به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، گفت: ماه رمضان، ماه خودسازی است و همین خودسازی مهم‌ترین پایه برای جامعه‌سازی است.

وی افزود: برخی بزرگان دین معتقدند این ماه، ماهی است که دل‌ها، روح‌ها و عقل‌ها آنچنان آماده می‌شوند که بتوانند فهم و درکی از قرآن و شب قدر داشته باشند، ماه رمضان فرصت بزرگی است و همه باید قدر بدانیم.

h2w8hmw7JtSQ

رئیس مجلس ادامه داد: قرآن پیامی برای زنده‌دلان دارد و این ماه عزیز شرایط را از بُعد فردی و اجتماعی فراهم می‌کند تا شناختی دقیق از مکتب قرآن داشته باشیم.

قالیباف با بیان اینکه اگر انقلاب اسلامی با این فشارها و مشکلات با عظمت ایستاده است به برکت مکتب، باورها و ارزش‌های قرآن، اعتقاد به سنت‌های الهی و همراهی مردم است، اظهار کرد: قرآن کتابی برای زندگی، امید و آرامش است؛ هر کجا در جامعه به موفقیت رسیدیم، دو عنصر خداباوری و مردم‌باوری وجود داشته است؛ هر کجا عدم موفقیت است، این دو ویژگی را رها کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: امروز در فلسطینی که همه استکبار جهانی و رژیم صهیونسیتی تلاش می‌کنند که نامی از آن باقی نماند، می‌بینیم نور قرآن در دل آن‌ها باعث شده است نفرت از رژیم صهیونسیتی داشته و یک تنه در راه خدا با نیروی ستمگر مبارزه کنند که این همان فرهنگ قرآنی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : اگر نمایشگاه قرآن را به یک جشنواره تبدیل کنیم و از ظرفیت‌های مردمی در حوزۀ هنر، که عموماً از آن غفلت کردیم، بهره ببریم، آثار این جشنواره در ابعاد مختلف در زندگی یک خردسال تا یک سالخورده پیدا می‌شود و شور و نشاط را می‌توانیم در همۀ اقشار جامعه ببینیم.

قالیباف افزود: اگر هر پدیده‌ای با زبان زمان خودش و ابزار مناسب خودش انجام شود و لباس فاخر هنر بر آن پوشانده شود، ماندگار خواهد شد، زبان هنر می‌تواند در ابعاد مختلف به میدان بیاید.

نمایشگاه قرآن

وی ضمن تاکید بر اینکه اگر هرکدام از فشارها و حوادث که برای ما اتفاق افتاد برای هر جامعه و کشور دیگری اتفاق می افتاد آن جامعه و کشور از هم می پاشید، گفت: انقلاب اسلامی بر اساس باورهای قرآنی و همراهی و توجه مردم برجای خود ایستاده است و این مقاومت برخاسته از نور قرآن در دل جامعه ما هست.

رئیس مجلس ، اظهار داشت: خداباوری و مردم‌باوری همواره ما را در عرصه های مختلف به پیروزی رسانده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: رهبر انقلاب بارها بر ترویج فرهنگ قرآنی تاکید داشته اند و ما باید به این موضوع توجه کنیم و بتوانیم روح جامعه در ماه مبارک رمضان را با ماه‌های دیگر متفاوت کنیم و این کار را می توانیم مبتنی بر فناوری های روز انجام دهیم.

قالیباف با اشاره به اینکه مرحوم سلحشور با فیلم یوسف پیامبر ده‌ها میلیون نفر را در دنیا تحت تاثیر قرار داد و در عرصه های دیگر هنر نیز می توان چنین کاری انجام داد،‌ گفت: حضرت امام جمعه آخر ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس انتخاب کردند که یک ماه روزه داری و انس با قرآن در روح جوانان زبانه می کشید و امروز می بینیم در حالی که حتی برخی کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند، امروز نور قرآن در دل یکایک جوانان باعث نفرت از رژیم صهیونیستی شده و موجب شده که با هر نیروی ستمگری مبارزه کنند.

قالیباف در بخش پایانی سخنان خود افزود: گاهی برای اولویت دادن به مسائل ایجابی فرهنگی آنقدر درگیر ساختارسازی و تدوین آیین نامه هستیم که خروجی فرهنگی ندارد

ریس مجلس گفت : چه بسا اگر به جای تدوین در این نوع برنامه ها طرح ها و فرصت های این شکلی را با اتکا به نیروی جوان مومن و دلداده به فرهنگ قرآن و اهل بیت برگزار کنیم،‌ قدم های بزرگی برای توسعه معروف برای مبارزه با منکر برداشته ایم.