به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی، امروز چهارشنبه (۳۱ فروردین) در نشست هیئت دولت با اشاره به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره فرصت‌ها و چالش‌های روابط تجاری با کشور‌های منطقه، وضعیت تجاری کشورمان را خوب توصیف و بر لزوم بهره‌مندی از فرصت‌های موجود و استفاده بیشتر از ظرفیت بخش خصوصی در این عرصه تأکید کرد.

رئیس جمهور در ادامه به معاون اول خود مأموریت داد با تشکیل کمیته‌ای با حضور مسئولان ذیربط، مشکلات و موانع حوزه تجارت را احصا و در کوتاه‌ترین زمان برای حل آن‌ها تدبیر کند.

رئیسی، پیگیری را رمز موفقیت دستگاه‌ها در انجام وظایف و مأموریت‌ آن‌ها دانست و تأکید کرد: مشکلات، فقط با دستور دادن حل نمی‌شود، بلکه دستورات باید منجر به اقدام و عمل جدی شود.

رئیسی

رئیس جمهور با تأکید بر لزوم مدیریت نقدینگی و هدایت تسهیلات بانکی به سوی تولید، گفت: خلق نقدینگی بدون مدیریت آن، پیامد‌های سوء اقتصادی دارد و تلاش‌ خدمت‌گزاران عرصه اقتصاد را بی‌اثر می‌کند.

رئیسی در ادامه، ضمن محکوم کردن حملات تروریستی به چند مدرسه در کشور افغانستان و تسلیت به خانواده‌ قربانیان این رخداد، مسئولیت این جنایت‌ها را علاوه بر تروریست‌ها، بر عهده کشور‌هایی دانست که در سال‌های گذشته به اسم تأمین امنیت، با مداخلات غیر مسئولانه، بیشترین نقش را در ناامن‌سازی و بی‌ثبات‌سازی افغانستان ایفا کرده‌اند.

رئیس جمهور، همچنین از هیئت حاکمه افغانستان خواست که با همه توان برای جلوگیری از تکرار این جنایات که بیشترین قربانیان آن اطفال و دانش‌آموزان بی‌گناه هستند، بکوشد.

رئیسی در بخش دیگر از سخنان خود با تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری مولی‌الموحدین، حضرت امام علی (علیه‌السلام) و گرامیداشت شب‌‌های قدر، بر بهره‌مندی از فرصت این شب‌ها برای کسب معرفت و فیوضات معنوی تأکید کرد و اظهار داشت: محروم، کسی است که از درک شب‌های قدر محروم باشد.

رئیس جمهور، شرط درک شب قدر را کسب معرفت نسبت به مقام و منزلت اهل بیت علیهم‌السلام عنوان کرد و گفت: برای کسب معرفت باید خود را در معرض نسیم رحمت الهی قرار داد و اگر انسان در شب قدر مدال معرفت نگیرد، برای او هیچ تفاوتی بین این شب و شب‌های دیگر نیست.