به گزارش پارس نیوز، 

دوران ۸ ساله حضور کارلوس کی روش در ایران تمام شد. با ناکامی در کسب قهرمانی جام ملت های آسیا و البته کلی فراز و فرود دیگر. از منتقدان و حامیان تا روابط عاطفی فوق العاده با بازیکنانی که همیشه گفتند دلتنگ سرمربی پرتغالی می شوند. جدا از همه این مسائل اما سال های حضور کارلوس کی روش در ایران با ناگفته هایی هم همراه بود که سعی داریم در این گزارش به بخشی از آنها اشاره کنیم.

 

از عادت به شنا کردن تا علاقه زیاد به دوغ!

 

کارلوس کی روش در طول سال های حضورش در ایران ثابت کرد که علاقه زیادی به شنا کردن دارد. شنا، ورزش مورد علاقه سرمربی سابق تیم ملی بود و او خیلی به این مسئله اهمیت می داد. حتی در یکی از اردوهای تیم ملی وقتی هتل انتخاب شده استخر نداشت، کی روش به شدت بابت این موضوع ناراحت شده و درخواست کرده بود در اردوهای بعدی چنین اتفاقی تکرار نشود. او علاوه بر اینکه همه غذاهای ایرانی را دوست داشت، بیشتر از هرچیز باید در کنار غذای خودش دوغ می خورد. یکی از رستوران های سعادت آباد هم از رستوران های محبوب کارلوس بود که به غذای آنجا علاقه زیادی داشت.

 

مرگ همسر

 

خانواده کارلوس کی روش متشکل از یک پسر و یک دختر است. همسر کی روش ۲ سال پیش به دلیل بیماری از دنیا رفت و سرمربی پرتغالی در حال حاضر با نامزدی زندگی می کند که در یکی از بیمارستان های کشور برزیل مسئولیت دارد. دختر سرمربی سابق تیم ملی هم وکیل است. او تمامی کارهای حقوقی مربوط به کی روش را انجام می دهد و حتی گفته می شود قرارداد با تیم ملی کلمبیا را هم او آماده و تنظیم کرده. پسر کارلوس کی روش هم کارشناس حوادث طبیعی است. او همانند خواهرش علاقه زیادی به فوتبال دارد و همیشه یکی از مشکلات کی روش دوری از فرزندان و خانواده اش بوده. حالا اما با حضور در کلمبیا به نظر می رسد او راحت تر بتواند خانواده اش را در کنار خودش داشته باشد. سرمربی سابق ایران چند سال پیش پدربزرگ هم شد. او در یکی از گفت و گوهایش با ما از این گفته بود که در فوتبال بازی کردن با نوه ام هم انقدر جدی هستم که من را از انجام این کار منع کردند!

 

راز احترام بازیکنان به آقای سرمربی

 

در طول همه سال های حضور کی روش در ایران احترامی که بین او و بازیکنانش وجود داشت زبانزد بود. بسیاری از بازیکنان تیم ملی راز این احترام را جنگیدن کی روش برای آنها و تیم می دانند. اینکه اعتقاد دارند سرمربی پرتغالی همیشه برای آنها و موفقیت شان تلاش کرده و جنگیده. نمونه اش مصدومیتی که برای مهرداد پولادی پیش آمد. پولادی چند وقتی به دلیل مصدومیت از میادین دور بود و بعد از بازگشت کاملا حمایت کی روش را احساس کرد. او حتی در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل هم توسط کی روش در ترکیب فیکس ایران به بازی گرفته شد و یکی از بهترین ها بود. یا نمونه ای دیگر اینکه یکی از بازیکنان تیم ملی می گفت وقتی بعد از جام جهانی ۲۰۱۴، دبیرکل فدراسیون در جلسه کمیته فنی از عملکرد تیم انتقاد کرده بود، کی روش حسابی به او تاخت که حق زیر سوال بردن عملکرد شاگردانم را نداری!

 

درس های بزرگ شدن در موزامبیک

 

کارلوس کی روش همیشه اعتقاد داشت بزرگ شدنش در کشور موزامبیک باعث شده چیزهایی یاد بگیرد و از آنها در فوتبال استفاده کند. مثلا اینکه در کشورش همه جور حیوان وجود دارد. از شیر تا مار و آهو. کی روش ضرب المثل معروفی هم داشت که می گفت ما در موزامبیک از ماری که نزدیک مان می شود بیشتر از شیر می ترسیم. چرا که آن مار زیر زیرکی زهر خودش را می ریزد. او راز جنگیدن خودش در حرفه مربی گری را هم همین می دانست. اینکه برای رشد کردن باید تحت هر شرایطی جنگید.

 

تبعات سحرخیز بودن

 

سحرخیز بودن یکی دیگر از عادت های کارلوس کی روش بود. او معمولا صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شد. علاوه بر اینکه شب ها نیز به دلیل شرکت در جلسات فنی دیر می خوابید و ترجیح می داد بیشتر به کار کردن روی تیمش بپردازد. حتی پزشکان یکی از دلایل مشکلات جسمانی که برای کی روش به وجود آمده بود را همین سحرخیز بودن و کم خوابیدن می دانستند.

 

ویژگی های عجیب اخلاقی

 

در نگاه اول شاید خیلی ها احساس می کردند که کی روش مربی بداخلاقی است. در حالیکه حداقل طی این ۸ سال حضور هیچکس عصبانیت بی دلیلی از او ندید. کی روش همیشه با کسانی که قصد کمک کردن داشتند خیلی خوب رفتار می کرد اما در مقابل اگر احساس می کرد کسی قصد ضربه زدن به تیم و بازیکنانش را دارد تا آخر ماجرا می رفت و عصبانیت خودش را هم بروز می  داد.