چرت زدن عصرگاهی لذت بخش است. چرت کوتاه مفید است. چرت کمتر از 20 دقیقه است.


برخی از کارشناسان می‌گویند چرت زدن باید حتی کوتاهتر از 20 دقیقه باشد. اما همه قبول دارند که نباید بیش از 30 دقیقه باشد.

 بدین دلیل که بدن در همان زمان وارد یک خواب عمیق می‌شود و به گفته بنیاد خواب، بیدار شدن از خواب عمیق می‌تواند منجر به گلودرد شود. با چرت زدن، در مراحل سبک‌تری از خواب می‌مانید. و برای بیشتر بزرگسالان مفیدترین نوع است.

چرت زدن

مزایای چرت کوتاه چیست؟

مزیت اصلی آن این است که به شما کمک کند تا احساس سرزندگی کنید، بنابراین در بقیه روز احساس بیداری بیشتری می‌کنید. و برای چهار تا شش ساعت بعد از آن هوشیارتر می‌شوید. به شما در آرامش، کاهش خستگی، افزایش هوشیاری و بهبود خلق‌وخوی و همچنین عملکرد کمک می‌کند. 

 

همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و استرس را کاهش دهد. 

فقط به یاد داشته باشید که محدودیت 30 دقیقه‌ای برای اطمینان از این که چرت زدن در خواب شب اختلال ایجاد نمی‌کند، را رعایت کنید. 

چرت کوتاه برای چه کسانی مناسب است؟

اگر هفت تا نه ساعت در شب بخوابید و انرژی زیادی در طول روز داشته باشید، احتمالاً نیازی به چرت زدن ندارید اما اگر نمی‌خواهید که بعد از ظهر خواب‌آلود باشید یا خواب ضعیفی داشته باشید، یک چرت کوتاه می‌تواند مفید باشد.

به ویژه برای کارگران شیفت مفید است، کسانیکه به دلایل ایمنی باید از خواب‌آلودگی اجتناب کنند، مانند رانندگان کامیون یا پزشکانی که برای جراحی آماده می‌شوند.

• خیلی نزدیک به خواب شبانه چرت نزنید.

• 10 تا 20 دقیقه زنگ هشدار را تنظیم کنید تا مطمئن شوید که بیدار شده‌اید و به جای عصبی بودن، هوشیار هستید.

• محل مناسب برای استراحت را پیدا کنید. 

چرت زدن برای همه مناسب نیست ممکن است نتوانید آنرا به خوبی تنظیم کنید یا بعد از آن احساس بی‌نظمی یا حتی خستگی بیشتری نسبت به قبل داشته باشید.