به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از نیویورک،هانس گراندبرگ نماینده سازمان ملل از آغاز آتش بس در یمن از روز شنبه ۲ آوریل به مدت ۲ ماه خبر داد. این آتش بس به پیشنهاد سازمان ملل برقرار شد. سازمان ملل امیدوار است این آتش بس فرصتی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه باشد.

عربستان سعودی و حامیانش بارها آتش بس‌های گذشته را نقض کردند. 

البته عربستان سه روز پیش اعلام کرده بود که عملیات نظامی خودش را متوقف خواهد کرد.

موافقت گروه‌های یمنی با آتش بس دو ماهه

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، "هانس گراندبرگ" فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد: طرف‌های درگیر در یمن به پیشنهاد سازمان ملل برای آتش بس دو ماهه در این کشور که از فردا آغاز می‌شود، پاسخ مثبت دادند. این مدت می‌تواند در صورت توافق گروه‌های یمنی برای مدت بیشتری تمدید شود.

وی افزود: طرف‌های یمنی موافقت کرده اند که در نشستی با نظارت سازمان ملل درباره بازگشایی راه‌ها در تعز و سایر استان‌های یمن رایزنی کنند. طرف‌های یمنی همچنین با توقف هر نوع عملیات هوایی، زمینی و دریایی در داخل یمن و از طریق مرز‌های آن، ورود کشتی‌های سوخت به بندر الحدیده و از سرگیری پرواز‌ها در فرودگاه صنعا موافقت کرده اند.

استقبال جنبش انصار الله از آتش بس دو ماهه سازمان ملل

به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله و رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن در واکنش به اعلام آتش بس دو ماهه سازمان ملل در این کشور گفت: از اعلام آتش بس دو ماهه بشردوستانه توسط نماینده سازمان ملل در یمن استقبال می کنیم.

وی افزود: آتش بس شامل توقف عملیات نظامی، بازگشایی فرودگاه بین المللی صنعا و ورود کشتی های حامل مشتقات نفتی به بندر حدیده است.

استقبال دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز جمعه از آتش بس مورد توافق طرف‌های جنگ یمن استقبال و ابراز امیدواری کرد "روند سیاسی" به برقراری صلح در این کشور منجر شود.
 

قدردانی فرستاده سازمان ملل از تلاش‌های مهدی المشاط  

به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره به نقل از خبرگزاری سبأ، "هانس گراندبرگ" فرستاده ویژه سازمان ملل با ارسال پیامی از تلاش‌های مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن برای برقراری آتش بس بشردوستانه که بخش هر چند اندکی از اوضاع بد ملت یمن را بهبود می‌بخشد، قدردانی کرد.