به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای صبح امروز پنجشنبه (۲۵ فروردین) در ادامه بازدید‌های میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، به مدت بیش از ۴ ساعت از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر که دارای ۸ شعبه بازپرسی و ۱۳ شعبه دادیاری است، بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف خدمت‌رسانی قضایی به مردم و مراجعان در این واحد قضایی قرار گرفت.

علاوه بر دیدار بدون واسطه با مردم و مراجعه کنندگان به دستگاه قضایی، آسیب‌شناسی از روند‌ها و فرایند‌های موجود در مراکز و مراجع قضایی یکی از اصلی‌ترین اهداف حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای از بازدید‌ها و سرکشی‌های خود از واحد‌های قضایی است؛ این مهم در جریان بازدید امروز قاضی‌القضات از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر نیز مورد توجه بود و رئیس قوه قضائیه با نگاهی تخصصی و موشکافانه، روند‌های موجود در این واحد قضایی را مورد ارزیابی قرار داد.

رئیس دستگاه قضا در ابتدای این بازدید از تمامی ۸ شعبه بازپرسی و ۱۳ شعبه دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر و همچنین دفتر اظهارنظر و ثبت کل این دادسرا بازدید به عمل آورد و ضمن کسب اطلاع از آمار پرونده‌های موجودی، ورودی و مختومه این ۲۱ شعبه و فرآیند دریافت و ارجاع پرونده‌ها در آنها، به صورت موردی به مطالعه چند پرونده پرداخت و پس از مداقه و دقت‌نظر در کیفیت و تاریخ مندرج بر روی پرونده‌ها، مشخصاً خطاب به قضات تحقیق و دادیاران این واحد قضایی بر اعمال نهایت دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها و فوریت در ارجاع آن‌ها به مراجع قضایی بعدی جهت پیشگیری از اطاله دادرسی‌ها تاکید کرد.

رئیس قوه قضائیه در حین این بازدید با مشاهده یک ضابط قضایی که برای پیشبرد امور پرونده‌ای در دادسرای اسلامشهر حضور داشت، از او در باب فرآیند‌های کاری و مسائلی که ضابطین با آن‌ها مواجه هستند سوالاتی را مطرح کرد و به مطالعه اجمالی پرونده در دست ضابط مزبور پرداخت.

توصیه‌های رئیس قوه قضائیه به بازپرس جوان

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای هنگام سرکشی از یکی از شعب بازپرسی دادسرای اسلامشهر پس از آنکه متوجه شد قاضی تحقیق این شعبه طی یک هفته اخیر از دادیاری به بازپرسی ارتقاء یافته، توصیه‌ها و نصیحت‌هایی را خطاب به این بازپرس جوان مطرح کرد و مشخصاً به او تذکر داد که میان مجرمان حرفه‌ای و خطرناک و افرادی که از روی غفلت یا فریب‌خوردگی جرمی را مرتکب شده‌اند، تمییز و تفکیک قائل شود و ضمن آراسته کردن خود به تقوا و صبر و بردباری، پیوسته درصدد جلب رضایت مردم و مراجعه کنندگان برآید، چرا که تلاش برای جلب رضایت مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی علاوه بر داشتن اجر اخروی سبب پیشگیری از شکل‌گیری پرونده‌های جدید و کاهش آمار ورودی پرونده‌ها می‌شود.

قاضی‌القضات این نکته را نیز گوشزد کرد که تصدی امر خطیر قضا، مستلزم صبر و تحمل و بردباری بسیار است و باید از خداوند استمداد بطلبیم که به همه ما سعه صدر، تشخیص درست و استقامت در راه حق را عنایت فرماید.

مناسب نبودن فضای فیزیکی دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر و مشکلاتی که بدین سبب برای قضات، کارکنان و ارباب رجوع به این مرکز قضایی پیش می‌آید، موردی بود که در جریان این بازدید مورد توجه رئیس قوه قضائیه قرار گرفت.

رئیس قوه قضائیه همچنین از زحمات و خدمات بی‌شائبه و مجاهدانه کارکنان دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر که برخی از آن‌ها از اهالی این منطقه نیستند و از مسافت‌های دور هر روز صبح برای ارائه خدمات قضایی به مردم در این واحد حضور می‌یابند، تقدیر به عمل آورد.

دستور اژه ای مبنی بر پیگیری و رفع مشکلات کارخانه کیان تایر

در خلال بازدید رئیس قوه قضائیه از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر، نماینده کارگران کارخانه تعطیل شده کیان‌تایر نیز که در این مرجع قضایی حضور داشت نزد رئیس قوه قضائیه از مشکلات و موانع پیش‌آمده بر سر راه این کارخانه و حدود هزار کارگر آن سخن گفت که حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ضمن تاکید بر اهمیت تولید و اشتغالزایی در کشور اعلام کرد که بنا بر دستور هفته گذشته صادره به رئیس کل دادگستری استان تهران، با فوریت پیگیری ویژه‌ای درخصوص رفع مشکلات کارخانه کیان‌تایر و بازگشت به کار کارگران زحمتکش این واحد تولیدی صورت خواهد گرفت.

پس از بازدید از ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از شعب دادگستری شهرستان اسلامشهر اعم از شعب کیفری، حقوقی، خانواده و اجرای احکام آن نیز بازدید به عمل آورد.

در جریان این بازدید نیز رئیس قوه قضائیه از مسئولان و متصدیان مربوطه در خصوص فرایند رسیدگی، موجودی و نوع پرونده‌ها، سوالاتی را مطرح کرد و توصیه‌هایی را خطاب به آن‌ها پیرامون ارتقای کیفیت خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان اظهار داشت.

همانطور که اشاره شد آسیب‌شناسی از روند‌ها و فرایند‌های موجود در مراکز و مراجع قضایی یکی از اصلی‌ترین اهداف حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از بازدید‌ها و سرکشی‌های خود از واحد‌های قضایی است؛ در دی ماه سال گذشته در هنگام بازدید رئیس قوه قضائیه از دادسرای کارکنان دولت، رفع ابهامات در آمار‌های ناظر بر پرونده‌های قضایی و پرهیز از عدم ارجاع به موقع پرونده‌ها برای لحاظ آمارگرایی مورد تاکید رئیس قوه قضائیه قرار گرفت و وی در این راستا دستوراتی را خطاب به معاون اول قوه قضائیه و سایر مسئولان قضایی صادر کرد.

بر همین اساس، یکی از نکات قابل توجه در شعب دادگستری اسلامشهر رفع مشکلات و ابهامات آماری و وجود آمار‌های متقن ناظر بر پرونده‌ها در این مرجع قضایی بود؛ امری که مورد تاکید موکد رئیس قوه قضائیه در راستای انسداد منافذ فساد و پیشگیری از اطاله دادرسی است و روز گذشته در راستای این مهم، ۱۸ طرح پایلوت مرتبط با رفع مشکلات سازوکار‌های آماری در مراکز و مراجع قضایی با حضور معاون اول دستگاه قضا عملیاتی شد؛ البته در یکی از شعب دادگستری اسلامشهر، رئیس قوه قضائیه به وجود برخی ابهامات در آمار‌های مرتبط با پرونده‌های قضایی این شعبه پی برد و تذکرات لازم را برای رفع آن صادر کرد.

رئیس قوه قضائیه در جریان بازدید از دادگستری اسلامشهر هنگام مواجه شدن با یکی از کارشناسان رسمی دادگستری توصیه‌ها و تذکراتی را به وی در راستای رفع چالش‌ها و آسیب‌های امر کارشناسی مطرح کرد و از وی سؤالاتی تخصصی در باب معضلاتی نظیر وجود تناقضات در کارشناسی‌ها، رانت در موضوع پرونده‌های ارجاعی به کارشناسان، کمبود مستندات در پرونده ارجاعی به کارشناسی، پذیرش همزمان پرونده‌های ارجاعی توسط یک کارشناس و... مطرح کرد.