به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، سید ابراهیم رئیسی در بازگشت از سفر دو روزه به قطر در گفتگو با خبرنگاران درباره دستاوردهای این سفر گفت: این سفر در راستای سیاست همسایگی با دو هدف عمده «افزایش اعتماد متقابل و همکاری با همسایگان» و «سهم ایران در اقتصاد و تجارت منطقه» انجام شد.
 
دکتر رئیسی با اشاره به دیدارهای خود با سران کشور قطر، خاطر نشان کرد: در این دیدارها مسائل دوجانبه، تجاری، اقتصادی، انرژی، فرهنگی و به ویژه سرمایه‌گذاری مورد بررسَی و بحث قرار گرفت.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: ۱۴ توافق‌نامه به امضا رسید که باید  اجرایی شود و از طرف همکاران من در دولت پیگیری شود و مسئولین عالی قطری را هم آقای امیر قطر موظف کردند که سریعاً کارهای اجرایی این موافقتنامه ها و تفاهم‌نامه‌ها دنبال شود.
 
دکتر رئیسی ضمن اشاره به نشست خود با فعالان اقتصادی در کشور قطر گفت: فعالان اقتصادی بسیار تمایل برای کار اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری در ایران داشتند.
 
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تاسیس دفتر تجاری ایران در قطر باید با سرعت ایجاد شود، خاطر نشان کرد: رفع موانع گمرکی و مجوزهای کسب و کار مطرح و قرار شد از طریق وزیر صمت در کشور ما و وزیر صنعت قطر که هر دو در جلسه حضور داشتند اقداماتی نسبت به رفع موانع تجاری و اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین دو کشور سریعا انجام گیرد.
 
دکتر رئیسی با اشاره به دیدارهای خود در حاشیه مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز گفت: مسائل دوجانبه بین ما و همکاری‌هایی که می‌تواند در سطح منطقه و بین‌المللی صورت بگیرد مورد بحث قرار گرفت.
 
رئیس جمهور با تاکید بر جایگاه مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز  و مصوبات این مجمع، اظهار داشت: در جهان موضوع انرژی و بحث گاز مساله محوری است که آنجا هم مورد توجه همه اعضای شرکت‌کننده قرار گرفت.
 
دکتر رئیسی با ابراز امیدواری در مورد دیدارهای دو جانبه با سران کشورهای حاضر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز، بر پیگیری بحث‌های صورت گرفته تاکید کرد.
 
رئیس جمهور تصریح کرد: باورم این است که گزارش‌های نوبه‌ای به مردم از کارهای انجام شده می‌تواند مردم عزیز را به نتایج این سفرها امیدوار کند.
 
گفتنی است، دکتر رئیسی به منظور دیدار رسمی با امیر قطر و شرکت در ششمین مجمع سران کشورهای تولید کننده و صادر کننده گاز (GECF) به این کشور سفر کرده بود. 
 
سید ابراهیم رئیسی در این سفر دو روزه که به دعوت رسمی امیر قطر انجام شد، علاوه بر دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، با رؤسای جمهور الجزایر، موزامبیک و گینه استوایی و نخست‌وزیران قطر و ترینیداد و توباگو و نیز وزیر امور خارجه ونزوئلا دیدار و گفتگو کرد.
 
رئیس جمهور، همچنین دیداری با ایرانیان مقیم قطر و دیدار جداگانه‌ای با تجار ایرانی و قطری داشت.
 
در جریان این سفر، علاوه بر ۱۴ سند همکاری با قطر، یک تفاهم‌نامه در حوزه انرژی نیز با ونزوئلا به امضا رسید.