به گزارش پارس نیوز، 

«حسین ترد علی اف» که در حاشیه رقابت های بین المللی شطرنج جام فجر با خبرنگار ایرنا گفت وگو می کرد، اظهار داشت: حضور بیش از 800 شطرنج باز در رده های سنی مختلف از ایران و جهان در این دوره از مسابقات نشان از آن دارد که کشور شما ( ایران) نقشی مهم و تعین کننده در شطرنج آسیا دارد. در این دوره از رقابت ها با توجه به حضور شطرنج بازهای مطرح ایرانی و خارجی، شاهد رقابت های سختی بین آنها در دورهای پایانی بودیم. 

او گفت: در این دوره از رقابت ها استاد بزرگ های کمتری حضور پیدا کردند که یکی از دلایل اصلی آن پایین بودن جایزه است اما نفراتی که در بخش اساتید حضور دارند بدون شک موجب رقابتی شدن این دوره از مسابقات بودند. 

این داور ازبکستانی با بیان اینکه نخستین بار نیست که در ایران حضور پیدا می کند، یادآور شد: بارها به شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز و ... سفر کرده ام؛ ایران کشوری زیباست که برخلاف برخی تبلیغات مردمانی مهربان و مهمان نواز دارد. 

به گزارش ایرنا، بیست و هفتمین دوره رقابت های بین المللی شطرنج جام فجر از روز سه شنبه 6بهمن ماه با حضور بیش از 800 شطرنج باز داخلی و خارجی در سه بخش اساتید، آزاد و نوجوانان در تهران برگزار شد که در خاتمه با قهرمانی علیرضا فیروزجا به پایان رسید.

همچنین پاول پنکراتف از روسیه دوم شد و احسان قائم مقامی استاد بزرگ شطرنج کشورمان در رده سوم ایستاد.