به گزارش پارس نیوز ، محمدحسن فصیح؛ معاون خدمات  شهرداری و محیط زیست شهرداری منطقه 22 در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم  با اشاره  به "طرح چکش" اضافه کرد: در قالب این طرح، پوست درختانی که بیمار و خشک  شده‌اند و به ترتیبی که قابل برگشت نباشند، کنده و شماره‌گذاری می‌شوند و این به آن معناست که این درختان بیمار هستند و باید قطع شوند و به جای آنها درخت جدیدی کاشته شود.

وی ادامه داد: این نوع بیماری‌ها مسری است و می‌تواند به درختان دیگر انتقال پیدا کند و به همین جهت است که سازمان منابع طبیعی کشور، طرح چکش درختان را انجام می‌دهد.

فصیح با بیان اینکه بوستان چیتگر به لحاظ نگهداشت تنها در اختیار شهرداری تهران است، افزود: طرح چکش زدن درختان یک موضوع فنی است که در تمام جنگل‌ها انجام می‌شود و پوست درختان بیمار و خشک شده را کنده و شماره‌گذاری می‌کنند و حتی شاخ و برگ این درختان را نمی‌گذارند روی زمین بماند و آنها را نیز جمع‌آوری می‌کنند چرا که پخش شاخ و برگ آنها موجب سرایت بیماری می‌شود.

معاون خدمات  شهرداری و محیط زیست شهرداری منطقه 22 اظهار کرد: پس از این مرحله و حذف درختان، به جای درختان بیمار، درختان جدیدی با توجه به شرایط محیط زیستی کاشته می‌شود.

فصیح با اشاره به اینکه پیشینه طرح چکش زدن درختان در بوستان چیتگر به سال 1401 بر می‌گردد، گفت: در آن مقطع 4 هزار و 700 درخت چکش زده شد و در سال 1402 ، 812 درخت حذف شد.

وی با اعلام این خبر که انشاءالله سال جدید فضای بوستان و پارک چیتگر نسبت به سال گذشته تغییر خواهد کرد، افزود: ما بنا داریم درختانی با عمر 10 ساله جایگزین درختان بیمار و حذف شده در بوستان چیتگر کنیم و این موضوع بر اساس برنامه‌ریزی انجام می‌پذیرد.