امتحانات سرافراز بیرون آمده است. صاحب انقلاب و شهید داده‌ها همین کارگران هستند و دولت، کارفرما و کارگران باید همه به کمک نخبگان و دانشگاهیان، مسیر حرکت علمی کشور را درکنار ظرفیت دانش‌بنیان‌ها کوتاه کنند. همچنین مهم‌تر از معیشت مسئله تکریم و ارزش دادن به کارگران است.

خطیب نماز عید فطر تهران همچنین با اشاره به سالروز شهادت علامه، فیلسوف، محقق و سیاستمدار متعالی، آیت‌الله مرتضی مطهری، تصریح کرد: تمام عالم نسبت به کسی که دانش و آگاهی می‌بخشد، قدردان هستند. محور کائنات بشر است و حیات طیبه بشر نیز به علم، عالم و معلم است؛ بنابراین رسالت آموزش و پرورش، وزارت علوم و حوزه‌های علمیه ما ساختن آینده‌سازان کشور است.

آیت‌الله صدیقی تأکید کرد: نیاز جامعه ما به فرهنگ، اخلاق، ایثار و سعه‌صدر و بندگی خدا کمتر از نیاز به معیشت نیست. امروز به اندازه طبیب، روحانی نداریم. طبیب جسم ما را معالجه می‌کند، ولی عالم دینی روح و ابدیت مارا تأمین می‌کند؛ بنابراین انتظار می‌رود فرزندان خود را به حوزه‌های علمیه بفرستید. مهم‌تر از آموزش، تربیت و ساختن جوانان و نوجوانان خوب است.

وی تأکید کرد: علی‌رغم اینکه ریاست دولت سیزدهم را یک عالم ربانی، سختی کشیده و رنج دیده بر عهده دارد که با همه وجود مردم را درک کرده و مردم نیز با همه وجود به او رأی داده‌اند و به صداقت و امانتش یقین دارند، اما گروه‌هایی از مردم از این گرانی افسارگسیخته در رنج هستند و همه‌جا گله می‌کنند. آن‌ها انتظار دارند که راهی پیدا و این بن‌بست تمام شود تا مردم با دلی آسوده و آرامش در کنار دولت و نظام باشند و مثل گذشته فداکاری‌هایشان را داشته باشند.

خطیب نماز عید فطر تهران خاطر نشان کرد: البته برای ما ملموس است و یقین داریم که رئیس‌جمهور و همکاران او در دولت آنچه از دستشان ساخته است انجام می‌دهند. البته رئیس‌جمهور از میان مردم است و شاهد هستیم در این مدت کوتاهی که این مسئولیت بر دوش حجت‌الاسلام رئیسی قرار گرفته است، از نزدیک حال مردم را جویا می‌شود و به طور مرتب در نقاط مختلف در متن جامعه حضور دارد، ولی با همه این‌ها، این گرانی و فشار معیشتی در تراز این دولت انقلابی و ولایی نیست.

آیت‌الل صدیقی در پایان خاطرنشان کرد: پشتیبانی حقوقی از کاربران داخلی و کنترل شبکه‌هایی که افسارگسیخته و بی‌مهابا با آبروی مردم بازی می‌کنند و با شبهه پراکنی، یأس ایجاد می‌کنند از دیگر مواردی است که از دولت و همه مسئولین توقع داریم.