داریوش کاردان مجری، گوینده، دوبلر، کارگردان، بازیگر و طنزپرداز است. داریوش کاردان بازیگر نقش هویدا در سریال معمای شاه می باشد. تصویری از داریوش کاردان را مشاهده میکنید.

 داریوش کاردان

بیوگرافی داریوش کاردان 

داریوش کاردان (زاده 1335 ابهر) مجری، گوینده، دوبلر، کارگردان، بازیگر و طنزپرداز در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است. داریوش کاردان دیپلم ریاضی و لیسانس کامپیوتر دارد و کار در رادیو تلویزیون را درست پس از پیروزی انقلاب با گویندگی شروع کرد و تا سال 1359 بصورت پراکنده و از طریق نوشتن با رادیو تلویزیون همکاری داشت. او از سال 1359 تا 1361 افسر وظیفه بود و به جبهه رفت در آنجا فرمانده دسته تانک بود و در عملیات فتح المبین، شکست محاصرهٔ آبادان و آزادی خرمشهر شرکت کرد. پس از بازگشت، بیشتر با تلویزیون و در شبکه 2 همکاری داشت. او در اغلب کارهایی نظیر دوبلاژ و نویسندگی و کارگردانی فعالیت داشته است. از سال 1368 به مدت 5 سال برنامهٔ عصرانه را به صورت زنده در رادیو اجرا کرد که شخصیت رادیویی "استاد خرناس" هم در این برنامه متولد شد.

رامین راستاد و داریوش کاردان در بهترین سالهای زندگی ما

بیماری داریوش کاردان

من شب قبل از انتخابات 88 یک برنامه عصرانه را اجرا کردم و بعد از آن دیگر نتوانستم فعالیتم را ادامه دهم.اصلا نتوانستم کنار بیایم. البته کمی خودم را با بازیگری مشغول کردم اما اجرای برنامه های زنده تلویزیونی و رادیویی برایم لذت بیشتری دارد. به هر حال آنقدر فشارهای روانی را تحمل کردم که بالاخره راهی بیمارستان شدم.متاسفانه از بعد از آن ماجرا، دچار بیماری قلبی شدم و پایم به سی سی یو باز شد. از خوردن غذاهای چرب و شیرین منع شده ام و استرس هم نباید داشته باشم. البته اگر بشود! بعد از آن بیماری زندگی دنیوی به شدت برایم کم ارزش شد. باور کنید چند ساعتی فکر می کردم دیگر کارم تمام است و دارم راهی آن دنیا می شوم نزدیک شدن به آن دنیاحس خیلی خوبی بود. واقعا آرامش بود و با تمام وجود احساس کردم انسان به هیچ چیز بند نیست و وقتی داری کوله بارت را می بندی، دیگر داشته ها یا نداشته هایت فرقی ندارند، همه چیز را باید بگذاری و بروی البته قبل از اینکه آنژیو شوم، از برادرم خواستم وصیتم را با صدای خودم ضبط کند. وقتی وصیتم را گفتم، به قدری آرام شدم که حد و حساب نداشت. این را خوب درک کرده ام که مال دنیا پشیزی ارزش ندارد!ارزشمندترین چیزی که در این دنیا دارم همین سلامت نسبی ای که دارم و آرامش، دو نعمت بزرگ و مهم هستند. همین طور یک همسر خوب دارم که او هم برایم خیلی ارزشمند است. دیگر اینکه از خداوند ممنونم که زبانی به من عطا کرده که می توانم با آن با همنوعانم ارتباط برقرار کنم.

داریوش کاردان و ساخت مجموعه طنز

داریوش کاردان درباره فعالیت های آینده خود بیان کرد که قرار است یک مجموعه شاد برای شبکه نسیم بسازد.
داریوش کاردان درباره حضور کمرنگ خود در تلویزیون در این چند سال گفت:من از زمانی که دولت حسن روحانی روی کار آمد تصمیم گرفتم کار کنم و قبل از آن علاقه ای به کار کردن در صداوسیما نداشتم. البته آن زمان برنامه مناسبی که بتوانم با مهمان گفتگو کنم وجود نداشت، طنزهای ما هم که همیشه مشکل دارد بنابراین در این یکی دو سال برنامه های «شهر باران» و مسابقه «ثانیه ها» را در ماه مبارک رمضان اجرا کردم. ماه رمضان امسال هم در شبکه چهار در پارک ارم برنامه زنده داشتم و غیر از اینها بیشتر سمت بازیگری تلویزیونی رفتم.

عکس از پیری داریوش کاردان