به گزارش پارس نیوز، 

گزارش AFC از بازی‌های افتتاحیه به یادماندنی جام ملت‌های آسیا و پیروزی پر گل ایران در سال 2000

 سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی، به بررسی پنج دیدار به‌یادماندنی تاریخ مسابقات جام ملت‌های آسیا پرداخت که پیروزی 4 بر صفر تیم ملی ایران مقابل لبنان در رقابت‌های سال 2000 هم در این فهرست دیده می‌شود.

AFC درباره این مسابقه نوشت: لبنان تا سال 2000، هیچ وقت به جام ملت‌های آسیا صعود نکرده بود و اولین بازی آنها در این رقابت‌ها آسان نبود. قرعه‌کشی مسابقات، لبنان را در دیدار افتتاحیه مقابل قهرمان سه دوره جام ملت‌های آسیا یعنی ایران قرار داد.

52 هزار و 418 هوادار در ورزشگاه کمیل شمعون اسپورتس بیروت گرد هم آمدند، اما این برای میزبان برای ارائه عملکردی به‌یادماندنی کافی نبود. کریم باقری در دقیقه 19، گلزنی تیم ملی ایران را آغاز کرد. حمید استیلی در 15 دقیقه پایانی مسابقه دو گل به‌ثمر رساند و گل علی دایی در دقایق اضافی، پیروزی 4 بر صفر ایران را رقم زد.

تساوی یک ــ یک امارات برابر کره جنوبی در جام ملت‌های 1996، تساوی 2ــ2 چین مقابل بحرین در مسابقات سال 2004، شکست 2 بر صفر قطر مقابل ازبکستان در سال 2011 و برتری 4 بر یک استرالیا مقابل امارات در جام ملت‌های 2015، دیگر دیدارهای افتتاحیه به‌یادماندنی تاریخ مسابقات از دید سایت کنفدراسیون فوتبال آسیاست