به گزارش پارس نیوز، 

در مراسم افتتاحیه این رقابت‌ها دو چهره مهم فوتبال ایران علی دایی و مهدی مهدوی کیا حضور یافتند. شماره ۲ سابق تیم ملی در چهار دوره جام ملت‌ها حضور داشته و علی دایی نیز سابقه ۳ دوره حضور در این تورنمنت را در کارنامه دارد که در جام ملت‌های سال ۱۹۹۶ عنوان آقای گلی این رقابت ها را به خود اختصاص داده است. به بهانه حضور علی دایی در این مراسم با اسطوره فوتبال ایران به گفتگو پرداختیم.

 

* به عنوان اسطوره فوتبال ایران و آسیا در مراسم افتتاحیه جام ملتهای آسیا شرکت کردید.

بله، من به دعوت کنفدراسیون فوتبال آسیا در این مراسم شرکت کردم و واقعا خیلی به حال فوتبال خودمان تاسف خوردم. وقتی به امکانات فوتبال امارات نگاه می کنم می بینم که ما کیلومتر ها با این امکانات فاصله داریم و حتی یک سوم امکانات اینجا را در فوتبال ایران نداریم که اگر این طور بود می توانستیم در فوتبال آسیا آقایی کنیم.

 

* به نظر شما چه زمانی قرار است این اتفاق برای فوتبال ایران هم رخ بدهد.

واقعیت این است که دیگر به این موضوعات عادت کرده ایم اما همان طور که می بیند که دیگر شرایط خیلی سخت شده است و همه تیم ها به دنبل پیشرفت هستند نباید ما از تیم های دیگر آسیا عقب بمانیم.

 

* این شرایط روی عملکرد تیم ملی هم تاثیر می گذارد؟

درست است که ما از نظر امکانات کیلومترها با کشورهایی مانند امارات فاصله داریم اما در تیم ملی تا توانستیم برای ملی پوشان سنگ تمام گذاشته ایم. این صحبت من در خصوص تیم های باشگاهی ایرانی است که هیچ چیز به عنوان امکانات در اختیار ندارند و حتی یک زمین تمرین ندارند اما شما دیدید که تیم ملی یکی از بهترین اردوهای خود ار در قطر و اسپایر جایی که بایرن مونیخ تمرین می کند برگزار کرد.

 

* کیفیت جام ملتها را تا اینجا چطور دیدید؟

بعد از دیدن دیدار دو تیم بحرین و امارات دلم خیلی روشن است که تیم ملی راحت می تواند به فینال برود و به نظرم تیم ملی با این شرایط و این بازیکنانی که در اختیار دارد می تواند با این شرایط این دوره بعد از سالها قهرمان شود.

 

* اگر به هر دلیلی ایران قهرمان نشود، این موضوع را می توان ضعف کادر فنی تیم ملی دانست؟

نه اصلا این طور نیست و اگر ایران قهرمان نشود دلیل به ضعف کادرفنی نیست. فوتبال هرگز مشخص نمی کند که چه اتفاقی رخ می دهد. دیدید که اردن استرالیا را شکست داد اما نمی توانیم بگوییم که استرالیا تیم خوبی نیست.

 

* اما تیم های دیگر هم نشان دادند که واقعا کار کرده اند.

شاید این طور باشد اما فوتبالی که امارات بازی کرد اصلا در شان تیم میزبان این رقابتها نبود و به نظر من امارات خیلی ضعیف نشان داد. شاید اردن استرالیا را شکست داده باشد اما این طور نیست که همیشه این طور نتیجه بگیرد. امارات در برابر بحرین حرفی برای گفتن نداشت و به نظرم حق امارات شکست بود نه تساوی.

 

* خیلی ها اعتقاد دارند تیم ملی باید قهرمان شود.

به نظرم من الان با این بچه هایی که در تیم ملی هستند باید از ایران انتظار قهرمانی داشت. این بازیکنان بعد از سالها کنار هم بازی کردن حالا کاملا هماهنگ هستند و حتی اگر قهرمان نشوند اما تلاش خودشان را بکنند مردم این را به خوبی می فهمند.

 

* در کنار مهدوی کیا افتتاحیه را تماشا کردید.

بله و البته باید بگویم که کیفیت این مراسم اصلا خوب نبود . در این مراسم فرصتی دست داد تا با مهدی در خصوص بازیهای خودمان در جام ملتها با هم صحبت کنیم.

 

* به عنوان سوال آخر وضعیت سایپا را چطور می بینید ، به خصوص اینکه باید خودتان را آماده لیگ قهرمانان کنید.

سایپا اصلا وضعیت خوبی ندارد. ما زمین تمرین نداریم و هنوز نتوانسته ایم بازیکنی را جذب کنیم و باشگاه هم پولی ندارد که به تیم تزریق کند و اصلا شرایط خوبی نداریم.