به گزارش پارس نیوز، 

رئیس مجلس و  نمایندگان مجلس"افشانی" را شامل قانون منبع به کارگیری بازنشستگان می دادند اما اعضاء شورای شهر همچنان به حضور او در شهرداری تهران امیدوار هستند.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر با اشاره به اینکه افشانی در صورت شامل شدن قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان برای رفتن 2 ماه فرصت دارد تا تغییرات ایجاد شود، گفت: این امر مشکلات را بیشتر می‌کند و باید کمک کنیم ظرفیت‌های قانونی موجود عملی شود و خیلی از مشکلات به این روش قابل حل است.

وی با بیان اینکه شورا استدلال قانونی دارد و با توجه به قوانین معتقد است که قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مشمول حال شهردار نمی‌شود، گفت: مرجع تفسیر قانون مجلس است، باید صبر کنیم ببینیم قانون چه می‌گوید و درنهایت استفساریه می‌گیریم.

عضو شورای شهر تهران که در شورا، عضو فراکسیون حزب کارگزاران است می گوید: وزیر کشور حکم شهردار تهران را زده است این مسئله را هم بررسی می‌کند اگر شامل شهردار شود اعلام می‌کند اگر هم نشود هم اعلام می‌کند ما منتظر هستیم قانون ابلاغ شود.

همچنین محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران نیزپس  از تصویب قانون اشاره‌شده توسط شورای نگهبان، گفت که، فرآیند فعالیت شورا به این صورت است که مصوبات به هیئت تطبیق فرمانداری وزارت کشور می‌رود و سپس به تأیید نهاییوزارت کشور می‌رسد از این رو برای انتخاب شهردار هم این فرایند طی می‌شود و وزارت کشور باید تأیید کند. 

براساس اخبار دریافتی از بهارستان، رئیس مجلس بر خروج شهردار تهران مُصر است و تاکید او بر اجرای قانون و شامل شدن آن به سید محمد علی افشانی منجر به رایزنی های رئیس شورای شهر تهران جهت برگزاری دیدار اعضای شورا با علی لاریجانی شده است. تعدادی از اعضای پارلمان پایتخت با محوریت مرتضی الویری عضو شورا و رئیس شورای عالی استانها تلاش های خود را آغاز کرده اند تا حافظ حضور "افشانی" در شهرداری باشند به همین جهت درصدد هستند در دیدار با رئیس خانه ملت او را متقاعد کنند تا شهردار اصلاح طلب در بهشت باقی بماند.

تحرکات الویری و برخی دیگر از ساکنان شورای شهر بی پاسخ نماند؛ احمد امیر آبای فراهانی"عضو هیئت رئیسه مجلس" در مقام پاسخگویی قرار گرفت و تاکید کرد: برابر مصوبه مجلس تمام بازنشستگان دستگاه های اجرایی نام برده شده در ماده 5 قانون خدمات کشوری باید خداحافظی کنند که شهرداری ها هم جزء آنها هستند.

او تصریح کرد: شوراها از جمله شورای اسلامی شهر تهران به فکر شهردار جدید باشند تا فرصت انتخاب را از دست ندهند و آقای الویری هم بداند که رئیس مجلس اصرار به اجرای قانون دارند.

اعضای شورای شهر درحالی رایزنی های خود را برای دیدار و گفتگو با علی اردشیر لاریجانی آغاز کرده اند که خبر رسیده است، عبدالرضا رحمانی فضلی"وزیر کشور" موافق خروج افشانی از شهرداری تهران است و قرار است به زودی نظر خود را درقبال حضور افشانی در شهرداری تهران اعلام کند؛ رحمانی فضلی که با روی کارآمدن دولتِ اعتدال راهی ساختمان فاطمی شد از نیروهای نزدیک و همسو با رئیس مجلس است.

وزیر کشور برای جمع بندی نهایی پیرامون حضور و یا عدم حضور "افشانی" در شهرداری کمیته ای تشکیل داده بود که دیوان محاسبات و معاونت حقوقی رئیس جمهور اعضا این کمیته را تشکیل داده بودند.

براساس شنیده های پارس از راهروهای خانه ملت، خروج افشانی از شهرداری تهران قطعی شده است و در پایان یکسالگی شورای یکدست شهر تهران، اصلاح طلبان باید سومین شهردار پایتخت را انتخاب کنند.