به گزارش خبرنگار مهر، دور هشتم مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ در وین با دستور کار رفع تحریم‌ها و بحث و بررسی بر سر اجرای تعهدات برجامی طرفین بخصوص آمریکا و تروئیکای اروپایی امروز (دوشنبه) در هتل کوبورگ آغاز می‌شود.

دور هفتم مذاکرات در حالی به درخواست تیم اروپایی به تعویق افتاد که آنها دلیل توقف گفتگوها را مطالبه ایران عنوان کرده بودند.

بر اساس این گزارش، هیئت مذاکره‌کننده ایرانی به ریاست علی باقری قرار است در این دور از مذاکرات، روزهای بیشتری را در وین حضور داشته باشد و احتمالاً دور هشتم بیش از ۱۰ روز در جریان باشد.

علی‌رغم فراز و فرودهایی که دور قبلی مذاکرات به همراه داشت، اما در نهایت طرف‌های غربی، درخواست تیم ایرانی برای پذیرش دو سند پیشنهادی کشورمان را پذیرفتند و فضای مذاکرات مثبت است، بنابراین این دور از مذاکرات در خصوص مسائل محتوایی گفتگو خواهد شد و مشخصاً توپ در زمین آمریکا و سه کشور اروپایی برای اتخاذ تصمیمات است.

بنا بر اطلاع خبرنگار مهر، سه کشور اروپایی به دنبال گنجاندن مسائل موشکی و منطقه‌ای در مذاکرات بوده‌اند که این موضوع با قاطعیت از طرف هیئت مذاکره‌کننده ایرانی رد شده است.

با وجود اختلافات عمیق بین رژیم صهیونیستی و آمریکا، صهیونیست‌ها از طریق فرانسه به دنبال اثرگذاری مخربی بر مذاکرات هستند.

در دیگر سو، تبادل پیام‌های مکتوب غیررسمی نیز بین هیئت ایرانی و آمریکایی در جریان است و عمده این پیام‌ها در حوزه رفع تحریم‌ها است.