بدون شک مهدی قایدی یکی از با استعدادترین بازیکنان فعلی ایران است که البته در این ۷ بازی استقلال در فصل اخیر واقعاً انتقادآمیز ظاهر شده است و به قول معروف اصلاً خودش نیست. قایدی چه زمان استراماچونی و چه زمان مجیدی به مراتب بهتر و مفیدتر بازی می‌کرد و در یک بازی حداقل ۵، ۶ بار نظم دفاعی حریفان را به‌هم می‌ریخت. قایدی تا پایان فصل گذشته کاملاً سرحال بود و انگیزه در وجودش موج می‌زد اما امسال به نظر می‌رسد مشکلی دارد که روی فوتبالش تأثیر گذاشته است. با گذشت ۷ هفته از لیگ بیستم، مهدی هیچ گلی نزده و فقط دو پاس گل داده است! البته قایدی هنوز در همین حالا اُفت هم بازیکن خطرناکی است اما با قایدی فصل گذشته فرسنگ‌ها فاصله دارد.

در مورد این بازیکن بد ندیدیم خاطره‌ای از زمان استراماچونی نقل کنیم. یکی از نزدیکان این مربی ایتالیایی می‌گفت: «روزهای اولی که استرا آمد قایدی در قید و بند مسائل تاکتیکی بود و نمی‌توانست استعدادش را نشان بدهد اما یک روز استراماچونی، مهدی را صدا زد و به او گفت: «ببین پسر! هر مدلی دلت می‌خواهد بازی کن، به همه جای زمین سرک بکش و دریبل بزن و...»

این فرد نزدیک به استراماچونی می‌گفت درست از بازی بعد بود که موتور قایدی روشن شد. او مدام مدافعان حریف را دریبل می‌زد، لایی می‌انداخت، گل می‌زد، پاس گل می‌داد و خلاصه تکنیکش به سود استقلال و در خدمت تیم بود. در واقع استراماچونی به خوبی و به موقع متوجه شد که چطور می‌تواند بهترین بازی را از قایدی بگیرد و تفاوت او با بقیه بازیکنان را متوجه شد و البته سودش را هم برد. درست پس از درخشش قایدی و دیاباته بود که استقلال حتی با استراماچونی صدرنشین شد و حتی زمان فرهاد مجیدی هم قایدی خیلی خوب بازی می‌کرد و گل می‌زد.

از بیرون که به اتفاقات استقلال نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که استراماچونی بلد بود از قایدی بازی بگیرد و مجیدی هم به خوبی با او ارتباط برقرار کرد و دوست شد اما محمود فکری هنوز نتوانسته از پتانسیل قایدی استفاده کند و شاید هم به زمان بیشتری نیاز دارد. صدالبته اگر دیاباته برگردد، هم شرایط خط حمله استقلال بهتر می‌شود و هم قایدی راه می‌افتد اما فکری می‌تواند از این خاطره جالب به سود خودش و تیمش استفاده کند چون اگر قایدی راه بیفتد، خط حمله استقلال هم راه می‌افتد و مثل فصل گذشته دروازه حریفان را به دفعات باز می‌کند.