فوتبال ایران این روزها با داشتن سه دروازه‌بان در فوتبال اروپا که سابقه عضویت در تیم ملی را داشته یا هم‌اکنون عضو تیم ملی هستند، در این امر پیشتاز است.

علیرضا بیرانوند در آنتورپ بلژیک، امیر عابدزاده در ماریتیموی پرتغال و سوشا مکانی در میوندالن نروژ، سه بازیکنی هستند که لژیونرهای دروازه‌بانی فوتبال ایران محسوب می‌شوند.

سایت 90min در مطلبی به عملکرد دروازه‌بان‌های شش قاره مختلف که در فوتبال اروپا مشغول هستند پرداخته که در این بین، امیر عابدزاده پسر احمدرضا عابدزاده که جزو مشهورترین دروازه‌بان‌های فوتبال ایران و ملقب به عقاب آسیا بود، به‌عنوان بهترین دروازه‌بان قاره آسیا معرفی شده است. لیست نفرات برتر هر قاره را در ادامه می‌بینید:

1- امیر عابدزاده - آسیا

بهترین دروازه‌بان آسیایی این روزها امیر عابدزاده، دروازه‌بان تیم ملی ایران و ماریتیموی پرتغال است. او که سابقه عضویت در پایه‌های برنتفورد، تاتنهام و حضور در فوتبال آمریکا را دارد و با دعوت کارلوس کی‌روش در لیست تیم ملی در جام جهانی 2018 روسیه حضور داشت.

2- آندره اونانا - آفریقا

در میان آفریقایی‌ها، برجسته‌ترین آنها دروازه‌بان کامرونی آژاکس است. او که در لاماسیا (آکادمی بارسلونا) آموزش دید، اما بدون بازی در تیم اصلی بارسلونا، در سال 2015 توسط تیم هلندی خریداری شد. اونانا در این پنج سال رشد قابل توجهی در آژاکس داشته و امروز ارزش او در بازار نقل و انتقالات به 36 میلیون یورو می‌رسد. اونانا همچنین از اولین بازی خود برای کامرون در سال 2016 تا کنون، آنها 18 بازی ملی انجام داده است.

4- یان اوبلاک - اروپا

دروازه‌بان اسلوونیایی اتلتیکومادرید نه تنها در اروپا، بلکه در جهان به‌عنوان باارزش‌ترین دروازه‌بان در بازار است. این دروازه‌بان 27 ساله در سال 2014 وارد اتلتیکومادرید شد تا پله پله تبدیل به دروازه‌بانی مطمئن زیر نظر دیه‌گو سیمئونه شود.

4- کیلور ناواس - کونکاکاف

پس از کسب چند قهرمانی در رئال مادرید و با ورود تیبو کورتوا، کیلور ناواس مجبور به ترک این باشگاه شد و اکنون عضو باشگاه پاری‌سن ژرمن است که همچنان کیفیت بالای خود را حفظ کرده است. او با پاری‌سن ژرمن قهرمانی لوشامپیونه و اولین فینال تاریخ این باشگاه در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد.

5- آلیسون بکر - آمریکای جنوبی

بهترین دروازه‌بان آمریکای جنوبی، دروازه‌بان برزیلی لیورپول است. آلیسون بکر در اینتر ناسیونال آموزش دید و پیش از پیوستن به قهرمان فعلی لیگ برتر در تیم رم عضویت داشت. بکر همچنین با تیم ملی برزیل قهرمان کوپا آمریکا 2019 شده و تا کنون 44 بازی ملی انجام داده است.

6- متیو رایان - اقیانوسیه

متیو رایان، بهترین دروازه‌بان قاره اقیانوسیه است که در تیم برایتون (هم تیمی علیرضا جهانبخش) عضویت دارد. رایان 28 ساله، سال 2017 از والنسیا وارد لیگ برتر شد و تاکنون 58 بازی برای تیم ملی استرالیا انجام داده است.