خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: بر اساس اعلام مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، یکشنبه ۲۳ آبان دو زلزله به فاصله یک دقیقه استان هرمزگان را لرزاند. این زمین‌لرزه‌های شدید شهرهای هم‌مرز با این استان در فارس و کرمان نیز تکان داد.

نخستین زلزله به بزرگی ۶.۴ در مقیاس امواج درونی ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه و ۴ ثانیه یکشنبه ۲۳ آبان، شهر فین در هرمزگان را لرزاند و زلزله بعدی با بزرگی ۶.۳ در مقیاس امواج درونی زمین، ساعت ۱۵ و ۳۸ دقیقه و ۳۸ ثانیه فین هرمزگان را تکان داد.

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

عمق این زلزله‌های دوگانه ۶ ریشتری در ۱۵ کیلومتری زمین اعلام‌شده است. شدت زلزله به حدی بود که مردم وحشت‌زده و سراسیمه در هرمزگان و کرمان به خیابان‌ها ریختند.

این زلزله‌ها تاکنون منجر به فوت یک نفر و مصدومیت حدود ۱۰۰ نفر شده است. مسئولان از خسارت جدی به خانه‌ها و منازل مسکونی «فین» خبر داده‌اند و گزارش‌ها حکایت از انسداد برخی محورهای مواصلاتی است. هم‌اکنون آب و برق منطقه پایدار شده و معاون اول رئیس‌جمهور نیز برای سرکشی از مناطق زلزله‌زده به هرمزگان سفرکرده است.

در این گزارش جزئیات فرآیند امدادرسانی، اسکان اضطراری و پیگیری مشکلات زلزله‌زدگان را می‌خوانید. گزارش توسط خبرنگاران و عکاسان مهر به‌روز می‌شود.

 

۱۰:۱۸ آب چهار روستا در فین به دلیل قطعی برق و ریزش کوه قطع است

مدیرعامل آب و فاضلاب هرمزگان گفت: فعلاً آب چهار روستای شهر فین همچنان به دلیل ریزش کوه و قطعی برق، آب شرب آنها قطع است. امین قصمی در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: در شهر بندرعباس به لحاظ تامین آب مشکلی ایجاد نشد و علیرغم شدت زمین لرزه ثانیه‌ای هم قطعی شبکه آبرسانی در استان رخ نداد.

وی افزود: دو روستای مزراع و سرزه به دلیل قطعی برق مشکل آبرسانی دارند. اما روستای ذورتو به دلیل ریزش کوه با مشکل روبرو است که کار آبرسانی از طریق دو دستگاه تانکر انجام خواهد شد.

۱۰:۳۲ مسیر «سیرجان - بندرعباس»بازگشایی شد/ لزوم پرهیز از سفر به هرمزگان

۱۰:۳۷ زلزله زدگان فین نباید هیچ مشکلی از بابت خدمات داشته باشند

محمد مخبر صبح دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان که در سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد، بیان داشت: از ساعت ۲ بامداد روز دوشنبه برای بازدید به مناطق زلزله زده رفتیم و از نزدیک شرایط و وضعیت امداد رسانی را دیدم. همه مدیران پای کار بودند و خدا رو شکر با یک همکاری و انسجام خوب روند امدادرسانی جلو می‌رفت.

وی افزود: شرایط و موارد مهم را به صورت تیتر وار عنوان می‌کنم تا استاندار و مدیران استانی طی ۷۲ ساعت پیش رو اقدامات خوبی را انجام و شرایط مناسبی را برای اسکان و ارائه خدمات به زلزله زدگان فراهم کنند.

مخبر خاطرنشان کرد: آنچه باید فوری صورت بگیرید توزیع چادر بین زلزله زدگان است، خوشبختانه دیشب کسی از نبود چادر گلایه نداشت ولی باز هم با جدیت پیگیری شود تا خدایی ناکرده خانواده یا فردی از خدمات محروم نباشند. در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس هم مجروح آنچنانی نداشتیم، در عین حال هم خدمات خوبی فراهم شده بود. اسکان اضطراری در ورزشگاه خلیج فارس بندرعباس هم خوب بود.

ادامه اظهارات معاون اول رئیس جمهور را اینجا بخوانید.

۱۰:۰۸ ادامه انسداد جاده زلزله زده هرمزگان

مرکز مدیریت راه های کشور از ادامه مسدودی جاده حاجی آباد-بندرعباس در پی زلزله دیشب خبر داد.

۱۰:۰۵ ۷ مصدوم زلزله بستری هستند / کمبود دارویی نداریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از ۹۹ مصدوم حادثه زلزله گذشته به بیمارستان ها مراجعه کرده اند فقط ۷ نفر بستری هستند و سایر مصدومان مرخص شده اند. جزئیات خبر را اینجا بخوانید.

۹:۳۵ ترک خوردگی جزئی در ساختمان‌های برخی روستاهای کرمان

علی زینی وند استاندار کرمان صبح دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: روز گذشته بعد از وقوع زمین‌های شدید هرمزگان تیم‌های ارزیاب به شهرهای غرب و جنوب استان کرمان مانند ارزوئیه، منوجان، کهنوج، فاریاب و رودبار جنوب اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه طبق ارزیابی‌های انجام شده خسارت یا تلفات جانی نداشتیم، بیان کرد: البته در چند روستا ترک خوردگی‌های جزئی در ساختمان‌ها مشاهده شده است که در حال ارزیابی وضعیت هستیم.

۹:۵۸ برپایی ۲۲۲ چادر برای اسکان اضطراری زلزله‌زدگان در روستاهای هرمزگان

کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر گفت: پس از وقوع زلزله در هرمزگان ۱۵۰ نیروی عملیاتی ۶۱ روستا را ارزیابی کردند. طبق برآوردها ۱۳۷ روستا تحت تاثیر زلزله قرار گرفته اند و تیم هایی نیز به سایر روستاها اعزام شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه از قبل آماده وقوع زمین لرزه بودیم، عنوان کرد: در استان هرمزگان، ۸ هزار چادر و ۱۷ هزار پتو در انبارها وجود دارد و در این خصوص با هیچ کمبودی مواجه نیستیم. استان های کرمان و فارس نیز به عنوان استان های معین مشخص شده اند تا پشتیبانی لازم صورت گیرد.

وی افزود: هلال احمر در ورزشگاه ها و مدارس مستقر شده است تا شرایط اسکان اضطراری را فراهم کند و اقلام زیستی، خوراکی و امدادی نیز آماده توزیع در میان شهروندان است. همچنین ۵ هزار تخته پتو، ۲۷۰۰ دستگاه چادر، ۵ هزار تخته موکت و سایر اقلام امدادی به کانون زلزله ارسال شده است.

رئیس این جمعیت از تداوم فعالیت تیم‌های ارزیاب خبر داد و گفت: ارزیابی کامل تا ظهر امروز به پایان خواهد رسید.

وی درباره عملیات امدادی و برپایی اسکان اضطراری در روستاهای آسیب‌دیده از زمین‌لرزه های امروز گفت: تا کنون ۲۲۲ چادر در روستاهای متاثر از زلزله برپا شده است و بسته‌های غذایی در حال توزیع بین مردم است.

همتی تاکید کرد: اسکان اضطراری و اقلام زیستی به میزان کافی در اختیار هلال احمر هرمزگان است. در شعاع ۳۰ کیلومتری کانون زلزله بیش از ۹ هزار خانوار سکونت دارند و بررسی تک تک روستاها با ۳۰ تیم ارزیاب هلال احمر از استان‌های هرمزگان، کرمان و فارس ادامه دارد.

رئیس جمعیت هلال احمر از استقرار ۲ بالگرد امداد و نجات این جمعیت در منطقه خبر داد و آمادگی استان‌های کرمان و فارس را برای پشتیبانی کافی دانست.

۹:۵۵ دو بالگرد ترابری برای امداد رسانی هوایی به هرمزگان اعزام شد

مهرداد حسن زاده صبح دوشنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران که به ریاست محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری در استانداری هرمزگان برگزار شد، بیان داشت: در حا حاضر دو بالگرد امداد ترابری در هرمزگان وجود دارد و به دلیل مسدود شدن برخی از راههای دسترسی به مناطق زلزله زده فین درخواست اعزام دو بالگرد دیگر امداد و ترابری داده ایم.

۰۹:۵۰ ثبت بیش از ۶۰ پس‌لرزه تاکنون

۰۹:۴۳ عکس / بازدید معاون اول رئیس جمهور از مناطق زلزله زده هرمزگان

بقیه تصاویر را اینجا ببینید.

‌ ۹:۱۱ عیادت مخبر از مصدومان مناطق زلزله‌زده هرمزگان

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

محمد مخبر در ادامه بازدید از مناطق زلزله زده هرمزگان سحرگاه دوشنبه با حضور در یکی از بیمارستان‌های بندرعباس از مصدومان زمین لرزه‌های عصر دیروز هرمزگان عیادت و با آنها گفت وگو کرد.

وزرای بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیرو در این بازدید معاون اول رئیس جمهوری را همراهی کردند.

۸:۵۹ زلزله ۳۰ واحد مسکونی روستای گیشان غربی فین را تخریب کرد

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

مهرداد حسن زاده مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: زلزله روز یکشنبه در هرمزگان موجب تخریب ۳۰ واحد مسکونی در روستای گیشان غربی از توابع شهر فین شد.

وی عنوان کرد: ۷۰ درصد این واحدهای مسکونی ۱۰۰ درصد تخریب شده اند و اقدامات اولیه اسکان موقت برای این خانوارها انجام شده است.

۸:۱۹ اعزام ماشین آلات سنگین نیروی دریایی سپاه به مناطق زلزله‌زده

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

سردار علیرضا تنگسیری در گفتگو با مهر اظهار داشت: نیروی دریایی سپاه در خط مقدم امداد رسانی به زلزله زدگان هرمزگان قرار دارد. یگان مهندسی نیروی دریایی سپاه در ساعات اولیه حادثه زلزله هرمزگان در محل کانون اصلی زلزله بندرعباس، روستای گیشان بخش فین با اعزام ماشین آلات سنگین اقدام آواربرداری و به بازگشایی معابر و جاده‌ها کرد.

وی عنوان کرد: سپس راه مواصلاتی سیرجان به بندرعباس که بواسطه زلزله و ریزش کوه مسدود شده بود با همت مهندسی نیروی دریایی سپاه به طول ۳۰ کیلومتر تا ساعت ۵ بامداد به اتمام رسید.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: ما در کنار مردم هستیم و هر زمان و در هر نقطه‌ای نیاز باشد همه ما با تمام تجهیزات وارد خواهیم شد. تا ان‌شاءالله ذره‌ای از آلام مردم کم شود.

دریادار تنگسیری افزود: تیم‌های مهندسی این نیرو با ماشین آلات مهندسی و گروه‌های امدادی در محل حضور دارند و در صورت نیاز گروه‌های بیشتری اعزام خواهد شد.

۷:۴۸ تعداد مصدومان زلزله روز یکشنبه به ۹۹ نفر رسید

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

فاطمه نوروزیان صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران بیان داشت: از ۹۹ مصدوم در حال حاضر ۱۰ نفر بستری هستند که ۵ نفر در بخش اورژانس هستند و ۵ نفر در بخش بستری هستند.

وی با بیان اینکه ۸۸ نفر پس از دریافت اقدامات درمانی سرپایی مرخص شدند، عنوان کرد: اغلب این افراد دچار پیچ خوردگی و تنگی نفس شده اند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با اشاره به فوت یک نفر در این زلزله، ادامه داد: اغلب این مصدومیت ها یا به دلیل اضطراب ناشی از زلزله یا در هنگام ترک یا فرار از محل قرارگیری افراد بوده است.

۶:۰۳ ادامه پس لرزه های زمین لرزه فین

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.‌۴ ریشتر در ساعت ۳۲:‌۵ دقیقه بامداد دوشنبه، حوالی بندرعباس در استان هرمزگان را لرزاند.

بر این اساس زمین لرزه مزبور در طول جغرافیایی ۵۶.۱۴ و عرض جغرافیایی ۲۷.۳۲ و عمق زمین‌لرزه ۲۸ کیلومتر به وقوع پیوست.

۴:۳۹ بازدید شبانه معاون اول رئیس جمهور از روستای زلزله زده گیشان فین

محمد مخبر در بازدید شبانه با همراهی مهدی دوستی استاندار هرمزگان و شماری از مقامات کشوری و استانی از روستای زلزله زده گیشان در بخش فین بندرعباس بازدید کرد.

وی ضمن بازدید میدانی از این منطقه، نحوه خدمات رسانی به ۳۰ خانوار ساکن در این روستای زلزله زده را مورد رصد و پایش قرار داد.

مردم این روستا، در حاشیه این بازدید از حضور میدانی استاندار هرمزگان از دقایق اولیه وقوع زلزله و پیگیری برای رفع نیازهای اولیه آنها قدردانی ویژه کردند.

هم اکنون با بازدید میدانی آخرین وضعیت جاده‌ها و مسیر تردد در شمال شهر بندرعباس را مورد بررسی قرار داد. به دلیل ریزش کوه مسیر بندرعباس-حاجی آباد با ترافیک روبروست و توصیه شده است هم استانی‌های عزیز از تردد غیر ضرور در این مسیر اجتناب کنند.

۱:۰۵ عکس / خسارات زلزله و تخریب منازل مسکونی

۰:۳۷ مدارس هرمزگان روز دوشنبه تعطیل است

تمام مدارس حضوری و کلاس‌های مجازی روز دوشنبه تعطیل اعلام شد. طبق مصوبه ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان تمامی مدارس در استان هرمزگان تعطیل خواهند بود.

۰:۲۳ آمادگی پایگاه های هوایی بندرعباس و بوشهر جهت خدمت رسانی

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

فرمانده نیروی هوایی شهید عبدالکریمی بندرعباس از آمادگی پایگاه های هوایی بندرعباس و بوشهر جهت خدمت رسانی به مناطق زلزله زده خبرداد.

امیر حیدریان در گفتگو با خبرنگار مهر بیان داشت: تیزپروازان نیروی هوایی آماده امدادرسانی به مناطق زلزله زده هستند و از همان دقایق اولیه پس از وقوع زلزله به استانداری و ستاد بحران استان اعلام آمادگی کرده ایم که در هر موردی نیاز باشد آمادگی کمک رسانی را داریم.

وی عنوان کرد: باتوجه به آمادگی بالا و تحرک سریع نیروی هوایی ارتش در ماموریت‌های محوله، برابر اوامر فرمانده نیروی هوایی ارتش آمادگی کامل جهت انتقال مصدومین و همچنین محموله‌های مورد نیاز برای آسیب دیدگان زلزله و توزیع به موقع اقلام ضروری در منطقه عملیات امدادرسانی را داریم.

۲۳:۵۰ معاون اول رئیس جمهور وارد بندرعباس شد

تخریب برخی منازل مسکونی «فین»/ تعداد مصدومان به ۹۹ نفر رسید

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور به دنبال وقوع دو زمین لرزه بزرگ در منطقه فین استان هرمزگان دقایقی پیش با استقبال معاون سیاسی استاندار هرمزگان وارد بندرعباس شد.

وزیرنیرو، وزیر بهداشت و درمان و جمعی از مسؤولان ارشد کشوری در این بازدید حضور دارند.

معاون اول رئیس جمهور در بدو ورود به بندرعباس، عازم مناطق کانون زلزله در بخش فین بندرعباس شد.

استاندار هرمزگان هم اکنون در منطقه زلزله زده روستای گیشان فین حضور دارد.