به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ، سید احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، درباره انتشار فهرست ابربدهکاران بانکی گفت: تعدادی از بدهکاران بانکی که اسم آنها در فهرست هفته گذشته منتشر شده بود، برای اینکه از این فهرست خارج شوند، مراجعه و تقاضا کردند برای حفظ اعتبار و حیثیت خود، بدهی‌ها را به صورت اقساطی پرداخت کنند.

شورای پول و اعتبار، چند سال پیش مصوبه‌ای درباره انتشار فهرست بدهکاران بزرگ بانکی داشت، اما دولت‌های وقت، جدیتی برای اجرایی کردن این مصوبه نداشتند. حالا دولت سیزدهم برای افزایش شفافیت در نظام بانکی آستین‌ها را بالا زده است.

حسینی، معاون بانک و وزارت اقتصاد، در این‌باره اظهار داشت: این اقدام دولت، آغاز راه شفافیت در نظام بانکی کشور است و انتشار فهرست ابربدهکاران بانکی با اراده رئیس جمهور و دستور وزیر اقتصاد آغاز شده است.

وکلای ملت نیز این اقدام دولت را تحسین کردند و مقدمه‌ای برای مقابله با فساد اقتصادی در نظام بانکی دانستند.

مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت: انتشار اسامی ابربدهکاران بانکی، اقدام بسیار مهمی در راستای ایجاد شفافیت در نظام بانکی است.

طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این‌باره اظهار داشت: با انتشار فهرست ابربدهکاران بانکی، یک فشار رسانه‌ای و از سوی افکار عمومی، به این افراد بدحساب که تسهیلات را گرفته‌اند و بازپرداخت نمی‌کنند، وارد می‌شود و آنها را وادار می‌کند تا نسبت به پرداخت این بدهی‌ها اقدام کنند.

کارشناسان نیز نکات مثبتی را برای این اقدام دولت، مطرح کردند.

خسروانی، کارشناس اقتصادی گفت: شفاف‌سازی در حوزه شناسایی ابربدهکاران، موجب می‌شود نظام بانکی را به سمت اصلاح، هدایت کنیم.

اشعری، دیگر کارشناس اقتصادی، اظهار داشت: با انتشار فهرست ابربدهکاران بانکی می‌توانیم ظرفیت‌های خوبی را برای وصول این مطالبات ایجاد کنیم.

احسان خاندوزی

این اقدام وزارت اقتصاد، در راستای اجرای تبصره ۱۶ قانون بودجه امسال است.

طبق بند (د) این تبصره، بانک مرکزی موظف است به‌صورت فصلی، اطلاعات مختلفی همچون اطلاعات مربوط به تسهیلات کلان و مرتبط را منتشر کند.

معاون اقتصادی وزارت اقتصاد نیز انتشار اطلاعات مربوط به ابربدهکاران بانکی را گام نخست برای اصلاح نظام بانکی دانسته و وعده انتشار جزئیات مربوط به تسهیلات کلان را مطرح کرده است.

انتشار اسامی ابربدهکاران بانکی، اقدامی در جهت شفافیت نظام بانکی است که پس از سال‌ها وعده، عملیاتی شد.