به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما، وزیر اقتصاد اوکراین اعلام کرد از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه تاکنون, ۵۴۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (۵۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو) به کشور خسارت اقتصادی تحمیل شده است.

خبر در حال به روزرسانی است...

خسارت بیش از ۵۰۰ میلیارد یورویی به اوکراین

- آمریکا: پوتین در محقق ساختن اهداف خود از جنگ اوکراین شکست خورد

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره مباشر، "ساموئل وربرگ" سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا درباره تحولات اوکراین گفت: روسیه باید نیت خود را برای توقف جنگ علیه اوکراین نشان دهد و در این زمینه اقدامات ملموسی انجام دهد.

وربرگ تأکید کرد: آمریکا همچنان فرآیند دیپلماسی را برای حل و فصل بحران اوکراین ترجیح می‌دهد.

این مقام آمریکایی مدعی شد: نیرو‌های روسیه در جنگ علیه اوکراین مرتکب جنایت‌های جنگی شده اند. آمریکا به حاکمیت اوکراین احترام می‌گذارد و در خلال مذاکرات با روسیه هیچ شروطی را بر کی یف تحمیل نکرده است.

- وزارت دفاع انگلیس: استقرار مزدوران روسی گروه واگنر در شرق اوکراین

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لندن، وزارت دفاع انگلیس ضمن اعلام خبر استقرار مزدوران روسی گروه واگنر، تعداد این جنگجویان شبه نظامی را بیش از هزار نفر ارزیابی کرد.

- مکرون امروز با پوتین درباره اوکراین تلفنی گفتگو می کند

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، به نقل از وزارت امور خارجه فرانسه، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه امروز سه شنبه با ولادیمیر پوتین همتای روس خود درباره روند تخلیه غیرنظامیان از شهر ماریوپول اوکراین گفتگو خواهد کرد.

- بایدن: اظهارات درباره پوتین به معنای تغییر سیاست آمریکا درباره روسیه نیست

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد اظهاراتش در ورشو درباره این که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه باید از قدرت عزل شود، منعکس کننده انزجار اخلاقی اش بود و به معنای تغییر سیاست دولت وی نبود.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، بایدن گفت: "من نه آن موقع نه الان هیچ تغییر سیاستی را بیان نمی‌کنم. من می‌خواستم انزجار اخلاقی را که احساس می‌کردم، ابراز کنم و عذرخواهی نمی‌کنم".

 - پسکوف: اظهارات بایدن درباره پوتین نگران کننده و توهین آمیز است
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت: اظهارات بایدن درباره ماندگاری پوتین در قدرت بسیار نگران کننده و توهین آمیز است.
وی افزود: روسیه جز در صورت تهدید وجود خود از سلاح هسته ای استفاده نخواهد کرد.
- سخنگوی کرملین: روسیه صلاحیت دیوان کیفری بین المللی را نمی پذیرد
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت: روسیه صلاحیت دیوان کیفری بین المللی را نمی پذیرد.
- آلمان استفاده از حرف z را به عنوان حمایت از حمله روسیه مجازات می کند
به گزارش صفحه توییتر ب اف ام ت و، آلمان می خواهد استفاده از حرف Z را به عنوان حمایت از حمله روسیه به اوکراین مجازات کند.
 

- انگلیس فشار اقتصادی بر روسیه را افزایش خواهد داد

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس در گفتگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد انگلیس فشار اقتصادی را بر روسیه افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، دفتر جانسون در بیانیه‌ای اعلام کرد: "رئیس جمهور زلنسکی اطلاعات تازه‌ای درباره مذاکرات ارائه کرد و دو رهبر توافق کردند در روز‌های پیش رو از نزدیک هماهنگی انجام دهند".

براساس این بیانیه, "نخست وزیر (جانسون) تصریح کرد انگلیس فشار اقتصادی بر رژیم پوتین را حفظ و تقویت خواهد کرد".

- بیش از ۵۰۰ میلیارد یورو خسارت اقتصادی ناشی از جنگ

به گزارش خبرگزاری فرانسه از کی یف، وزیر اقتصاد اوکراین اعلام کرد از زمان حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه تا کنون, ۵۴۶ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار (۵۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو) به کشور خسارت اقتصادی تحمیل شده است. وی با بیان این که تاثیر مستقیم خرابی‌های ناشی از جنگ این مبلغ (۵۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو) بوده است، به بیکاری، کاهش مصرف خانوار‌ها و کاهش درآمد دولت، به عوامل غیر مستقیم ناشی از این جنگ اشاره کرد.

لولیا اسویریدنکو همچنین، با اشاره به خسارت به زیر ساخت‌های کشور، از تخریب نزدیک به ۸۰۰۰ کیلومتر جاده، تخریب ده‌ها ایستگاه مترو و فرودگاه به مبلغ ۱۰۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو خبر داد.

وزیر اقتصاد اوکراین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در فاصله زمانی بیش از یک ماه، ده میلیون متر مربع منزل مسکونی و ۲۰۰ هزار خودرو بر اثر جنگ تخریب شد.

- احتمال مسمومیت آبراموویچ و دو مذکراه کننده اوکراینی در کی یف

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره به نقل از وال استریت ژورنال، رومن آبراموویچ بازرگان سرشناس و مالک روس باشگاه چلسی و دو مذاکره کننده اوکراینی پس از حضور ماه جاری در نشستی در کی یف به عوارض شبیه مسمومیت از جمله قرمزی چشم‌ها و پوسته پوسته شدن دست و صورت دچار شدند. بنا به گزارش این روزنامه حال هر سه نفر مساعد است و خطری جان آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

برخی ناظران طرف‌های افراطی که خواهان تخریب مذاکرات روسیه- اوکراین برای پایان جنگ هستند را عامل ایجاد این مسمومیت می‌دانند، هر چند یک منبع نزدیک به آبراموویچ اعلام کرد مشخص نیست چه کسی این سه نفر را هدف قرار داده است.

این در حالی است که سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین از وجود هر گونه مسمومیت مشکوک در کی یف اظهار بی اطلاعی کرده است.

- ورود هیئت مذاکره کننده اوکراین به استانبول

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، هیئت مذاکره کننده اوکراین وارد استانبول ترکیه شد تا امروز سه شنبه با هئیت روس دور جدید مذاکرات را آغاز کنند.

- بایدن: نمی‌خواهم به جنگ هسته‌ای یا شیمیایی با روسیه وارد شوم

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نشستی خبری در واشنگتن گفت: نمی‌خواهم به جنگ هسته‌ای یا شمیایی با روسیه وارد شوم.

وی افزود: با شرایط پیچیده تری مواجه هستیم و اقدامات تنش آفرین پوتین باعث نمی‌شود جهان امن تری داشته باشیم.

- بایدن: پوتین هر کاری دوست دارد انجام می‌دهد

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نشستی خبری در واشنگتن گفت: پوتین هر کاری دوست دارد انجام می‌دهد و حتی به دیدگاه مشاوران نزدیک خود نیز توجه نمی‌کند.

- بایدن: دیدار من با پوتین منوط به توقف جنگ اوکراین و بازسازی این کشور است

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نشستی خبری در واشنگتن گفت: نمی‌خواهم پاسخی را که به استفاده پوتین از سلاح شیمیایی در اوکراین خواهیم داد، فاش کنم.

وی افزود: آمادگی من برای دیدار با پوتین بستگی به اقدام او به متوقف کردن جنگ در اوکراین و بازسازی این کشور و همچنین موضوعاتی دارد که او می‌خواهد در این دیدار درباره آن صحبت کند.

- بایدن: اقدامات غیر قابل قبول پوتین ناتو را متحدتر کرد

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در نشستی خبری در واشنگتن گفت: اقدامات پوتین کاملا غیر قابل قبول است، ولی او باعث شد ناتو متحدتر شود. اگر پوتین به رویکرد خود در قبال اوکراین ادامه دهد، به شخصی طرد شده و منفور تبدیل خواهد شد.

- وزارت دفاع از تخریب انبار مهمات اوکراین در شهر ژیتومیر خبر داد

کانال تلگرامی شهاب به نقل از نیرو‌های پدافند روسیه، از تخریب انبار بزرگ مهمات در شهر ژیتومیر در اوکراین خبر داد که با موشک هدف قرار گرفت.

- پوتین به قدیروف نشان نظامی "سپهبدی" اعطا کرد

به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، "رمضان قدیروف" رئیس جمهور چچن را به علت مشارکت دوشادوش نیرو‌های او در حمله به اوکراین به درجه "سپهبدی" در سلسله مراتب نظامی ارتش روسیه ترفیع داد.

بنا به اعلام رسانه‌های روسی، قدیروف دوشنبه ۲۸ مارس در شهر بندری ماریوپل اوکراین حضور یافته است.

- بایدن: سقوط اقتصادی روسیه نزدیک است

رئیس جمهور آمریکا در پیامی در توئیتر خود نوشت: اقتصاد روسیه قبل از حمله، یازدهمین اقتصاد جهان بود. به زودی اقتصاد این کشور حتی در بین ۲۰ اقتصاد برتر دنیا هم نخواهد بود.

- رمضان قدیروف در شهر ماریوپل است

به نوشته کانال تلگرامی شبکه روسیا الیوم، احمد دودایف وزیر سیاست ملی، روابط خارجی، مطبوعات و اطلاع رسانی چچن تاکید کرد، رمضان قدیروف رئیس جمهور چچن در شهر ماریوپل حضور دارد.

- گوترش: تصور نمی‌کنم جنگ هسته‌ای یا شیمیایی در اوکراین اتفاق بیفتد

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری در نیویورک گفت: ما به تلاش خود برای ارسال کمک‌ها به غیرنظامیان در اوکراین و پناهجویان خارج این کشور ادامه می‌دهیم.

وی تصریح کرد: جنگ اوکراین بحران مواد غذایی در بسیاری از کشور‌ها را تشدید کرده است.

گوترش افزود: تصور نمی‌کنم جنگ هسته‌ای یا شیمیایی در اوکراین اتفاق بیفتد، ولی بدون شک باید برای جلوگیری از وقوع آن تلاش کرد.

- گوترش: جنگ اوکراین باید متوقف شود

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در نشست خبری در نیویورک گفت: جنگ در اوکراین باید متوقف شود و ما برای کمک به آسیب دیدگان این جنگ تلاش می‌کنیم. جنگ در اوکراین هیچ توجیهی ندارد و منجر به قربانی شدن هزاران نفر شده است.

- مقام اوکراینی: کشته شدن دستکم ۵ هزار نفر در ماریوپول

خبرگزاری فرانسه گزارش داد یک مقام اوکراینی از کشته شدن دستکم ۵ هزار نفر در شهر ماریوپول خبر داد.

- لیز تراس: پوتین باید در اوکراین شکست بخورد

لیز تراس، وزیر امور خارجه انگلیس در پیامی در توئیتر نوشت پوتین به استفاده از روش‌های شنیع علیه مردم اوکراین از جمله ربودن غیرنظامیان بی گناه ادامه می‌دهد او به اهدافش دست نیافته و به روش‌های ناامیدانه متوسل شده است، پوتین باید در اوکراین شکست بخورد.