به گزارش پارس نیوز، 

کوپال و گلاره ناظمی برادر و خواهری هستند که همزمان مشغول قضاوت و داوری اند و به همین دلیل در این زمینه به نوعی کاملا منحصر به فردند. به بهانه قضاوت‌های این برادر و خواهر در لیگ برتر و مسابقات بین‌المللی و موفقیت‌های آن‌ها گفتگوی خواندنی با هر دوی آن‌ها داشته ایم که شما را به خواندن آن دعوت می‌کنیم.

از چه سالی قضاوت را آغاز کردید؟

کوپال: من بطور جدی از سال ۷۹ با شرکت در اولین کلاس داوری وارد این کار شدم.

گلاره: من یک سال بعد از برادرم کارم را در این زمینه شروع کردم.

شما چه نقشی در داور شدن خواهرتون داشتید و البته خانم ناظمی شما چطور تصمیم گرفتید که داور بشوید؟

کوپال: زمانی که من داوری را شروع کردم خواهرم فوتسال بازی می‌کرد، ولی از آن جایی که من هر کاری انجام می‌دادم دوست داشتم خواهرم نیز انجام بدهد برای داور شدن او اصرار شدیدی کردم که البته او اوایل طفره می‌رفت، ولی کم کم مقاومت را کنار گذاشت و به داوری علاقه‌مند شد.

گلاره: حقیقت ماجرا این بود که من علاقه‌ای به داوری نداشتم و می‌خواستم فوتسالم را ادامه بدهم، ولی وقتی شدت علاقه شدید کوپال به داوری را دیدم کمی دودل شدم تا این‌که او اسم من را در کلاس داوری نوشت و وارد این وادی شدم.

با توجه به مشکلات داوری چرا دوست داشتید که خواهرتان وارد این عرصه شود؟

کوپال: آن زمان که من وارد عرصه داوری شدم تا این حد با مشکلات و هجمه‌هایی که به داور‌ها می‌شود روبرو نبودم، ولی اگر زمان به عقب برگردد و مطمئن باشم که دوباره گلاره در لیست بین المللی قرار می گیرد بازهم به داور شدن او اصرار می کنم.

گلاره: چون کوپال شخصیت صبور و مقاومی دارد هیچ وقت در شروع کارش از سختی‌ها به من نمی‌گفت، ولی به مرور خودم با این سختی‌ها و ناملایمتی‌ها آشنا شدم و حتی چند بار تصمیم گرفتم تا داوری را کنار بگذارم، ولی هربار کوپال مانع شد و تشویقم می کرد تا این راه را ادامه بدم.

با توجه به این سختی‌ها که وجود دارد و اشاره کردید کدوم بازی سخت‌ترین قضاوت شما تا الان بوده است؟

گلاره: با توجه به شرایط و سطح مسابقات و همچنین تعداد تماشاگر و حساسیت‌های موجود قطعا فینال المپیک که بین پرتغال و ژاپن بود سخت‌ترین قضاوت من بوده است.

کوپال: هر چند قضاوت در هر بازی سختی خودش را دارد، ولی اتفاقات و جو بعد از دیدار نساجی و سپاهان که علیه من به وجود آوردن سخت‌ترین قضاوت من بود.

راستی فیلم قضاوت‌های همدیگر را می‌بینید که بتوانید همدیگر رو نقد کنید؟

کوپال: خوب مسلما دیدن داوری خواهرم در داخل برای من میسر نیست، ولی قضاوت‌های او در خارج از کشور را به دقت دنبال کردم و مواردی رو که باید می‌گفتم را اشاره کردم هر چند که در زمینه فوتسال، تخصص گلاره از من بیشتر است و بهتر از من می‌داند. 

گلاره: من حتما بازی‌هایی که کوپال داوری می‌کند دنبال می‌کنم و بعد از هر بازی بار‌ها سر صحنه‌های مختلف با هم بحث می‌کنیم و این یکی از دلایلی است که باعث شد تا کوپال به گواه آمار و نظر کارشناسان کم اشتباه‌ترین داور لیگ هفدهم شود.

خانم ناظمی از افتخاری که در سال گذشته برای ورزش ما به دست آوردید بیشتر صحبت کنید.

به لطف خدا سال ۹۷در زمینه داوری برای من بسیار پربار بود و نتیجه ۱۷ سال زحمتم را گرفتم. در این سال و در شروع آن ابتدا مسابقات بین المللی دانشجویان جهان رو تا مقطع فینال سوت زدم و حتی دو دیدار آقایان را قضاوت کردم و بعد در مسابقات المپبک آرژانتین حاضر شدم و هم افتتاحیه این مسابقات رو سوت زدم و هم در فینال قضاوت کردم و بعد هم به رقابت‌های جام ملت‌های اروپا دعوت شدم که در دیدار حساس اسپانیا و روسیه را هم داوری کردم.

شما خواهر و برادر در عید بیشتر عیدی می‌گیرید یا عیدی می‌دهید؟

گلاره: خوش شانسی من این است که کوچکترین نوه بودم و بیشتر از همه عیدی گرفتم، ولی الآن چند سالی هست که باید به کوچکتر‌ها عیدی بدهم هر چند که همچنان عیدی گرفتن را بیشتر دوست دارم.

کوپال: همیشه از پدربزرگ و مادربزرگ‌ها عیدی می‌گرفتیم، ولی حالا که آن‌ها به رحمت خدا رفتن باید عیدی بدهیم هر چند که اعتقاد دارم این یک رسم بسیار زیباست که باید زنده نگاهش داریم.

و بهترین خاطره شما از عید ... 

کوپال: تمام روز‌های عید خاطره خوش است، از لحظه تحویل سال تا تک تک روز‌ها و لحظات روز‌های آن و حتی تکاپوی قبل از سال نو هم علیرغم مشکلات اقتصادی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند همچنان زیباست و باعث می‌شود تا حداقل برای چند روزی غم از دل‌ها دور بشود. در نوروز سفره هفت سین که من به شخصه به آن مقید هستم به همراه شکوفه‌ها و عیدی دادن و دید و بازدید‌ها همگی باعث می‌شود تا روز‌های عید خاطره انگیز شود.

گلاره: عید سراسر خاطرات خوب به همراه دارد و همین که تعطیل هستیم و می‌توان راحت‌تر و بی دغدغه خوابید و استراحت کرد لذت بخش است، هرچند که در روز ۱۳ فروردین نه تنها باید دوباره به روال سابق برگشت بلکه برای اضافه وزنی که پیدا کردیم دوباره باید سفت و سخت تمرین کنیم تا به شرایط قبلی برگردیم.