به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس ۲۴، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنانی اظهار داشت: با توجه به اراده سیاسی که در میان مذاکره کنندگان در وین وجود دارد، احتمال حصول توافق میان دو طرف هنوز هم وجود دارد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی از نزدیک مذاکرات را دنبال می‌کند. طبیعی است که آژانس جزئی از توافق هسته‌ای نیست، بلکه نقش بازرسی از موارد مورد توافق را برعهده دارد.

گروسی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: ما بسیار امیدواریم که طرف‌های مختلف هرچه سریع‌تر با یکدیگر به توافق دست پیدا کنند. واقعیت این است که از سال ۲۰۱۵ تاکنون تغییراتی در برنامه هسته‌ای ایران ایجاد شده است. ایران میزان غنی سازی خود را افزایش داده است و امروز نسل جدیدتری از سانتریفیوژها در این کشور در حال چرخش هستند.

وی یادآور شد: تمامی طرف‌ها به دنبال بازگشت به شکل اولیه توافق هسته‌ای هستند. در رابطه با مسائلی که در خصوص اورانیوم ۹۰ درصدی در ایران مطرح می‌شود باید بگویم که آژانس، صحت این اطلاعات را تأیید نمی‌کند. درحال حاضر، غنی سازی اورانیوم ۹۰ درصدی در ایران وجود ندارد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید کرد: ما امروز شاهد غنی سازی ۶۰ درصدی در ایران هستیم که از دیدگاه ما بسیار بالاست. فاصله کمی میان غنی سازی ۶۰ درصدی تا ۹۰ درصدی وجود دارد. هرچند که در این زمینه نگرانی‌هایی داریم اما باید بگویم که غنی سازی ۹۰ درصدی در ایران تأیید نمی‌شود.

وی درباره غنی سازی اورانیوم در فردو نیز گفت: من در گزارش اخیر خود اشاره کردم که ایران ظرفیت تولید خود در فردو را افزایش داده است. این مسأله موجب می‌شود تا آنها حجم اورانیوم غنی‌شده خود در فردو را به طور محسوسی افزایش دهند.

گروسی اظهار داشت: دسترسی آزاد و بدون محدودیت آژانس به تأسیسات هسته‌ای ایران مهم است. ما خواهان دسترسی آزاد به تأسیسات فردو و دیگر تأسیسات ایران هستیم. اگر آنها دسترسی ما را محدود سازند قطعاً به مشکل برمی خوریم.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مدعی شد: ما با ایران به توافق رسیدیم که فعالیت‌های خاص آژانس را حفظ کنیم اما تهران به این توافق پایبند نبوده است. من به تازگی به تهران سفر کردم که البته مذاکرات بی نتیجه بود.

وی افزود: البته به این نکته نیز باید اشاره کنم که در جریان سفرهای اخیر خود به ایران گفتگوهای خوبی با امیرعبداللهیان داشتم و می‌توانم بگویم که احتمال حصول توافق با ایران همچنان وجود دارد. اگر تهران از من دعوت کند، برای انجام گفتگوهای بیشتر جهت حصول توافق بی درنگ به آنجا خواهم رفت.

گروسی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه فرانس ۲۴ در خصوص خرابکاری رژیم صهیونیستی در مجتمع کرج، گفت: مسئولان ایران اعلام کردند که خرابکاری صورت گرفته است. طبیعتاً ما خشونت های خرابکارانه را محکوم می کنیم. این بسیار ظالمانه است که گفته شود آژانس بین المللی انرژی اتمی بخشی از این خرابکاری بوده است.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی حصول توافق میان ایران و آژانس را حائز اهمیت توصیف کرد و گفت: من به همگان از جمله ایران می گویم که حصول چنین توافقی به نفع شماست. ما باید از برنامه هسته ای ایران اطلاعات کامل داشته باشیم تا چنین توافقی حاصل شود.