به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، خانم سمیه رفیعی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: سازمان محیط زیست 60 حکم تکلیفی برای اجرای این قانون دارد و هماهنگ کننده و ناظر اجرای این قانون است اما بسیاری از تکالیف خود را انجام نداده است.

وی گفت: از سال 96 که قانون هوای پاک تصویب شد تاکنون هیچ اقدام مؤثری برای کاهش آلودگی هوا انجام نشده است.

خانم رفیعی افزود: ماده 17 قانون هوای پاک انجام معاینه فنی موتورخانه ها را تکلیف کرده است اما همه دستگاه های مسئول در این قانون، مسئولیت خود را در این زمینه را ناقص انجام داده اند.

وی گفت: سازمان محیط زیست باید وضع آلودگی 129 هزار واحد صنعتی کشور را به صورت لحظه ای پایش کند .

خانم رفیعی افزود: از 129 هزار واحد فقط 21 هزار واحد سامانه پایش را نصب کرده اند که از این تعداد نیز فقط 548 واحد سامانه پایش برخط را نصب کردند و گزارش می دهند.

وی گفت: سال گذشته 28 راهکار کوتاه مدت و بلند مدت را که هیچ هزینه ای نداشت برای کاهش آلودگی هوا به دولت به ویژه وزارتخانه های نفت، صمت، کشور و سازمان محیط زیست ارائه کردیم اما همه آنها برای اجرای این راهکارها بهانه آوردند.

خانم رفیعی افزود: امسال نیز این راهکارها را به رئیس جمهور پیشنهاد دادیم که از آنها استقبال کرد.

وی گفت: اگر قانون هوای پاک اجرا شود مشکل آلودگی حل خواهد شد اما هنوز برخی دستگاه ها دستورالعمل اجرای این قانون را ننوشته اند.

خانم رفیعی با بیان اینکه آلودگی هوا باید در قاعده حکمرانی دیده شود و توان همه دستگاه ها را برای مقابل با آلودگی به کار گیرد افزود: نداشتن تناسب جرم با جریمه از مشکلات قانون هوای پاک است.

وی گفت: این قانون نیاز به بازنگری دارد که در حال اصلاح آن در مجلس شورای اسلامی هستیم.

خانم رفیعی افزود: دودزاترین و آلوده کننده ترین ناوگان حمل و نقل ناوگانی است که خود دولت از آن استفاده می کند.

وی گفت: این ناوگان در تهران 10 درصد سیستم حمل و نقل شهری را شامل می شود اما 40 درصد آلودگی این شهر مربوط به آنهاست.

خانم رفیعی افزود: از محل درآمد تبصره 1 قانون مالیات بر ارزش افزوده، شهرداری ها موظف هستند ناوگان حمل و نقل شهری را تعویض و نوسازی کنند اما بر اساس آمار در سال های 97 و 98 در استان های اصفهان، تهران، خوزستان و البرز، فقط 235 عدد از این ناوگان تعویض شده است در حالی که با این درآمد می توانستند کل ناوگان را تعویض یا نوسازی کنند.

وی گفت: اگر بخواهیم به شرایط ایده آل حمل و نقل عمومی در شهر تهران برسیم باید 20 هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل عمومی در این شهر داشته باشیم.

خانم رفیعی افزود: البته دی اکسید کربن را مهار کردیم و جزو کشورهای پیشرو در این زمینه بوده و سرب را نیز از آلودگی هوا حذف کرده ایم.

وی گفت: سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران به درستی کار نمی کند.

خانم رفیعی با بیان اینکه استاندارد ملی سوخت نداریم اضافه کرد: در پالایشگاه ها سوخت یورو4 تولید می شود اما این سوخت با خط لوله ای که از آن نفت کوره و مازوت انتقال داده شده است به مقصد می رسد و به طور قطع سوخت بنزین یا گازوئیل برای تحویل به خودروها یورو4 نیست.

آقای جواد رحمتی معاون هماهنگی عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز در ارتباط تصویری با این برنامه گفت: وجود چند کارخانه و نیروگاه در کنار شهر تبریز موجب آلودگی هوای این شهر شده است.

وی افزود: نیروگاه تبریز از 15 شهریور امسال به دلیل قطع گاز فقط از مازوت استفاده می کند و این موجب شده است آلودگی هوای تبریز زودتر از سال های گذشته آغاز شود.

آقای رحمتی گفت: حدود 8 سال است که دولت هیچ کمکی به نوسازی بخش ناوگان حمل و نقل عمومی تبریز نکرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه تولید اتوبوس در داخل پاسخگوی حمل و نقل عمومی شهرهای کشور نیست از دولت می خواهیم تمهیداتی برای واردات این خودروها انجام دهد.

آقای رحمتی گفت: تبریز 600 اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی خود دارد که میانگین عمر آنها بالای 15 سال و بسیار فرسوده است.

آقای علیرضا کریمی شهردار اراک نیز در این برنامه گفت: در 8 ماهه نخست امسال 111 روز هوای اراک آلوده بوده است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته 21 روز هوای آلوده داشتیم.

وی دلیل اصلی آلودگی هوای اراک را خشکسالی و ذرات معلق ناشی از گرد و غبار اعلام و اضافه کرد: بحث اقلیمی و محصور بودن اراک در میان کوه ها و وجود صنایع در اطراف این شهر از دلایل دیگر آلودگی هوای اراک است.

آقای کریمی گفت: اکنون نیروگاه شازند گاز مصرف می کند اما در برخی ایام سال تا 7 میلیون لیتر مازوت مصرف می کرد و روزی 450 تن گوگرد به هوای اراک تزریق می شد.

وی افزود: برای حل مسأله آلودگی هوای اراک طرحی در سال 86 تصویب شد که به دلیل کمبود اعتبارات اجرا نشده است.

آقای محمدباقر سلیمی رئیس پلیس ترافیک شهری راهور ناجا نیز گفت: چطور زمانی که شرایط مناسب است مسأله آلودگی هوا فراموش می شود اما با آغاز فصل سرما و اوج گیری آلودگی هوا همه به فکر قانون هوای پاک می افتند!

وی افزود: پلیس در بین سازمان های مسئول قانون هوای پاک بیشترین سهم را اجرا کرده است.

آقای سلیمی گفت: از سال 96 تا به امروز 23 میلیون و 500 هزار برگ جریمه به دلیل نداشتن معاینه فنی صادر شده است.

وی افزود: کسانی که آیین نامه جدید قانون هوای پاک را در روزهای پایانی دولت گذشته تصویب کردند به مسأله آلودگی هوا واقع بینانه نگاه نکردند.

آقای سلیمی گفت: اکنون 86 درصد اتوبوس های شهری کشور فرسوده هستند که اگر به ما تکلیف کنند فردا جلوی تردد همه آنها را می گیریم.

وی افزود: بحث سن فرسودگی خودروها در رأی دیوان عدالت اداری و آیین نامه جدید دولت مخدوش شد و اکنون سن فرسودگی برای خودروها نداریم و آنها می توانند با گرفتن معاینه فنی سال های سال تردد کنند.

آقای سلیمی گفت: 12 میلیون موتورسیکلت در کشور وجود دارد که 92 درصد آنها کاربراتوری هستند.

وی افزود: آیا با جریمه 200 هزار تومانی می توان مشکل این موتورسیکلت ها را حل کرد یا دولت باید برای نوسازی و جایگزینی آنها اقدام کند.

آقای پوریا محمدیان دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرها نیز گفت: سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران 5 سال است که فعالیت می کند و اطلاعات 648 مرکز معاینه فنی سبک و 170 مرکز معاینه فنی سنگین به صورت برخط از طریق این سامانه به وزارت کشور ارسال و پایش می شود.

وی افزود: معاینه فنی خودروهای سنگین در اختیار سازمان راهداری است و هیچ مشکلی در زمینه سامانه نداریم.

آقای محمدیان گفت: 23 میلیون وسیله نقلیه سبک و سنگین در کشور وجود دارد که در سال 9 تا 9 و نیم میلیون دستگاه معاینه فنی می گیرند.

وی افزود: برای صدور کارت هوشمند خودروهای سنگین داشتن معاینه فنی پیش نیاز است و سازمان راهداری آن را کنترل می کند.

آقای کرامت ویس کرمی مدیر شرکت ملی پخش و فرآورده های نفتی ایران نیز در این برنامه گفت: در همه کلانشهرها بنزین و گازوئیل یورو4 توزیع می شود.

وی افزود: بر اساس قانون موظف بودیم در 163 جایگاه سوخت در راه های مواصلاتی، بنزین و گازوئیل یورو4 توزیع کنیم اما اکنون در 400 جایگاه به ویژه در حومه کلانشهرهایی مانند تهران این کار را انجام می دهیم.

آقای رضا خشنودی معاون قضائی دادستان کل کشور در حقوق عامه نیز در این برنامه گفت: علت آلودگی هوا این نیست که شعب تخصصی تشکیل نشده است هیچ رابطه مستقیمی بین تشکیل شعب رسیدگی به تخلفات و آلایندگی سوخت وجود ندارد.