به گزارش پارس نیوز ،  "فروش طلای دست‌دوم ممنوع شد" این تیتر خبری بود که در روزهای گذشته بین مردم و طلافروشی‌ها بارها دست به دست شده است؛ طبق اعلام رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر اتاق اصناف ایران «هیچ واحد صنفی اجازه فروش طلای دست‌دوم ندارد.»

او همچنین از برخورد با طلافروشان متخلف نیز خبر داده و گفته بود که «اتحادیه‌های سراسر کشور می‌توانند با اطلاع‌رسانی و ارسال اخطاریه لازم به واحدهای صنفی تحت‌پوشش خود و مشخص کردن یک ضرب‌الاجل یک‌ماهه، نسبت به اعمال ماده 27 و 28 قانون نظام صنفی برای پلمب و یا ابطال پروانه کسب واحدهای صنفی متخلفی که اقدام به فروش طلای دست‌دوم بدون استاندارد می‌کنند، اقدام کنند.»

اما نکته مهم همزمان با انتشار این خبر انتشار شایعاتی هست که موجب نگرانی مردم شده است؛ این تصور بین مردم به‌وجود آمده است که دیگر نمی‌توانند طلاهای خود را به طلافروشی‌ها بفروشند و عملاً امکان سرمایه‌گذاری طلا با این بخشنامه از بین می‌رود.

نادر بذرافشان رئیس اتحادیه طلا و جواهر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با تأکید بر اینکه مردم به‌هیچ‌وجه نباید نگران باشند، گفت: این قانون شامل فروش طلای دست‌دوم توسط طلافروش‌هاست و ممانعتی درباره خرید طلا از مردم توسط طلافروش‌ها به‌وجود نخواهد آمد. واحدهای صنفی باید بدون کسر قیمت و با قیمت روز طلای بدون اجرت، طلاهای مردم را بخرند.

او می‌گوید: در گذشته مشکلاتی در فروش طلای دست‌دوم برای مردم به‌وجود آمده بود از جمله اینکه طلای بدل به اسم طلای واقعی در برخی واحدها به مردم فروخته شده بود یا طلای عیار پایین و فاقد کد استاندارد، به همین دلیل بارها از وزارت صمت درخواست کرده بودیم فروش طلای دست‌دوم ممنوع شود.

رئیس اتحادیه طلا می‌گوید: طی روزهای آینده بناست بخشنامه مربوطه به‌صورت رسمی ابلاغ شود و کد فروش طلای دست‌دوم نیز در سامانه نوین اصناف حذف شود؛ بعد از آن واحدهای فروش طلای دست‌دوم یک ماه فرصت دارند که تغییر رسته بدهند و طلای دست‌دوم را نیز از واحدهای خود جمع‌آوری و آب کنند. به‌صورت قانونی از طریق اتاق اصناف، وزارت صمت و اتحادیه طلا بازرسی‌های میدانی برای اجرای قانون در این حوزه انجام خواهد شد.

بذرافشان ضمن توصیه به مردم برای خرید طلا از واحدهای معتبر گفت: بهتر است مردم به‌صورت حضوری و با دریافت فاکتور نسبت به خرید طلا و سکه اقدام کنند؛ هنگام خرید از طریق مجازی نیز باید حتماً نسبت به جواز کسب و اعتبار آن واحد صنفی مطمئن شوند.

او همچنین به وجود کدهای جعلی در طلاهای آب‌شده اشاره و تأکید کرد: مردم حتماً هنگام خرید طلا، طلای آب‌شده و سکه از واحدهای معتبر و دارای مجوز خرید کنند و فاکتور هم دریافت کنند. طبق قانون برای تمام خریدهای بالای 10 هزار تومان باید فاکتور صادر شود و هیچ واحدی نمی‌تواند بگوید سکه فاکتور ندارد و... ./تسنیم