به گزارش پارس نیوز، 

تیم فوتبال استقلال با گل دقیقه 98 پاتوسی موفق شد سپاهان را شکست بدهد تا جای این تیم را در رتبه سوم جدول رده بندی بگیرد، اما در پایان بازی بازیکنان استقلال شادی زیادی در ورزشگاه نقش جهان انجام دادند که این موضوع باعث دلخوری امیرقلعه نویی شده است. امیر قلعه نویی در گفت و گو با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران صحبت های جالبی به زبان آورد که در ادامه آن را می خوانید.

سیل اخیر بار دیگر همبستگی مردم ایران را نشان داد

 

در اولین سوال محمد میر مجری برنامه تهران از امیرقلعه نویی در مورد جذابیت و هیجان لیگ در 5 هفته پایانی پرسید که سرمربی سپاهان حرف هایش را اینگونه آغاز کرد: اول باید چند مطلب را اعلام کنم. به خاطر حادثه ای که در کشورمان رخ داده ابراز تأسف می‌کنم برای همه خانواده ها؛ چه آنهایی که ضرر مالی دیدند و چه آنها که عزیزانشان را از دست داده اند. باید همچنین تشکر کنیم از مردم عزیزمان و تمام سازمان هایی که واقعا همبستگی خودشان را نشان دادند. این اتفاقات بار دیگر همبستگی مردم ایران را نشان داد و بار دیگر مشخص شد که ایران و ایرانی زنده است و اخلاق هنوز در ایران نمرده است. درست است این حوادث باعث تاسف بود ولی جای دیگر هم باعث خوشحالی بود که ایرانی یک بار دیگر خودش را نشان داد. امیدوارم دیگر شاهد این بلایای طبیعی در هیچ جا به خصوص ایران نباشیم.

 

اگر تیمم خوب نبود، واقعیت را می گفتم

قلعه نویی حرف هایش در مورد سوال را ادامه داد و گفت: اولا از هواداران سپاهان عذرخواهی می‌کنم، به خاطر باختی که داشتیم؛ یقینا مسئولیت باخت به استقلال با من است. ما در نیم‌فصل دوم آن طور که باید و شاید خوب نبودیم. همیشه رک حرفم را می‌زنم؛ من اگر تیمم خوب نبود، واقعیت را می گفتم. ما از نظر بازی، کیفیت و ایجاد موقعیت تیم بسیار خوبی هستیم. زمانی که مربی تیم ملی بودم با استاد خودم معینی به نشستی در هلسینکی رفتیم. آنجا عملکرد مربی را دو جور آنالیز می کردند؛ یکی ایجاد موقعیت و یکی به حریف موقعیت ندهد. به واقع سپاهان به نحو احسن این دو مورد را انجام می دهد. اما یک قانون نانوشته در فوتبال وجود دارد که نزنید می خورید. فوتبال عدالت ندارد و واقعا چند هفته است در دیدارهای ما عدالت وجود ندارد. ما با بدشانسی توپ‌هایمان گل نمی‌شود و با کمترین موقعیت گل می‌خوریم که البته مقصر تمام این موضوعات ما هستیم.

 

شاید نتوانستیم فشار قهرمانی را تحمل کنیم

سرمربی باتجربه سپاهان سپس درباره اینکه چه تمهیداتی برای خروج از این شرایط در نظر گرفته، تاکید کرد: چند هفته ای می شود که آقای دکتر نقابیان استاد روانشناسی را به تیم‌مان اضافه کردیم. حدود دو هفته است. او در ذوب‌آهن هم ما را همراهی کرد. در این مدت سپاهان در فشار قهرمانی بود و شاید ما نتوانستیم این فشار را تحمل کنیم ولی هنوز هیچ چیزی تمام نشده است. ما در حال حاضر 5 فینال در پیش داریم و هنوز امیدواریم و انسان به امید زنده است. خوشحالم که لیگ ایران این شرایط خوب را پیدا کرده و امیدوارم تا آخر بازی ها با همین کیفیت پیش برود و هر کسی که قهرمان شود به آنها تبریک می‌گویم. شاهد یک لیگ خوب و پویا بودیم و امیدوارم سال های بعد هم چنین لیگی داشته باشیم.

 

تبریک گفتم چون تربیت خانوادگی داشتم

قلعه نویی درخصوص سوال بعدی که باخت در ثانیه های پایانی برابر استقلال بود، توضیح داد: معمولا باخت تلخ است، آن هم از این نوع باخت. ولی می خواهم به یک نکته اشاره کنم. وقتی در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال برنده شدم به حریف خسته نباشید گفتم و در بازی اخیر که در نقش جهان شکست خوردم هم به حریف تبریک و خسته نباشید گفتم. این نشان می دهد که ما باید حرمت نگه داریم، همه چیز در فوتبال برد و باخت نیست. این هم به خاطر احترام، تربیت و شعور و تربیت خانوادگی خودم بود. چه زمانی که بازنده بودم تبریک گفتم و چه زمانی که برنده شدم؛ فیلم ها هم موجود است. من به آنها تبریک گفتم و در واقع به تک تک آنها تبریک گفتم؛ فوتبال این مسائل را می طلبد.

 

انگار استقلال قهرمان آسیا شده بود

وی در ادامه با اشاره به خوشحالی زاید الوصف استقلالی ها پس از برد سپاهان حرف هایش را از سر گرفت: از این جهت خدا را شکر می‌کنم چون سپاهان به تیمی تبدیل شده که وقتی حریفی که بیش از 100 میلیارد هزینه کرده ما را شکست می‌دهد از شادی مربی خود را بالا می‌اندازد که انگار قهرمان آسیا شده‌اند. از این بابت درست است باختیم و ناراحت هستم ولی این موضوع مایه خوشحالی است که سپاهان چنین تیمی شده است.

بعد از موقعیت شهباززاده به نیمکت گفتم خدا به خیر کند

سرمربی سپاهان در مورد گل پاتوسی توضیح داد: واقعیت قضیه گلی که ما خوردیم، دو مشکل داشتیم؛ یکی اشتباهات فردی و یکی هم تکنیک فردی بازیکنی به نام پاتوسی بود. ما تا قبل از آن هم چندین موقعیت داشتیم که مهم ترین موقعیت مربوط به آقای شهباززاده بود. فقط از لحاظ تکنیک فردی مقابل بازیکنی مثل پاتوسی مشکل داشتیم. بهترین موقعیت‌مان نصیب سجاد شهباززاده شد که وقتی آن توپ گل نشد، بچه ها شاهد هستند که به سمت نیمکت رفتم و گفتم که خدا این بازی را به خیر بگذراند. ما تا قبل از این موقعیت چند موقعیت بالای 80 داشتیم. وقتی توپ گل نمی شود، باید دعا کنید که یک توپ نیاید و گل شود. تا دقیقه 82 همه چیز خوب بود، ما موقعیت های زیادی داشتیم و استقلال نزدیک دروازه ما نیامد ولی بعد از آن توقف ما سکته تاکتیکی کردیم و استقلال 7،8 دقیقه خیلی خوب بازی کرد. شما می دانید من واقعیت را می گویم. در آن 7،8 دقیقه حالا چه اتفاقی افتاد؛ تمرکز تیمی ما به هم خورد؛ آنها نفس گرفتند؛ نمی دانم. مبارکشان باشد. فوتبال همه زندگی نیست. از این بردها و باخت ها در زندگی هست ولی مهم این است که آدم رفتار، منش و اخلاق پهلوانی را نشان دهد. برای من این مهم است که بزرگانی مثل مهاجرانی، افشین قطبی، مجید جلالی، فرامرز ظلی و خدابیامرز جمشید مشایخی در موردم صحبت می‌کنند. در فوتبال، ورزش و هنر و زندگی این مسائل می ماند. اخلاق اهمیت دارد، اگر کسی از شما بپرسد چند سال قبل چه تیمی قهرمان شد نمی‌توانید بدون مراجعه به آرشیو آن را بیان کنید ولی کار اخلاقی در ذهن همه باقی می‌ماند. کارهایی که امثال غلامرضا تختی، هادی ساعی، پرویز پرستویی و علی دایی انجام دادند در ذهن‌ها می‌ماند، اما متاسفانه بعضی ها روی یک مسائل دیگر هستند که من به آنها توجه نمی کنم.

عادت ندارم در مورد شاگردانم حرف بزنم

سوال بعدی از امیرقلعه نویی در مورد برخورد رفتار مجیدی در طول بازی با سرمربی سپاهان بود که برخورد سردی داشت و روز گذشته هم پستی اینستاگرامی منتشر کرد. محمد میر از قلعه نویی پرسید، آیا شما احترام را از این زاویه تحلیل می کردید: من بر حسب وظیفه، تربیت خانوادگی، لقمه ای که خورده ام و شعورم وظیفه دارم به بزرگترم یا کوچک تر از خودم احترام بگذارم. این کار را هم کردم و با همه دست دادم و خوش آمد گفتم.  حتی قبل از حضور این عزیزان به اصغر حاجیلو که کاپیتان خودم بوده، پیام دادم که اگر حتی زمین می‌خواهند به ما اطلاع بدهند؛ حتی برایشان بلیت فرستادیم. می توانید اصغر حاجیلو را روی خط بیاورید. حالا رفتار آقایان هر طور بود و یک مورد را شما اشاره کردید. من عادت ندارم در مورد شاگردانم حرف بزنم ولی تربیت خانوادگی ام به من یاد داده که باید این کارها را در فوتبال و زندگی انجام دهیم. چون هر دو در گذر است. خدا منصورخان پورحیدری را رحمت کند، او زندگی و نمایشگاهش را برای استقلال گذاشت و بنده هم اگر کاری برای استقلال کردم به خاطر دلم انجام دادم. برای خدا و مردم انجام دادم و منتی ندارم.

هر چیزی به لقمه و تربیت بستگی دارد

سرمربی سابق استقلال سپس حرف هایش را به دوران حضورش در استقلال سوق داد و ادامه داد: خوشحالم زمانی در استقلال بودم که نه پولی داشته و نه شرایط خوبی داشته  و نه بنده پولی گرفتم. شما آقای فتحی را روی خط بیاورید؛ بنده زمانی که دلار 3000 تومان بوده، یک میلیارد و پانصد میلیون تومان طلب داشتم. بعد 700 میلیون را بخشیدم که باشگاه استقلال بیانیه داده. بعد از آن بیانیه اگر شما پول گرفته اید، من هم گرفته ام. من اگر طلبم را الان بگیرم، می شود 80 هزار دلار. منتی ندارم که بگویم ولی می گویم باید این مسائل را رعایت کنیم. همه چیز به لقمه و به تربیت آدم بستگی دارد. خوشحالم بزرگانی مثل آقای مرحوم مشایخی و دوستان دیگر در مورد آدم این مسائل را می گویند. وگرنه که فوتبال برد و باخت دارد و چیزی می ماند بحث مردانگی است.

 

آرزوهای دیگران برای من خاطره است

قلعه نویی در ادامه خاطره ای درباره حرف هایش تعریف کرد: روزی که سرمربی تیم ملی بودم هر روز اول به اتاق آقایان ظلی و جاسمیان در طبقه ای می‌رفتم که پیشکسوتان بودند و از آنها اجازه می‌گرفتم که آیا اجازه دارم به اتاقم بروم یا نه؟ شما الان آقای ظلی و جاسمیان را روی خط بیاورید. این را از آقایان  در فدراسیون بپرسید که اتفاقا آقای مصطفوی در آن زمان در فدراسیون حضور داشت. این برد و باخت ها شاید برای خیلی ها آرزو باشد ولی برای من خاطره است. من قبل از حضور در استقلال لژیونر بودم و قهرمانی داشتم، حتی دوگانه در کارنامه ام هست. همینجا از دوستان عزیزم بزرگ قاسم پور و عبدالله سعیدی تشکر می کنم که باعث شدند من لژیونر شوم. بعد هم که آمدم استقلال. همیشه از مردم و خدای خودم تشکر می کنم. فوتبال برد و باخت دارد و تمام می شود و می رود.

این ها سپاهان نما هستند

 سوال بعدی در مورد پرتاب ترقه در نقش جهان و آسیبی است که این کارها به سپاهان می زند؛ قلعه نویی درباره این موضوع گفت: اینها تماشاگر نیستند؛ این ها عده ای هستند که برنامه ریزی شده کار می‌کنند. حساب اینها را با تماشاگران سپاهان جدا کنید؛ تماشاگران سپاهان اصیل هستند و با شیرینی به بدرقه تیم رقیب می روند. در این بازی جایگاه های بالا باز شده بود و حتی دست اندرکاران می توانستند جایگاه طبقه دوم را به استقلالی ها بدهند ولی این کار را نکردند تا استقلالی ها در طبقه اول بنشینند. این هایی که این کار را کردند طرفداران سپاهان نیستند و سپاهان نما هستند و در بازی با پرسپولیس هم برخی از آنها این کار را انجام دادند. این مسائل در فوتبال مردود شده است. ما باید از فوتبال لذت ببریم. برد و باخت احساسی است ولی باید از وجود خود فوتبال لذت ببریم. من یک سوال دارم؟ شما تصور کنید که همین فوتبال نباشد. ببینید چقدر برنامه ها به هم می ریزد و کم می شود؛ بیینید چقدر جامعه آسیب هایش زیاد می شود.

 

تمرکز روحانی روی مسائل اقتصادی باشد

 مجری برنامه رادیو ورزش حرف های قلعه نویی را با اشاره به صحبت های دیروز حسن روحانی ادامه داد که گفته بود تیم امید باید به المپیک برود که قلعه نویی گفت: امیدوارم آقای روحانی بیشتر روی مسائل اقتصادی مملکت دقت داشته باشد. شرایط اقتصادی خوب نیست. امیدوارم تیم امید هم به المپیک برود. هرچند هم آقای روحانی و هم تیم اقتصادی اش در تلاش هستند ولی فکر می کنم که فکر و ذکر رئیس جمهور و دولت مشکلات و مسائل اقتصادی مردم باشد.