به گزارش پارس نیوز، 

نایب رییس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال اضافه کرد: برای ما در کمیته اخلاق هیچ تفاوتی فی مابین تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و ... وجود ندارد؛ وظیفه اخلاقی ما رسیدگی به امور است و انتظار داریم تا رسانه‌ها در این زمینه به ما کمک کنند؛ مهم‌ترین مسئله رعایت بحث عدالت است تا آن را رعایت کنیم و رای پابرجا باشد. سمامی ادامه داد: وقتی دستور موقت می‌دهیم، می‌توانیم پنج دقیقه بعد از آن، از دستور موقت بگذریم؛ هدایت آن رای توسط کمیته اخلاق است و استعلام شفاهی از باشگاه استقلال، فدراسیون یا ... صورت می‌گیرد؛ وقتی دستور موقت صادر شود، می توانیم بازیکن را از مجامع بین المللی هم محروم کنیم.

نایب رییس کمیته اخلاق یادآور شد: هدف ما رعایت اخلاق است، نه اینکه بخواهیم حال کسی را بگیریم یا تیمی را اذیت کنیم؛ تمام عملکرد ما در خصوص تیم‌ها و برخورد با باشگاه‌ها، مشخص است و هرگز قصد نداریم اتفاقات به این شکل بیافتد؛ موضوعی است که از سوی کمیته اخلاق تصمیم‌گیری شده و فلسفه دستور موقت این است که حواشی ایجاد نشود.

سمامی اظهار کرد: براساس گزارش بازرسین کمیته اخلاق و شکایتی که از آقای خطیر دریافت کردیم، حقیقی را هم با دستور موقت محروم کردیم؛ دستور موقتی که در یازدهم اسفندماه صادر شده و مطابق ماده 23 کمیته اخلاق و ماده 65 آیین نامه انضباطی تصمیم‌گیری شده است. اینکه میزان اهمیت موضوع چقدر بوده و واقعا کمیته اخلاق می‌خواسته از این مسئله جلوگیری کند، مطلبی است که به خود کمیه بازمی‌گردد و کمیته اخلاق درباره آن تصمیم‌گیری می‌کند.

نایب رییس کمیته اخلاق گفت: فیلم‌هایی برای ما ارسال شد و بازرسین ما گزارش‌هایی دادند که در آن بسیاری از مسائل روشن شد؛ حالا تصمیم‌گیری به خود کمیته بازمی‌گردد و اطلاع‌رسانی می شود. بسیاری از مضامینی که در داخل فوتبال عنوان می‌شود، توهین، فحاشی و ... یا هواداری که آسیب دیده، می‌تواند مباحث انضباطی و اخلاقی باشد که کمیته انضباطی باید درباره آنها تصمیم‌گیری کند؛ در موضوع آقای حقیقی، درگیری اتفاق افتاده جنبه کیفری دارد که در دادسرا، دادگاه‌ها و ... نیز رسیدگی می‌شود، اما کمیته اخلاق فدراسیون هم از باب مضامین بی‌اخلاقی واجد شرایط رسیدگی است.

نایب رییس کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال با بیان اینکه حقیقی از تمام فعالیت‌های فوتبالی محروم است، گفت: شاید بخواهد این بازیکن بخواهد امروز با تیمی قرارداد ببندد که دستور موقت او را محروم می‌کند؛ این بازیکن از تمام فعالیت‌های فوتبالی ازجمله حضور در اماکن ورزشی، ورزشگاه‌ها و ... جلوگیری به عمل می‌آورد. در موضوعات خصوصی اشخاص فوتبالی، تا زمانی که بحث رسانه‌ای نشود، شکایتی از آن فرد نباشد و تشویش اذهان عمومی صورت نگیرد، کاری به آن بازیکن نداریم ولی ما شکایت را از آقای خطیر دریافت کردیم؛ زمانی از سوی کمیته اخلاق ورود می‌کنیم که یک بحث افکار عمومی را جریحه‌دار کند.

سمامی با بیان اینکه عملکرد منشا قابل دفاع نیست، ابراز کرد: نمی‌توانیم این حق را به هر بازیکنی بدهیم که دست روی یک تماشاگر بلند کند و بازیکن حق ندارد واکنشی نشان دهد؛ بازرسین ما تایید کردند که ایشان به تماشاگر حمله‌ور شده و این حق را نداشته است؛ اگر بازیکنان ما شهرت و نامی به دست می آورند باید صبرشان را نیز بالا ببرند.

او با بیان اینکه در موضوعات شرط‌بندی، جادوگری و ... نیز اقداماتی انجام دادیم، گفت: در بحث تبانی موضوعات کمی نداریم و اشخاصی را شناسایی کردیم ولی سعی داریم بخاطر احترام به افراد، با بررسی بیشتری مباحث را پیش ببریم.